22 Shtator 2020

BE nis hapjen graduale për të shpëtuar një pjesë të sezonit të pushimeve verore

Bruksel, 14 maj - Bashkimi Evropian ka rinisur hapjen e madhe me masa graduale pas bllokimeve të forta kundër përhapjes së koronavirusit, duke nisur me hapjen e kufijve të brendshëm të bllokut, për të shpëtuar të paktën një pjesë të sezonit të pushimeve verore.

Hoteleve, restoranteve dhe plazheve në të gjithë Evropën po u kërkohet të zbatojnë distancimin shoqëror për vizitorët, duke përfshirë prenotimin e shezlongëve në pishina dhe mbajtjen e radhës 1,5 metra larg në bufetë e ushqimit.

Komisioni Evropian bëri thirrje të mërkurën për një lehtësim të kujdesshëm të kufizimeve dhe zbuloi udhëzimet, duke filluar nga mbajtja e maskave të fytyrës në avionë dhe trena, deri tek mbajtja e distancës fizike në plazh dhe në hotele.

“Kjo nuk do të jetë një verë normale, për asnjë nga ne”, tha nënkryetarja e Komisionit Evropian, Margrethe Vestager. Ajo u bëri thirrje qeverive dhe bizneseve të ndjekin rekomandimet e Brukselit në mënyrë që “të mos kemi nevojë të qëndrojmë të mbërthyer në shtëpi në verë, ose të humbasim plotësisht industrinë turistike verore evropiane”.

Vendet të cilësohen me pak raste Covid-19, si Greqia dhe Kroacia do të nisin këto javë të hapin korridore preferenciale të turizmit me vendet e tjera, përfshirë Gjermaninë, e cila është më pak e goditur nga virusi. Italia dhe Spanja mbeten jashtë këtyre korridoreve. Korsitë e privilegjuara të turizmit do të ketë garanci, si një pasaportë që vërteton negativitetin e infektimit dhe janë të destinuara të rivijëzojnë hartën e zonave ku mund të shkohet për turizëm apo jo.

Italia dhe Spanja, si vendet më të prekura në BE, janë shumë të limituara për turizëm dhe po ashtu edhe qytetarët e tyre për të bërë pushime jashtë. Kryeministri grek, Kyriakos Mistotakis ka organizuar videokonferenca të shumta me homologët në Australi, Norvegji, Austri, Bullgari, Danimarkë, Republikën Çeke dhe Singaporin për të studiuar në mënyrë bilaterale rregullat mbi pritjet në hotel dhe “pasaportat sanitare”.

Hoteleve iu kërkohet të marrin në konsideratë mundësinë që vizitorët të rezervojnë shezlongët në pishinë, palestër ose restorant. Hapësira të mëdha publike si bufetë, duhet të sigurojnë që vizitorët që nuk janë në të njëjtën familje, të qëndrojnë të paktën 1.5 metra larg, ndërsa ngjarjet e mëdha si koncertet nuk lejohen.

Vizitorët duhet të këshillohen për “etiketën e frymëmarrjes”, domethënë teshtimë ose kollitje në shami ose bërryl të përkulur, dhe të kenë kujtesa për të larë shpesh duart e tyre. Hotelet gjithashtu pritet të mbajnë shënimet e adresave të vizitorëve për të mundësuar gjurmimin e kontakteve në rast të një shpërthimi të koronavirusit. Udhëzimet jo-detyruese janë një përpjekje për të lehtësuar një rënie të udhëtimeve që ka zbrazur plazhet e Evropës dhe sheshet e turistëve që nga mesi i marsit, duke kërcënuar miliona vende pune në një sektor që përbën 10 për qind të ekonomisë së bllokut europian.

“Udhëzimi i ri mund të jetë shansi për një sezon më të mirë për shumë evropianë, jetesa e të cilëve varet nga turizmi dhe natyrisht për ata që dëshirojnë të udhëtojnë këtë verë”, tha Vestager.

