19 Tetor 2021

Buja: Raportet Turqi - Kosovë janë më tepër miqësore

Prishtinë, 2 prill - Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Ramë Buja, ka pritur sot në takim rektorin e Universitetit Teknik (ITU) në Stamboll, Muhamet Sahin, i cili shoqërohej nga ministri i Administratës Publike, Mahir Yagcilar, më të cilët ka diskutuar për mundësinë e bashkëpunimit të Kosovës dhe Turqisë në sektorin e arsimit, veçanërisht në fushën e teknologjisë.

Ministri Buja pasi ka falënderuar rektorin Sahin për këtë vizitë bashkëpunimi, vlerësoi lartë kontributin e Turqisë në avancimin e proceseve në arsim.

Ministri Buja theksoi se raportet Turqi - Kosovë janë më tepër miqësore, duke pasur parasysh faktin se shteti turk ka pranuar një numër të madh të studentëve kosovarë në universitete të ndryshme dhe po vazhdon ta bëjë këtë.

Ndërsa, rektori  Muhamet Sahin foli për rëndësinë që ky universitet po u kushton marrëdhënieve ndërkombëtare, në vazhdën e të cilave ishte edhe vizita me ministrin e Arsimit në Kosovë.

Rektori Sahin, po ashtu, ftoi ministrin Buja për një vizitë në këtë institucion të Arsimit të Lartë në Turqi, me qëllim krijimin e një marrëveshje bashkëpunimi në programet master dhe doktoraturë.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 19 Tetor 2021

- Mbahet seanca plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 10:00)

- Shefi i Misionit për Vëzhgimin e Zgjedhjeve nga BE Lukas Mandl dhe Udhëheqësja e Delegacionit të Anëtarëve të Parlamentit Evropian Viola von Cramon-Taubadel mbajnë konferencë për shtyp lidhur me për zgjedhjet lokale në Kosovë. (Hotel Swiss Diamond, ora 11:00)

- Organizata për Rritjen e Cilësisë në Arsim publikon raportin "Transparenca dhe llogaridhënia në universitetet publike në Kosovë - Mos - Informimi i Publikut 3". (Swiss Diamond Hotel, ora 11:00)

- Komisioni Evropian do ta publikojë paketën vjetore të zgjerimit, përfshirë Raportet e Vendeve ku do te mbahet konferencë për shtyp nga Komisioneri për Fqinjësi dhe Zgjerimi, Oliver Varhelyi. (Transmetimi në faqen e Zyrës së BE-së në Facebook, ora 17:15)

- Teatri i Prishtinës Dodona shfaq “Bob Vatsoni bie nga kati i nëntë por nuk vdes plotësisht”. (Teatri Dodona, ora 17:30)

- Shefi i Zyrës së BE-së, Tomas Szunyog i dorëzon raportin e Komisionit Evropian Kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti me ç'rast do të mbajnë edhe një konferencë te përbashkët për shtyp, ora 18:30)