28 Nëntor 2021

Hapet gara për kontribuuesit në fushën e arsimit profesional

Prishtinë, 3 nëntor - Oda Ekonomike e Kosovës, Ministria e Arsimit Shkencës dhe Teknologjisë dhe GIZ-i kanë hapur sot garën për kontribuuesit në fushën e arsimit dhe aftësimit profesional.

Kryetari i OEK-ut, Safet Gërxhaliu me këtë rast ka theksuar se pas vlerësimit profesional , çmimi do ti jepet kompanisë e cila ka kontribuar ne mënyra te ndryshme, si materiale apo kohore ne aftësimin profesional te nxënësve, punëtorëve apo dhe personelit mësimor.

“OEK fton me shumë bizneset kosovare që te investojnë sa me shume qe është e mundur ne fuqinë punëtore sepse te paret qe do te fitojnë nga punëtorë te kualifikuar pikërisht do te jene kompanitë”, ka kryetari i OEK-ut.

Ai theksoi se nuk mund te kemi integrim politik pa pas integrim ekonomik, mirëpo nuk mund te kemi as integrim ekonomik pa punëtor te kualifikuar. Asnjë investitor i huaj nuk do te pëlqente te bashkëpunonte me kompani te cilat nuk kane njerëz te kualifikuar, tha kryetari Gërxhaliu.

Ragip Gjoshi, këshilltar politik ne MASHT-it tha se janë të përkushtuar për zhvillimit e mirëfilltë te arsimit profesional ne Kosove .

“Ideja e OEK –ut te cilën ne e vlerësojmë larte është një ide qe ndihmon realizimin e idesë sonë te përkushtuar për vitin 2011-2016 për realizimi ne dokumenteve tona strategjike qe është kurikula dhe ligji mbi arsimin dhe aftësimin profesional”, tha ai .

Gjoshi theksoi se në Kosovë janë 54 shkolla te arsimit profesional dhe se afër 7% te nxënësve te arsimit te mesëm i përkasin arsimit profesional qe konsiderohet si shprese për zbutjen e papunësisë dhe krijimin e kuadrove te aftësuara edhe për tregun e bashkësisë evropiane”.

Christoph Heil, nga GIZ tha se është e qarte qe arsimi dhe aftësimi profesional përgatit njerëz për jete.

Ai i dha përkrahje të madhe kësaj mënyre të arsimit duke theksuar se ky program bënë pjesë në projektet shumë të rëndësishme të GIZ-it.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 28 Nëntor 2021

- Për nder të Ditës së Flamurit, Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti së bashku me Presidenten e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, dhe me kabinetin qeveritar, bëjnë homazhe dhe vendosin lule te varrezat e dëshmorëve në Kompleksin Memorial "Adem Jashari". (Prekaz, ora 9:00)

- Komuna e Skenderajt bën nderime tek shtatorja e Komandantit Legjendar Adem Jashari. (Skenderaj, ora 9:00)

- Komuna e Rahovecit dhe Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës organizon ngritjen e flamurit kombëtar te Kompleksi memorial në Gradish. (Gradish, ora 9:00 - Kompleksi përkujtimor “Maja e Shkodranit”, ora 9:40 - Kulla e Heronjve në Opterushë, ora 10:20)

- Me rastin e Festave të Nëntorit, një grup i të rinjve dhe ish-pjesëtarë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës do të vendosin një Flamur me imazhet e udhëheqësve të luftës së UCK-së të cilët po mbahen në Hagë. (Rruga "Fehmi Lladrovci", tek rrethi afër hyrjes kryesore të QKUK-së, ora 9:00)

- Komuna e Skenderajt homazhe tek Kompleksi Memorali Adem Jashari. (Prekaz, ora 9:15)

- Me rastin e Festave të Nëntorit Komuna e Skenderajt organiyon maratonën Vrapimi i Nëntorit. (Kompleksi Memorial Adem Jashari në Prekaz, ora 9:30)

- Për nder të Ditës së Flamurit, Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti së bashku me Presidenten e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, dhe me kabinetin qeveritar, bëjnë homazhe dhe vendosin lule të Shtatorja e Ismail Qemalit. (Prishtinë, ora 10:00)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti së bashku me Presidenten e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, dhe me kabinetin qeveritar, bëjnë homazhe dhe vendosin lule të shtatorja e Zahir Pajazitit. (Prishtinë, ora 10:20)

- Komuna e Rahovecit dhe Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës bën homazhe  te varrezat e Dëshmorëve. (Rahovec, ora 10:40)

- Komuna e Rahovecit dhe Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës organizojnë programin festiv për nder të 28 Nëntorit. (Shkolla e muzikës “Vihuela” në Rahovec, ora 11:00)

- Komuna e Gjilanit organizon homazhe te varrezat e dëshmorëve. (Kompleksi i varrezave të dëshmorëve në Gjilan, ora 11:00)

- Komuna e Gjilanit organizon inagurimin e projektit të galerisë së qytetit. (Gjilan, ora 11:30)

- Partia Socialdemokrate do të mbaj aktivitet pranë Teatrit Kombëtar. (Sheshi "Skënderbeu", ora 13:00)

- Komuna e Gjilanit organizon inagurimin e projektit të tregut dhe parkut në Zheger. (Fshati Zhegër, ora 13:00)

- Nën patronatin e kryetarit të komunës z. Smajl Latifi në bashkëpunim me shoqatat e dala nga lufta e UÇK-së organizon turnir në futboll të vogël. (Palestra Sportive “Mizahir Isma”në Rahovec, ora 12:00)

- Komuna e Skenderajt organizon natën finalen e festivalit tradicional Rapsodia Shqiptare. (Qendra e Kulturës Hasan Prishtina, ora 16:00)

- Komuna e Gjilanit organizon koncert festiv nga ansambli i këngëve dhe valleve për nder të Ditës së Flamurit . (Teatri i qytetit të Gjilanit, ora 17:00)