Udhëtarëve iu kërkohet të mbajnë maska për fytyrën në të gjitha mënyrat e transportit si dhe në aeroporte dhe stacione, dhe punëtorët e transportit të mbajnë maska dhe doreza. Autobusët, trenat dhe tragetet inkurajohen të lëvizin me më pak njerëz, megjithëse linjat ajrore nuk do t’ju kërkohet të lënë vendet e mesme bosh. Gjermania të mërkurën njoftoi se do të ndalojë kontrollet e hyrjes në kufijtë e saj me vendet anëtare të BE-së nga kjo fundjavë, por Spanja, një nga destinacionet më të mëdha turistike të kontinentit, tha që hapja e kufijve të saj mund të presë deri në korrik.

Spanja do të imponojë një karantinë dyjavore për të gjithë udhëtarët që vijnë nga jashtë. Vendimet për rihapjen e kufijve janë përgjegjësi e qeverive kombëtare, por komisioni u bëri thirrje 27 vendeve anëtare që të koordinojnë heqjen e kufizimeve të tyre në disa faza, duke filluar nga vendet me nivele të ulëta të koronavirusit.

Tre shtete baltike, Estonia, Letonia dhe Lituania do të rihapin kufijtë ndaj qytetarëve të njëri-tjetrit, duke krijuar një “flluskë udhëtimi”, nga 15 maji. Kufijtë e jashtëm të BE do të mbeten të mbyllura për udhëtime jothelbësore, të paktën në mes të qershorit.

Kalendari

Ngjarjet e datës 22 Shtator 2020 - Ministri i Ministrisë së Punëve të Brendshme, Agim Veliu, do të bëjë përurimin e Qendrës Testuese për zhvillimin e procedurave rekrutuese për nëpunësit civilë. (Objekti i ish-Ministrisë së Administratës Publike, kati përdhesë, salla 0-15, ora 9:00)

- Mbahet mbledhja e komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike në të cilën do të behët shqyrtimi i Raportit të Auditimit për Ministrinë e Punës dhe Mirëqenies Sociale dhe shqyrtimi i Raportit të Auditimit për Ministrinë e Komuniteteve dhe Kthimeve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N225, ora 9:30)

- inspektorët e Inspektoratit të Tregut do të bëjnë inspektime, ku do t’i shoqërojë edhe ministri Vesel Krasniqi për t’i parë nga afër këto inspektime. (Nisja do të bëhet nga MTI, ora 9:45)

- Komisioni Hetimor Parlamentar lidhur me procesin e privatizimit në Kosovë shqyrton listen e dëshmitarëve, përzgjedhjen  e ekspertëve të jashtëm si dhe publikimin e adresës për dorëzimin e dëshmive nga qytetarët. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 10:00)

- Ministri i Ekonomisë dhe Ambientit, Blerim Kuçi zhvillon vizitë në Infrakos ku do te takohet me menaxhmentin. (Infrakos, ora 10:00)

- Mbahet ceremonia e pritjes të një misioni ekspertësh epidemiologjikë dhe mjekësorë të COVID-19 nga instituti gjerman i shëndetësisë, “Instituti Robert Koch” nga Gjermania. (Institutin Kombëtar të Shëndetësisë Publike, ora 10:00 - ndryshim, ora 11:00)

- Fondacioni Kvinna till Kvinna do të lansojë raportin 'Ku janë paratë për të drejtat e grave? Trendet e financimit në Ballkanin Perëndimor'. (Ngjarja do të mbahet online dhe është e hapur për publikun përmes platformës Zoom, ora 10:00)

- Kryeministri Avdullah Hoti viziton Shërbimin Spitalor dhe Klinik Universitar të Kosovës . (ShSKUK, ora 10:00)

