05 Korrik 2020

Shqipëria pjesë e itinerareve turistike të kompanisë MSC Cruise

Tiranë, 24 tetor - Një ndër kompanitë më të mëdha në botë e krocierave, MSC, ka vendosur të përfshijë edhe Shqipërinë në destinacionet e saj turistike, duke u bërë kompania e parë globale që e përfshin atë në itineraret e saj.

Sipas zëdhënësve të kesaj linje lundrimi, duke nisur nga muaji prill i vitit 2017, MSC Cruises përfshin Sarandën në paketat e saj të udhëtimeve një javore.

Në Sarandë krociera do të qendrojë 8 orë ku turistët e saj do të vizitojnë destinacionet turistike tërheqëse Syri i Kaltër apo parku i Butrintit.

Krociera MSC Poesia do të niset nga Venecia dhe do të ketë 7 destinacione në shtatë ditë, mes tyre Barin në Itali, Katakolon dhe Mikonos në Greqi, Dubrovnikun në Kroaci dhe Sarandën në Shqipëri.

Kalendari

Ngjarjet e datës 5 Korrik 2020

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi Inspekton investimet në fushën e futbollit në fshatin Novosellë të Pejës. (Fshati Novosellë, ora 13:00)

- Kryeministri Avdullah Hoti pret në takim drejtuesit e institucioneve shëndetësore. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 13:00)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi viziton shpellën “Bukuroshja e Fjetun”, promovim i turizmit kulturor. (Pejë, ora 13:30)

 - Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi viziton Garën ndërkombëtare e automobilizimit “Kulla 2020”. (Pejë, ora 15:30)