04 Tetor 2022

Ulqini ka planifikuar të jetë i hapur për turistët

Gjilan, 10 prill - Nënkryetari i Komunës së Gjilanit, Arbër Ismajli, ka pritur në një takim pune ish-kryetarin e Ulqinit, njëherësh drejtor i turizmit në këtë komunë, Gëzim Hajdinagaj, me të cilin kanë bashkëbiseduar për javën e turizmit, mundësinë e zhvillimit ekonomik lokal dhe ofertat që ofrojnë këto dy komuna për turistët në përgjithësi.

Në fjalën e tij nënkryetari Ismajli ka thënë se viti 2020 ishte një bllokadë e madhe dhe ngecje e zhvillimit në një masë të jashtëzakonshme të sektorit privat, ndërsa ky vit jep shpresë për një sezonë në hapje në kuadër të masave të paralajmëruara shtetrore për mbrojtje nga Covid-19 por pa izolime.

“Kosova dhe gjithë bota vitin e kaluar kishte një bllokadë të jashtëzakonshme dhe historike për shkak të pandemisë globale Covid-19. Në këtë aspekt janë shkaktuar edhe shumë humbje të mëdha në sektorin privat dhe në këtë rast edhe në aspektin e turizmit.''

''Ky vit ka shpresa për një gjendje krejtë tjetër dhe në këtë drejtim është konfirmuar se Mali i Zi ka ndërmarr hapa të shumtë për parandalim të pandemisë dhe njëkohësisht hapjen e vendit për turistët. Kemi diskutuar bashkërisht që edhe Gjilani edhe Ulqini janë komuna që kanë çka ti japing turistëve duke nisur nga e kaluara e lavdishme historike dhe monumentet e shumta, e deri të mikëpritja që është vlerë e përbashkët dhe dalluese e qytetarëve tanë të këtyre dy komunave, përfshirë këtu edhe sigurinë publike.

Sivjet, Ulqini do të jetë i hapur për kosovarët, ku nuk do të kërkohet testi kundër virusit Corona dhe është duke u punuar fuqimisht në mes dy Qeverive për heqjen e sigurimeve të veturave”, tha mes tjerash nënkryetari Ismajli.

Ai ka potencuar se dy komunat njihen për cilësi në në shërbim, nga sektori i gastronimisë, avancim në sektorin e turizmit në përgjithësi shkëmbimi i përvojave ndërvite dhe ngritja e investimeve që bashkë me sektorin privat janë bërë në shumë fusha.

Ndërsa, drejtori i Turizmit në Ulqin, Gëzim Hajdinagaj ka njoftuar mbi të gjitha përgatitjet që ka bërë komuna e Ulqinit për turistët dhe përparësitë që janë atje për këtë sezonë.

“Gjilani dhe Ulqini janë të njejta në shumë aspekte, shqiptarët atje dhe këtu njihen për solidaritetin, për shërbimet e mrekullueshme në gastronomi, për vendet piktureske, ambientin e pastër, e deri të siguria publike dhe mikëpritja.''

''Ulqini në bazë të planifikimeve do të jetë i hapur për turistët, për dallim prej vitit të kaluar që kishte shumë burokraci. Gjithashtu sektori privat këtë vit është më i mobilizuar se kurrë dhe nga 1 maji shënon hapja e sezonit turistik kur edhe pjeken të gjitha kushtet për një qëndrim të rehatshëm me kapacitete të plota turistike.''

''Ne ju mirëpresim me shumë kënaqësi, sepse turizmi është mbështetja jonë dhe njëkohësisht është përgatitja për shërbimin më të mirë ndaj jushë dhe Kosovës në përgjithësi”, ka thënë mes tjerash drejtori, Hajdinagaj.

Kalendari

Ngjarjet e datës 4 tetor 2022

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë takohet me delegacionin e administratës së Parlamentit të Republikës së Austrisë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 8:30)

- Misioni i Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë organizon ceremoninë zyrtare të nënshkrimit të Memorandumit të Mirëkuptimit ndërmjet komunave të rajonit, Prishtinës, Obiliqit, Lipjanit, Podujevës dhe Fushë Kosovës dhe Qendrës për Mbrojtjen e Grave dhe Fëmijëve në Prishtinë. (Hotel Amazona, ora 10:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës organizon tryezën e diskutimit gjatë të cilës do të shpalosën të gjeturat nga analiza e procedurave të prokurimit publik lidhur me shpenzimet publike të realizuara nga Ministria e Shëndetësisë dhe Shërbimi Spitalor Klinik Universitar gjatë periudhës 2020 – 2022. (Restorant Boho, ora 10:00)  

- Komisioni për Mbikëqyrjen e Financave Publike shqyrton raportin e Auditorit të Përgjithshëm për Raportn Vjetor Financiar të Buxhetit të Republikës së Kosovës për vitin 2021. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 11:00)

- Në kuadër të aktiviteteve kulturore artistike brenda institucioneve korrektuese, nesër në Qendrën Korrektuese për Femra në Lipjan, do të shfaqet Filmi “ Sffaragette”. (Qendra Korrektuese për Femra Lipjan, ora 11:00)

- Me rastin e 4 Tetorit, “Ditës Botërore për Mbrojtjen e Kafshëve”,  Ministria e Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës në bashkë organizim me Agjencia e Ushqimit dhe Veterinarisë, OJQ-në Fondacioni për Mbrojtjen e të Drejtave të Kafshëve si dhe Fondacioni për mbrojtjen e kafshëve Vier Pfoten Kosova do të shënojmë këtë ditë në Pyllin e Arinjve Prishtina. (Fshati Mramor, afër liqenit të Badovcit, ora 11:00)
 
- Qendra Kryesore e Mjekësisë Familjare në Rahovec, përgjatë gjithë muajit tetor, si muaji i ndërgjegjësimit për kancerin e gjirit, çdo ditë pune ofron shërbimin e mamografisë falas për të gjithë. (Rahovec, ora 11:00)

- Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati së bashku me Ministren e Financave dhe Ekonomisë të Shqipërisë, Delina Ibrahimaj, Drejtorin e Përgjithshëm të Doganave të Kosovës Agron Llugaliu dhe Doganës së Shqipërisë Genti Gazheli do të inspektojnë punët në hapësirat e përbashkëta të Portit të Durrësit. (Porti i Durrësit, ora 12:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti shqyrton në parim i Projektligjit për Sigurinë e përgjithshme të produkteve si dhe formon grupin e punës për mbikëqyrjen e zbatimit të Ligjit për komunikimet elektronike. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 12:00)