- Komisioni për Ekonomi, Punësim, Tregti, Industri, Ndërmarrësi dhe Investime Strategjike dikuton për rishpalljen e konkursit për zgjedhjen e “Kryesuesit të Komisionit Shqyrtues të Autoritetit Rregullator për Shërbimet e Ujit”, formimin e Grupit të punës për plotësimin e Bordit të NP KOSTT, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 11:00)

- Oda Hoteliere dhe Turistike e Kosovës mban konferencë lidhur me ngjarjët e fundit, për situtën e fundit si dhe vendimet e marra të Qeverisë në kohën e Pandemisë Covid 19, prej fillimit e deri me sot. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka do të merr pjesë në aktivitetin e organizuar për nder të "Ditës së Pastrimit të Botës" dhe "Ditës pa Makina" të organizuar nga Drejtoria e Shërbimeve Publike. (Pikënisja do të jetë rruga në afërsi të urës që ndodhet përballë objektit Administratës Komunal, ora 11:00)
 
- Ministri i Ekonomisë dhe Ambientit, Blerim Kuçi zhvillon vizitë në punishten në Stacionin Hekurudhor në Miradi. (Fshati Miradi, ora 11:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e pandemisë së virusit "COVID-I9" nga ana e Qeverisë së Republikës së Kosovës dëgjon dëshmitë e dëshmitarit Valdet Hashani ish menaxher i Qendrës së karantinës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N225, ora 11:00)

- OVL UÇK mban konferencë të jashtëzakonshme për media. (Selia qendrore në Prishtinë, ora 11:30)

-  Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit shqyrton raportin e Projektkodit civil i Republikës së Kosovë, Projektligjit për tokën ndërtimore si dhe shqyrton shkresën e deputetëve: Alban Hyseni, Artan Abrashi dhe Dimal Basha për të ftuar në raportim Kryeministrin Avdullah Hoti lidhur me deklarimin për respektimin e marrëveshjes kundër kushtetuese për asociacionin. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 13:00)

-  Komisioni për të Drejtat dhe Interesat e Komuniteteve dhe Kthim shqyrton e planit të punës së Komisionit, për periudhën shtator-dhjetor 2020. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 13:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (Selia e KQZ-se, ora 13:30)

-  Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë takohet me delegacionin nga Afrika Qendrore. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 14:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e pandemisë së virusit "COVID-I9" nga ana e Qeverisë së Republikës së Kosovës dëgjon dëshmitë e dëshmitarit Naim Musliu - Babai i Agon Musliu. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N225, 14:00)

- Sindikata e Infermierëve të Kosovës mban konferencë për media pas një takim konsultativ dhe koodinues me shoqatat e infermierëve, teknikëve te anastezionit, mamive, laborantëve, Oden e Infermierëve dhe Bashkimin e Sindikatave të Lira të Shëndetësisë lidhur me kërkesat për koeficinetin e pagave, rritjen e pagesës së ndërrimeve të natës, pagesat e rrezikshmërisë, pagesat e orëve shtesë. (Para Klinikës së Kirurgjisë, ora 15:30)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 14:30)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, në bashkëpunim me Institutin Arkeologjik të Kosovës, Muzeun Kombëtar të Kosovës, dhe Fondacionin “Tradita Popullore” organizon ngjarjen kulturore në të cilën do të promovohet diversiteti ynë i pasur kulturor, përmes veshjes tradicionale dhe punimeve artizanale. (Parku arkeologjik “Ulpiana”, ora 17:00)

- Kryeministri Avdullah Hoti merr pjesë në ngjarjen kulturore në të cilën do të promovohet diversiteti ynë i pasur kulturor, përmes veshjes tradicionale dhe punimeve artizanale. (Parku arkeologjik “Ulpiana”, ora 17:00)

- Sot fillon java e dytë e ligjeratave publike në Festivalin e Arkitektures në Kosovë. (Ligjeratat transmetohen drejtperdrejt ne kanalin e facebook-ut "Kosovo Architecture Festival", ora 18:30)