18 Tetor 2019

Bie numri i turistëve në hotelet zvicerane

Bernë, 22 shkurt - Industria hoteliere në vitin e fundit ka regjistruar më pak turistë. Bujtjet janë reduktuar me gati 100.000, në 35.5 milionë. Këto të dhëna i ka publikuar Enti i Statistikave Federale të Zvicrës.

Sidomos për të ftuarit e huaj rënia ishte e dukshme, e numri i mysafirëve kinezë ka rënë në mënyrë të qartë, përcjell albinfo.ch.

Më së shumti mungesë të turistëve të huaj pati në rajonet malore Bernese Oberland, Graubünden, Valais dhe Lucern/ Vierwaldstätterse. Në të kundërtën, Gjeneva, Ticino dhe rajoni i Bernës kanë regjistruar një rritje të turistëve të huaj. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 tetor 2019

- Kryeministri në detyrë Ramush Haradinaj pret në takim një delegacion të nivelit të lartë nga MCC, kryesuar nga znj. Caroline T. Nguyen, Drejtoreshë Menaxhuese e MCC për Evropë, Azi, Pacifik dhe Amerikë Latine, me këtë rast, do të nënshkruaj amandamentimin e Marrëveshjes CDF. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 10:00)

- Me rastin e shënimit të Ditës së Bashkimit Evropian Kundër Trafikimit me Njerëz dhe njëkohësisht hapjes së fushatës Kundër Trafikimit me Njerëz, Ministria e Punëve të Brendshme organizon konferencë për media. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 10:00)

- Komuna e Rahovecit mban mbledhjen e dhjetë te rregullt e Komiteti për Politik dhe Financa. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal të Rahovecit, ora 10:00)

- Agjencia për Arsim dhe Aftësim Profesional dhe Arsim për të Rritur organiozn aktivitetin e shënimit të themelimit të qendrës për karrierë në SHMLT ,,11 Marsi” në Prizren. (Objekti i SHMLT ,,11 Marsi” në Prizren, ora 10:30)

- Komisioni i Pavarur i Mediave do të mbajë konferencë për media në lidhje me prezantimin e  “Raportit të monitorimit të  Ofrueseve të Shërbimeve Mediale Audio-vizuele  gjatë fushatës për zgjedhjet e parakohshme 2019”.  (Zyra e KPM-së, qyteza Pejton, ora 12:00)

- Galeria Qahili organizon hapjen e ekspozitës "20" të Mentor Avdilit. (Galeria Qahili, ora 20:20)