18 Janar 2021

Zona Ekonomike në Budrikë pritet të jetë funksionale në pranverë

Viti, 15 dhjetor - Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Vesel Krasniqi, ka vizituar Zonën Ekonomike në Budrikë të Vitisë, ku ka parë nga afër punimet që po bëhen në finalizimin e këtij projekti të rëndësishëm ekonomik për këtë rajon.

Ai tha se punimet janë në fazën përfundimtare dhe pritet të jetë funksionale për bizneset e Vitisë dhe rrethinës në pranverën e vitit të ardhshëm.

“Ne synojmë që vitin e ardhshëm të shpallim procedura të reja për aneks të kësaj zone, ku edhe kryetari është zotuar që procedurat e kërkuara me ligj përmes asamblesë komunale të përfundojnë në pranverën e hershme.

''Kjo zonë që është në fazën përfundimtare pritet të akomodohen rreth 40 biznese. Vlera e gjithë këtij projekti është 1.8 milionë euro. Presim që të jetë një zonë me interes jo vetëm për komunën e Vitisë…''

''Mendoj se kështu po krijojmë një hapësirë të mirë për bizneset e kësaj ane. Do të ketë investitorë që do të sjellin kapitalin e tyre edhe nga jashtë. Këto biznese do të ndikojnë drejtpërdrejt për zhvillimin ekonomik të vendit tonë. Po ashtu në vitin e ardhshëm synojmë edhe dy zona të tjera”, theksoi Krasniqi.

Ministri Krasniqi ritheksoi edhe njëherë se MTI synon krijimin e kushteve më të mira për bizneset dhe për zhvillimin ekonomik në vend.

Ndërsa, kryetari i Komunës së Vitisë, Sokol Haliti tha se presin që vitin e ardhshëm të jetë funksionale Zona Ekonomike me kompani që do të krijojnë vende të reja të punës, të hyra financiare dhe zhvillim ekonomik për tërë regjionin.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 Dhjetor 2020 - Ministria e Punëve të Brendshme bën përurimin e aneks-objektit të Agjencisë së Kosovës për Forenzikë. (Objekti i Agjencisë, që gjendet afër ish-fabrikës së amortizatorëve, ora 9:30)

- Mbahet seanca gjyqesore ndaj te pandehures Mimoza Pajaziti. (Gjykata Themelore në Ferizaj, Salla nr.II, ora 9:30)

- Me rastin e fillimit të gjysëmvjetorit të dytë të vitit shkollor kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka dhe drejtoresha e Drejtorisë Komunale të Arsimit, Xhemile Thaçi Vezgishi, do të vizitojnë shkollën fillore "Lekë Dukagjini" dhe Gjimnazin "Remzi Ademaj", ora 10:00. (Nisja e organizuar nga Shtëpia e Bardhë, ora 9:40)

- Këshilli Prokurorial i Kosovës mban takimin e 193-të në të cilin pritet të votohet për Kryesuesin dhe Zëvendëskryesuesin e ri të Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Online, ora 10:00)

- Mbahet seanca gjyqesore ndaj te pandehurit Emin Stublla për vrasje në tentativë. (Gjykata Themelore në Ferizaj, Salla nr.II, ora 10:00)

- Ministri në detyrë i Drejtësisë, Selim Selimi do të mbajë konferencë për media. (Holli i Ministrisë së Drejtësisë, ora 11:00)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi do të ndajë çmimin vjetor “Anton Çetta”. (Ambientet e Bibliotekës Kombëtare të Kosovës, ora 11:00)

- Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, prezenton Programin Zgjedhor 2021-2025. (Biblioteka Kombëtare, ora 15:00)