05 Korrik 2020

Turqia me rreth 8 miliardë dollarë nga turizmi në çerekun e tretë

Ankara, 1 nëntor - Të ardhurat e turizmit në Turqi kanë arritur në 8 miliardë e 227 milionë dollarë në çerekun e tretë të këtij viti.

Instituti i Statistikave të Turqisë (TUIK) publikoi të hënën raportin mbi të ardhurat nga sektori i turizmit për tremujorin e tretë të 2016-s.

Sipas raportit në fjalë, 6 miliardë e 647 milionë e 446 mijë dollarë nga totali i të ardhurave turistike gjatë kësaj periudhe janë regjistruar prej shpenzimeve individuale, ndërsa 1 miliard e 629 milionë e 564 mijë dollarë nga shpenzimet përmes paketave turistike.

TUIK-u njofton gjithashtu se 72 për qind e të ardhurave nga turizmi janë përfituar prej të huajve, ndërsa 28 për qind e tyre nga turqit me banim jashtë shtetit.

Kalendari

Ngjarjet e datës 5 Korrik 2020

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi Inspekton investimet në fushën e futbollit në fshatin Novosellë të Pejës. (Fshati Novosellë, ora 13:00)

- Kryeministri Avdullah Hoti pret në takim drejtuesit e institucioneve shëndetësore. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 13:00)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi viziton shpellën “Bukuroshja e Fjetun”, promovim i turizmit kulturor. (Pejë, ora 13:30)

 - Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi viziton Garën ndërkombëtare e automobilizimit “Kulla 2020”. (Pejë, ora 15:30)