05 Qershor 2020

Antalia do të presë këtë vit 5 milionë turistë rusë dhe ukrainas

Antalia, 31 prill - Antalia, zemra e turizmit veror të Turqisë, do të presë këtë vit 3,5 milionë turistë rusë dhe 1,5 milionë turistë ukrainas.

Presidenti i Shoqatës turke të Menaxherëve Profesionistë të Hoteleve (PYOD), Hakan Duran, deklaroi të enjten se në Antalia ka filluar një lëvizje serioze e turistëve rusë dhe në 2 muajt e parë të 2017-s është regjistruar një rritje me gati 3.500 për qind në krahasim me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar.

Duke sqaruar se në tregun rus janë barazuar shifrat e vitit 2015, madje dhe po vërehet një tendencë për të arritur të dhënat rekord të 2014-s, Hakan Duran shprehu bindjen se Antalia do të presë këtë vit të paktën 3,5 milionë turistë rusë.

Ai vuri në pah se një rritje e konsiderueshme është regjistruar gjithashtu në numrin e turistëve nga Kazakistani, Turkmenia dhe Azerbajxhani.

Pasi tërhoqi vëmendjen mbi rëndësinë e udhëtimit me kartë identiteti ndërmjet Ukrainës dhe Turqisë, presidenti i Shoqatës së Menaxherëve Profesionistë të Hoteleve nënvizoi se numri i turistëve ukrainas në Antalia për këtë vit pritet të jetë mbi 1,5 milionë, ndërkohë që në 2016-n u regjistruan pak më shumë se 1 milion vizitorë nga Ukraina.

Hakan Duran potencoi se rezervimet e hershme, përveçse garantojnë një avantazh shumë të madh dhe rrisin ndjeshëm dinamikën e turizmit të brendshëm, ofrojnë gjithashtu mundësinë për të bërë pushime deri në 50 për qind më të lira.

“Një tjetër avantazh i rëndësishëm është pagesa me këste përmes kartës së kreditit. Vitin e kaluar, në Antalia pushuan rreth 7 milionë persona vetëm nga turizmi i brendshëm. Këtë vitit pritet një rritje me të paktën 15 për qind dhe kjo nënkupton se shifra e përgjithshme do të jetë mbi 8 milionë turistë vendorë”, përfundoi ai.

Kalendari

Ngjarjet e datës 5 Qershor 2020

- Pranimi i detyrës nga Ministri i zgjedhur, Selim Selimi. (Ministrinë e Drejtësisë, objekti ish-Rilindja, ora 9:00)

- Fillon pastrimi i deponisë inerte në fshatin Lebane. (Përfundimi i autostrades në anën e djathtë, ora 10:00)

- Mahet mbledhja e komisionit për Mbikëqyrjen e Financave në të cilën do të behët shqyrtimi i raportit të auditimit për Pasqyrat vjetore financiare të Ministrisë së Drejtësisë. (Ndertesa e Kuvendit, salla  N302, ora 10:00)

- Në kuadër të fushatës "Ta Pastrojmë Kosovën", Komuna e Prizrenit do t'i bashkëngjitet fushatës globale "Dita e Pastrimit të Botës 2020”, për të promovuar rëndësinë e kujdesit ndaj mjedisit, duke marrë për bazë faktin se ky aktivitet do të promovohet në nivel global. (Brigjet e liqenit të Vërmicës, ora 10:30)

- Për Ditën Botërore të Mjedisit, Instituti për Politika Zhvillimore organizon panelin e diskutimit me titull “Tani është koha për natyrën!”. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Kryetari i degës së PDK-së në Prizren Shaqir Totaj, do të mban një konferencë për Media. (Zyret e degës në Prizren, ora 11:00)

- Ministri i Ekonomisë dhe Ambientit, Blerim Kuçi, pranon detyrën. (Ndërtesa e Ministrisë se Ekonomisë dhe Ambientit, ish-objekti i MZHE-së, ora 13:00)

- Ekipa qëndrore e “Ta Pastrojmë Kosovën” së bashku me vullnetarët fillon aktivitetet në Komunën e Suharekës, ku do të ketë aksion pastrimi dhe mbjellje, në bashkëpunim me komunën e Suharekës. (Suharekë, ora 14:30)