08 Maj 2021

Dorëheqjet po e dëmtojnë procesin e ri akreditimit te Universiteteve

Prishtinë, 15 shkurt - Konferenca e Rektorëve e Universiteteve Publike të Republikës së Kosovës në mbledhje diskutoi për mbarëvajtjen e procesit te ri akreditimit të institucioneve te arsimit të lartë në Kosovë dhe të programeve studimore.

Konferenca e Rektorëve shprehu shqetësimin e vet për gjendjen e krijuar ne KSHC pas dorëheqjeve së dy anëtarëve vendore, duke vlerësuar se këto dorëheqje në ketë situatë zgjedhore e dëmtojnë procesin e ri akreditimit dhe procesin e rikthimit te Agjencisë se Kosovës për Akreditim ne ENQA dhe EQAR.

Konferenca e Rektoreve inkurajon KSHC-ne dhe Drejtorin Ekzekutiv te Agjencisë se Kosovës për Akreditim qe, sa me pare dhe ne bashkëpunim me Ministrinë e Arsimit e te Shkencës te gjejne zgjidhjen e duhur sa me shpejt per te dale nga situata e krijuar e bllokimit te KSHC-se.

Konferenca e Rektoreve shprehet e gatshme te ofroje tere përkrahjen e duhur për konsolidimin dhe rifillimin e punës se KSHC-se dhe rikthimit ne ENQA dhe ne EQUAR.

Kalendari

Ngjarjet e datës 7 Maj 2021

- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu me rastin e përvjetorit të aprovimit të Konventës së Stambollit takohet me mbrojtësit e viktimave. (Pallati i Drejtësisë, ora 9:30)

- Lëvizja FOL organizon tryezë diskutimi me ç’rast publikon raportin “Realizimi i Planit të Punës së KPK-së dhe PSh-së për vitin 2020”. (Hotel Sirius, ora 10:00)
    
- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione shqyrton Propozim-vendimit e Avokatit të Popullit lidhur me zgjedhjen e 5 zëvendësve të Avokatit të Popullit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)
    
- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu me rastin e përvjetorit të aprovimit të Konventës së Stambollit viziton Qendrën për Mbrojtjen e Grave dhe Fëmijëve. (Strehimorja, Ulpianë, ora 10:45)
    
- KDI mban konferencë për medie ku do të shpalosën të gjeturat e hulumtimit mbi transparencën e komunave të Kosovës në prokurim publik, për vitin 2020. (Zyret e KDI-së, ora 11:00)
    
- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu me rastin e përvjetorit të aprovimit të Konventës së Stambollit takohet me Njësitin Kundër Dhunës në Familje-Policia e Kosovës. (Drejtoria e Përgjithshme e Policisë së Kosovës, ora 11:45)
    
- Ambasadori i BE-së në Kosovë, Tomas Szunyog, do ta ndajë çmimin “Evropiani i Vitit 2021”, i cili jepet për të gjashtën herë radhazi nga BE-ja. (Shtëpia e Evropës, ora 13:00)