04 Tetor 2022

Hajdinaga josh kosovarët të shijojnë Ulqinin edhe gjatë dimrit

Ulqin, 15 janar - Me të hequr barriera e testeve ndaj kosovarëve nga ana e Malit të Zi, drejtori i Organizatës Turistike Gëzim Hajdinaga, menjëherë ia ka mësyer Kosovës, duke joshur kosovarët që jo vetëm gjatë stinës së verës, por edhe gjatë dimrit.

Ai gjatë ditës ka takuar disa kryetar komunash, e  drejtues institucionesh publike, atyre  arsimore e sportive e private, duke i joshur që  të kalojnë pushimet dimërore në Komunën e Ulqinit.

Po ashtu  rekomandoi zyrtarët e institucioneve, ata të sportit, e arsimit, që seminaret,  eskursionet, e  ushtrimet ti realizojnë në Ulqin.

Drejtori i OTU-së, Gëzim Hajdinaga,  tha se  Ulqini ofron atraksione të shumta për tu vizituar edhe gjatë dimrit jo vetëm verës.

Sipas tij kosovarët si  vizitorët tradicional të Ulqinit, janë të njohur  për atraksionet që ofrohen.

Ai përmend se pos plazhit të madh, Bunës dhe ranës apo plazhit të vogël, kalas e objekteve të shumta kulturor historike, kosovarët  mund të vizitojnë edhe Liqenin e Shasit,   plazhin panoramik të Valdanosit, Ullishten, pamjen mahnitëse të mbi Liqenit të SKodrës, e vende tjera.

Ai premtoi edhe çmime më të lira sesa më parë, derisa tha se duhet respektuar masat kundër Covidit edhe nuk duhet pasur panik.

Kalendari

Ngjarjet e datës 4 tetor 2022

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë takohet me delegacionin e administratës së Parlamentit të Republikës së Austrisë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 8:30)

- Misioni i Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë organizon ceremoninë zyrtare të nënshkrimit të Memorandumit të Mirëkuptimit ndërmjet komunave të rajonit, Prishtinës, Obiliqit, Lipjanit, Podujevës dhe Fushë Kosovës dhe Qendrës për Mbrojtjen e Grave dhe Fëmijëve në Prishtinë. (Hotel Amazona, ora 10:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës organizon tryezën e diskutimit gjatë të cilës do të shpalosën të gjeturat nga analiza e procedurave të prokurimit publik lidhur me shpenzimet publike të realizuara nga Ministria e Shëndetësisë dhe Shërbimi Spitalor Klinik Universitar gjatë periudhës 2020 – 2022. (Restorant Boho, ora 10:00)  

- Komisioni për Mbikëqyrjen e Financave Publike shqyrton raportin e Auditorit të Përgjithshëm për Raportn Vjetor Financiar të Buxhetit të Republikës së Kosovës për vitin 2021. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 11:00)

- Në kuadër të aktiviteteve kulturore artistike brenda institucioneve korrektuese, nesër në Qendrën Korrektuese për Femra në Lipjan, do të shfaqet Filmi “ Sffaragette”. (Qendra Korrektuese për Femra Lipjan, ora 11:00)

- Me rastin e 4 Tetorit, “Ditës Botërore për Mbrojtjen e Kafshëve”,  Ministria e Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës në bashkë organizim me Agjencia e Ushqimit dhe Veterinarisë, OJQ-në Fondacioni për Mbrojtjen e të Drejtave të Kafshëve si dhe Fondacioni për mbrojtjen e kafshëve Vier Pfoten Kosova do të shënojmë këtë ditë në Pyllin e Arinjve Prishtina. (Fshati Mramor, afër liqenit të Badovcit, ora 11:00)
 
- Qendra Kryesore e Mjekësisë Familjare në Rahovec, përgjatë gjithë muajit tetor, si muaji i ndërgjegjësimit për kancerin e gjirit, çdo ditë pune ofron shërbimin e mamografisë falas për të gjithë. (Rahovec, ora 11:00)

- Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati së bashku me Ministren e Financave dhe Ekonomisë të Shqipërisë, Delina Ibrahimaj, Drejtorin e Përgjithshëm të Doganave të Kosovës Agron Llugaliu dhe Doganës së Shqipërisë Genti Gazheli do të inspektojnë punët në hapësirat e përbashkëta të Portit të Durrësit. (Porti i Durrësit, ora 12:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti shqyrton në parim i Projektligjit për Sigurinë e përgjithshme të produkteve si dhe formon grupin e punës për mbikëqyrjen e zbatimit të Ligjit për komunikimet elektronike. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 12:00)