04 Korrik 2022

Për 4 muaj të këtij viti Stambollin e kanë vizituar 3.8 milionë turistë

Stamboll, 1 qershor - Numri i turistëve që vizituan Stambollin në prill u rrit me 133 për qind krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar dhe u rrit në 977 mijë e 888.

Sipas të dhënave të Drejtorisë së Kulturës dhe Turizmit të Rrethit, në 4 muaj të këtij viti Stambollin e kanë vizituar 3 milionë e 882 mijë e 348 turistë.

Ndër të huajt që erdhën në Stamboll në muajin prill, gjermanët u renditën të parët me 101 mijë e 352 persona.

Gjermania pasohet nga Irani me 88 mijë e 171, Rusia me 60 mijë e 44, Anglia me 44 mijë e 696, SHBA me 40 mijë e 716, Franca me 37 mijë e 335, Izraeli me 34 mijë e 776, Holanda me 26 mijë e 471, Uzbekistani me 22 mijë e 530, Kazakistani me 20 mijë e 350, Italia me 19 mijë e 619, Spanja me 19 mijë e 511, Iraku me 19 mijë e 149, Azerbajxhani me 16 mijë e 863, Zvicra me 16 mijë e 157, Rumania me 15 mijë e 670, Ukraina me 15 mijë, Belgjika me 12 mijë e 482, Libani me 12 mijë e 295 dhe Austria me 11 mijë e 890.

Në mesin e turistëve nga 192 vende që vizituan Stambollin në prill, nga një turistë erdhën nga Tonga dhe Vatikani, ndërsa nga Papua Guinea e Re, Sao Tome dhe Principe dhe Brunei nga dy turistë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 4 korrik 2022

- Zëvendëskryeministri i Parë për Integrim Evropian, Zhvillim dhe Dialog, Besnik Bislimi pret në takim delegacione nga shtetet e Finlandës dhe Irlandës, të kryesuara nga ministrja e Finlandës për Çështje Evropiane dhe Drejtimin e Pronësisë, znj.Tytti Tuppurainen dhe ministri i Shtetit për Çështjet Evropiane të Irlandës, Thomas Byrne. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 8:45)

 - Për nderë të 4 korrik 246 vjetori i Pavarsisë së SHBA zjarrfikësat e Prishtinës e pastrojnë platonë tek shtatorja e Presidentit Bill Clinton. (Sheshi Bill Clinton në Prishtinë, ora 9:00)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, pret në takim delegacione nga shtetet e Finlandës dhe Irlandës, të kryesuara nga ministrja e Finlandës për Çështje Evropiane dhe Drejtimin e Pronësisë, znj.Tytti Tuppurainen dhe ministri i Shtetit për Çështjet Evropiane të Irlandës, Thomas Byrne. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:55

- Kryetarja e Dhomave të Specializuara Ekaterina Trendafilova do të mbajë takim me përfaqësues të shoqërisë civile në Gjilan, ku do të ndajë informacion rreth mandatit, punës dhe zhvillimeve aktuale në Dhomat e Specializuara të Kosovës si dhe do t’u përgjigjet pyetjeve të tyre. (Hotel  Astoria në Gjilan, ora 10:00)

- Shoqata 'Miqtë e Amerikës' e mbështetur nga FSK, Zjarrfikësat dhe Policia e Kosovës organzon aktivitetin e radhës tashmë tradicional për nderë të 4 korrik 246 vjetori i Pavarsisë së SHBA. (Të shtatorja e Presidentit Bill Clinton, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Qeverisë së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 13:00‪)
   
- UBT oganizon festivalin ndërkombëtar të dijes “Global UBT Fest 2022”, përmes së cilit në Kosovë po sjell profesionistë dhe ekspertë vendorë dhe ndërkombëtarë, duke organizuar samite, forume, gara, ligjërata tematike, vizita studimore, e ngjarje të ndryshme interesante për studentët dhe palët e tjera. (Parku Shkencor Inovativ të UBT-së në Lipjan, ora 18:00)