28 Nëntor 2021

Buja: Raporti i Progresit real, por na presin sfida

Prishtinë, 2 nëntor - Ministria  e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë (MASHT), ka mbajtur takimin e radhës me Drejtorët Komunalë të Arsmit (DKA), ku u bisedua për raportin e progresit, për çështje të riatdhesimit përkatësisht të evidentimit dhe regjistrimit në shkollë të nxënësve, të cilët janë kthyer nga vende të ndryshme, si dhe për  Grantet Shkollore. 

Gjithashtu, të pranishmëve ju shpërnda draft- dokumenti  “Udhëzim për projektim të ndërtesave shkollore - Normat dhe Standardet”, i cili është hartuar në bashkëpunim më Bankën Botërore - projekti IDEP.

Drejtorët komunalë të Arsmit  u njoftuan edhe me disa risi lidhur me programin SËAP  të  Komisionit Evropian.

Ministri i Arsimi, z.Buja, duke folur për Raportin e Progresit tha se MAShT është  prezantuar  në nivel të mirë në këtë Raport, por janë edhe disa çështje për të cilat duhet të punohet që të realizohet në në të ardhmen.

“MAShT është prezantuar realisht në Raport, por duhet të synojmë që vitin e ardhshëm të dalim  edhe më mirë“, tha ministri Buja, i cili tha se sigurisht që vitin e ardhshëm do të kemi edhe sfida të reja më ngarkuese dhe që kërkojnë  më shumë përkushtim në tejkalimin e tyre.

Qerveria e e Kosovës ka planifikuar rritje për 18 për qind të buxhetit për MAShT dhe kjo besoj se do të jetë e mjaftueshme të përmbushim objektivat tona.

Ministrti Buja përmendi edhe vizitën e delegacionit nga Shqipëria të prirë nga mnistri i Arsimit Myqerem Tafaj. “Ne kemi biseduar për itensifikimin e përpjekjeve për hartimin e Abetares unike, për çka është formuar Komisioni përkatës dhe në fund të nëntorit pritet të shpallim konkursin”, theksoi ministri Buja.

Vëmendje e veçantë në këtë takim iu kushtua edhe çështjes së riatdhesimit përkatësisht regjistrimit të nxënësve të kthyer nga vende të ndryshme. Për këtë u tha se  nevojitet të mbahen shënime të sakta nga Drejtorët Komunalë dhe të krijohen kushte për gjithpërfshirje në arsim. Në këtë kontekst problem në vete është edhe misimi i gjuhës amtare për këtë kategori nxënësish për të cilët u tha se ka fonde dhe se duhet  organizuar mësim plotësues.

Në këtë takim ishte prezent edhe Anders Lonnqvist, drejtor i projektitit  SËAP -  i financuar nga Komisioni Evropian,  i cili njoftoi se komponenta e re e këtij projekti është e fokusuar në ngritjen e kapaciteteve të MAShT, në hartimin e Kurrikulës bërthamë dhe në trajnimin e mësimdhënësve. 

Gjatë ditës, Drejtorëve Komunalë të Arsimit, zyrtarëve të MAShT dhe përfaqësuesve tjerë të institucioneve arsimore  ju  prezantuan edhe  arriturat   e programit  Edukimi Bazik”- ( Education Program – BEP) të USAID-it.
 
Me këtë rast, zëvendësministri i  Arsimit, Nehat Mustafa, ka falënderuar  popullin amerikan dhe përfaqësuesit e USAID-it për mbështetjen e vazhdueshme  në  Edukimin Bazik, program ky që bashkëfinanvohet nga  Qeveria e Kosovës dhe  SHBA-ve.

Zëvendësministri Mustafa tha se “ky program, moto e te cilit është  - zhvillimi i shkathtësive relevante të shekullit 21”,  është ai që i nevojitet shoqërisë tonë më së shumti. Mësimdhënësit tanë duhet të pajisen me njohuri dhe shkathtësi relevante në mënyrë që ato njohuri ti përcjellin me sukses të k nxënësit “.
Të arriturat  e  vitit të parë të këtij programi i prezantoi  Keith Prenton , përfaqësues i USAID-it.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 28 Nëntor 2021

- Për nder të Ditës së Flamurit, Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti së bashku me Presidenten e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, dhe me kabinetin qeveritar, bëjnë homazhe dhe vendosin lule te varrezat e dëshmorëve në Kompleksin Memorial "Adem Jashari". (Prekaz, ora 9:00)

- Komuna e Skenderajt bën nderime tek shtatorja e Komandantit Legjendar Adem Jashari. (Skenderaj, ora 9:00)

- Komuna e Rahovecit dhe Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës organizon ngritjen e flamurit kombëtar te Kompleksi memorial në Gradish. (Gradish, ora 9:00 - Kompleksi përkujtimor “Maja e Shkodranit”, ora 9:40 - Kulla e Heronjve në Opterushë, ora 10:20)

- Me rastin e Festave të Nëntorit, një grup i të rinjve dhe ish-pjesëtarë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës do të vendosin një Flamur me imazhet e udhëheqësve të luftës së UCK-së të cilët po mbahen në Hagë. (Rruga "Fehmi Lladrovci", tek rrethi afër hyrjes kryesore të QKUK-së, ora 9:00)

- Komuna e Skenderajt homazhe tek Kompleksi Memorali Adem Jashari. (Prekaz, ora 9:15)

- Me rastin e Festave të Nëntorit Komuna e Skenderajt organiyon maratonën Vrapimi i Nëntorit. (Kompleksi Memorial Adem Jashari në Prekaz, ora 9:30)

- Për nder të Ditës së Flamurit, Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti së bashku me Presidenten e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, dhe me kabinetin qeveritar, bëjnë homazhe dhe vendosin lule të Shtatorja e Ismail Qemalit. (Prishtinë, ora 10:00)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti së bashku me Presidenten e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, dhe me kabinetin qeveritar, bëjnë homazhe dhe vendosin lule të shtatorja e Zahir Pajazitit. (Prishtinë, ora 10:20)

- Komuna e Rahovecit dhe Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës bën homazhe  te varrezat e Dëshmorëve. (Rahovec, ora 10:40)

- Komuna e Rahovecit dhe Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës organizojnë programin festiv për nder të 28 Nëntorit. (Shkolla e muzikës “Vihuela” në Rahovec, ora 11:00)

- Komuna e Gjilanit organizon homazhe te varrezat e dëshmorëve. (Kompleksi i varrezave të dëshmorëve në Gjilan, ora 11:00)

- Komuna e Gjilanit organizon inagurimin e projektit të galerisë së qytetit. (Gjilan, ora 11:30)

- Partia Socialdemokrate do të mbaj aktivitet pranë Teatrit Kombëtar. (Sheshi "Skënderbeu", ora 13:00)

- Komuna e Gjilanit organizon inagurimin e projektit të tregut dhe parkut në Zheger. (Fshati Zhegër, ora 13:00)

- Nën patronatin e kryetarit të komunës z. Smajl Latifi në bashkëpunim me shoqatat e dala nga lufta e UÇK-së organizon turnir në futboll të vogël. (Palestra Sportive “Mizahir Isma”në Rahovec, ora 12:00)

- Komuna e Skenderajt organizon natën finalen e festivalit tradicional Rapsodia Shqiptare. (Qendra e Kulturës Hasan Prishtina, ora 16:00)

- Komuna e Gjilanit organizon koncert festiv nga ansambli i këngëve dhe valleve për nder të Ditës së Flamurit . (Teatri i qytetit të Gjilanit, ora 17:00)