02 Korrik 2020

Turqia mbetet vendi i preferuar i evropianëve për të kaluar pushimet.

Stamboll, 2 qershor - Ndihmëspresidenti i Shoqatës së Hotelierëve dhe Operatorëve Turistikë Mesdhetarë (AKTOB), Kaan Kavaloglu, njëherësh anëtar i Bordit Ekzekutiv të Federatës së Hotelierëve të Turqisë (TUROFED) dhe Shoqatës së Investitorëve Turistikë të Turqisë (TTYD), deklaroi se nga Evropa ka ardhur një numër i lartë kërkesash për të rezervuar pushimet në muajt korrik dhe gusht.

Ai theksoi se tashmë po bëjnë një fillim të ri në turizëm duke shtuar higjienën dhe sigurinë në krah të detit, rërës dhe diellit.

Pasi bëri me dije se kanë përgatitur një manifest 300-pikësh, të cilin do ta publikojnë nga interneti në 4 gjuhë (turqisht, anglisht, rusisht e gjermanisht), si garanci për shërbimet dhe higjienën që do të ofrojnë nëpër hotele; Kavaloglu vuri në pah se periudha e re do të jetë e vështirë, por edhe kjo do të kapërcehet.

“Mysafirët tanë nga jashtë shtetit nuk i anuluan rezervimet e tyre për muajt korrik dhe gusht. Anulimet u ndalën sapo (të huajt) kuptuan që Turqia po e kalonte shumë mirë periudhën e pandemisë globale falë infrastrukturës së saj shëndetësore të sofistikuar. Ne kemi një nivel serioz rezervimesh nga tregu evropian për korrikun dhe gushtin”, u shpreh ai duke tërhequr vëmendjen se shumica e turistëve në këtë periudhë të re do të jenë nga shtetet anëtare të Bashkimit Evropian.

Sipas tij, komplekset turistike po marrin rezervime të konsiderueshme gjithashtu për periudhën shtator-tetor dhe sezonin dimëror të vitit 2021.

“Ne do t'u ofrojmë mysafirëve tanë pushimet që ata ëndërrojnë, të gjithë le të jenë të qetë”, përfundoi numri 2 i Shoqatës së Hotelierëve dhe Operatorëve Turistikë Mesdhetarë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 2 Korrik 2020 - Mbahet mbledhja e dytë e rregullt për vitin 2020 e Kuvendit të Komunës së Prizrenit. (Salla e Kuvendit të Komunës në Shtëpinë e Bardhë, ora 10:00)

- Inaugurohen zyrat të reja të Bankës Qendrore të Kosovës në të cilen do të merr pjesë edhe kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti. (Tek ish-zyrat e Komunës së Prishtinës që gjenden mes objektit të BQK-së dhe parkingut nëntokësor tek Hotel Grandi, ora 10:00)

- Nataliya Apostolova, Udhëheqëse e Zyrës së BE-së në Kosovë do t’i dorëzojë Ministrisë së Shëndetësisë 6,000 komplete testimi për COVID-19, 90 shtretër spitalorë, mbi 67,000 maska të frymëmarrjes dhe pajisje të tjera mjekësore në mbështetje të sistemit shëndetësor. (Live stream në facebook.com/EuropeanUnionInKosovo, ora 10:00)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi do të vizitojë Komunën e Gjilanit ku do te takohet me kryetarin Lutfi Haziri. (Objekti i Komunës së Gjilanit, ora 10:30)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi dhe Kryetari i Komunës se Gjilanit, Lutfi Haziri vizitojnë stadiumin e qytetit në Gjilan si dhe vendosin gur-themelin e stadiumit ndihmës. (Gjilan, ora 11:00)
 
- Instituti i Kosovës për Drejtësi dhe Iniciativa për Progres me përkrahje të Departamentit të Shtetit Amerikan - Byrosë së Narkotikëve Ndërkombëtar dhe Çështjeve të Zbatimit të Ligjit dhe NED-it, do të mbajnë konferencë për media, në të cilën do publikohet raporti i monitorimit dhe hulumtimit në fushën e prokurimit publik: “E drejta për ujë, peng i prokurimit: Analizë e tenderit maratonik për ujësjellës në Komunën e Dragashit”. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Kuvendi i Republikës së Kosovës dhe Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar e Britanisë së Madhe dhe Irlandës Veriore, përfaqësuar nga Ambasada Britanike, nënshkruajnë Memorandum Mirëkuptimi për të siguruar emërime profesionale të udhëheqësve të institucioneve dhe organeve publike, nëpërmes proceseve të drejta dhe transparente të rekrutimit. (Holli i Kuvendit të Kosovës​, ora 12:00)

- SKOPI Studentor organizon aksion simbolik për të treguar realitetin e krijuar nga emërimet e fundit të Qeverisë së Republikës së Kosovës në Ministrinë e Arsimit dhe Shkencës. (Para ndërtesës së Ministrisë së Arsimit, ora 12:00)

- Kryeministri Avdullah Hoti merr pjesë në nënshkrimin e Memorandum Bashkëpunimit me Ambasadën Britanike për pozitat e larta drejtuese. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 13:00)

- IKD dhe INPO mbajnë konferencë për medie, në të cilën do publikohet raporti i monitorimit dhe hulumtimit në fushën e prokurimit publik “E drejta për ujë, peng i prokurimit”. (Hotel “Sirius”, ora 14:30)

- Me rastin e Ditës Botërore të Gazetarëve të Sportit, Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi ka ftuar të gjithë gazetarët e sportit, në takim me për të diskutuar mbarëvatjen e sportit në vendin tonë si dhe sfidat me të cilat ballafaqohet sporti dhe gazetarët sportivë. (Kabineti i Ministres së MKRS-së, ora 15:15)