17 Shkurt 2019

Vazhdojnë luhatjet në bursën amerikan

New York, 8 shkurt - Tregjet e aksioneve janë luhatur këto ditë që nga bursa e New Yorkut, e deri në ato të Azisë e Evropës.

Këto ngritje e ulje shqetësuese pasuan rënien e madhe të çmimeve në bursën e New Yorkut të hënën, kur indeksi Dow Jones humbi mbi 4% të vlerës së tij.

Megjithë tronditjen që shprehën investitorët, analistët që folën për Zërin e Amerikës thanë se rënia ishte pritur prej kohësh. Korrespondenti Mil Arcega njofton:

Pas një viti me rritje fantastike të aksioneve në bursë, kishte kohë që pritej një korrigjim i tregut:

“Çmimi i aksioneve nuk vazhdon të rritet në përjetësi. Pas një rritjeje prej afro 30% gjatë 13 muajve të fundit, ndodhi ajo që ishte ndoshta ngjarja më e parashikueshme në botë, një rënie e çmimeve,” thotë analisti Mark Hamrick.

Ky proces është si një çelës që periodikisht fiket për të moslejuar mbi-nxehjen e tregut.

“Bursa është rritur tepër, shumë shpejt,” thotë analisti McBride.

Menaxheri i investimeve James McBride thotë se ky korigjim në bursë ndodhi pasi u publikua të premten një raport që tregonte forcimin e tregut të punësimit dhe rritje të pagave.

“Pagat nuk ishin rritur prej shumë kohësh. Kjo krijoi përshtypjen se inflacioni do të rritej së shpejti dhe se Rezerva Federale do të fillojë të rrisë normat e interesit,” thotë zoti McBride.

Ekziston shqetësimi se një rritje e shpejtë e inflacionit mund të shtyjë Rezervën Federale të rrisë normat e interesit në mënyrë më agresive. Por financieri Altan Ergun thotë se fajin nuk e kanë ata që shkëmbejnë aksione në bursë, pasi 2/3 e shkëmbimeve realizohen nga algoritme kompiuterike:

“Shitblerja e aksioneve përmes operacioneve kompiuterike përfaqëson pjesën më të madhe të shkëmbimeve në bursë. Pra kur po shihnim shitje të aksioneve në masë, besojmë se kjo tendencë u acarua edhe më shumë nga aktiviteti automatik duke sjellë rënie kaq të theksuar”.

Në gjithë këtë debat kanë munguar komentet nga presidenti, i cili më parë ka theksuar rritjen kolosale të bursës gjatë mandatit të tij. Dje, Sekretari i Thesarit Steven Mnuchin iu përmbajt komenteve të mëparshme të Shtëpisë së Bardhë:

“Ne na takon merita për rritjen e bursës mbi 30% që kur u zhvilluan zgjedhjet”.

Por, siç na e kujtojnë shpesh ekonomistët, bursa nuk përfaqëson gjithë ekonominë amerikane.

Kalendari

Ngjarjet e datës 17 shkurt 2019 - Qeveria e Kosovës mban mbledhje festive për nder të 11-vjetorit të Pavarësisë. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 8:00)

- Ngritja solemne e Flamurit të Republikës së Kosovës për nder të 11-vjetorit të Pavarësisë në të cilën marrin pjesë presidenti Hashim Thaçi, kreu i Kuvendit, Kadri Veseli dhe kryeministri Ramush Haradinaj. (Hapësira mes ndërtesës së Kuvendit dhe Qeverisë, ora 8:30) 

- Presidenti Thaçi, kryeparlamentari Veseli dhe kryeministri Haradinaj vendosin kurora lulesh te shtatorja e ish-presidentit Ibrahim Rugova. (Sheshi “Ibrahim Rugova”, para Kuvendit, ora 8:45) 

- Presidenti Thaçi, kryeparlamentari Veseli dhe kryeministri Haradinaj vendosin kurora lulesh në Kompleksin Memorial “Adem Jashari” në Prekaz. (Prekaz, ora 9:40)

- Në 11 vjetorin e shpalljes së pavarësisë të Kosovës, anëtarë të kryesisë së LDK-së bashkë më struktura të saj, bëjnë homazhe te varri i Presidentit Historik të Kosovës, Dr. Ibrahim Rugova. (Velani, ora 10:00)

- Komuna e Gjilanit organizon homazhe  te varrezat e dëshmorëve. (Gjilan, ora 10:00)

- Federata e Ping-Pongut e Kosovës (FPPK) organizon turneun “Dita e Pavarësisë”.  (ShMU “Tefik Çanga”, Ferizaj, ora 10:00)

- “Star Kids” do të performojnë në sheshin “Skënderbeu” për nder të Pavarësisë. (Sheshi “Skënderbeu” në Prishtinë, ora 10:00)

- Kuvendi i Kosovës mban seancë solemne për nder të 11-vjetorit të Pavarësisë. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:45) 

- Komuna e Gjilanit organizon akademi solemne dhe program artistik nga Shkolla e Muzikës në Gjilan. (Teatri i Qytetit, ora 11:00)

- Trupat e Forcës së Sigurisë së Kosovë parakalojnë me rastin e 11-vjetorit të Pavarësisë së Kosovës. (Prej Sheshit “Nënë Tereza” deri te Sheshi “Ibrahim Rugova”, ora 12:20)

- Me rastin e 11-vjetorit të Pavarësisë së Kosovës organizohet koktej për të gjithë të ftuarit në Parakalimin e Trupave të FSK-së. (Hotel “Swiss Diamond”, ora 13:00)

- Dega e Lidhjes Demokratike të Kosovë në Gjilan bën përurimin e bustit të ish-presidentit Ibrahim Rugova (Gjilan, ora 13:00)

- Përfaqësues të organizatave studentore organizojnë një “protestë artistike” në lidhje me vonesën e liberalizimit për qytetarët e Kosovës. (Sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 13:00) 

- Komuna e Vushtrrisë organizon manifestimin qendror për shënimin e 11-vjetorit të Pavarësisë. (Kalaja e Qytetit, Vushtrri, ora 13:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj pret në takim deputetët nga Mbretëria e Bashkuar, John Grogan dhe Martin Vickers. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 14:00)

- Shoqata e Gastronomëve të Prishtinës, në bashkëpunim me Qeverinë e Kosovës, organizon një event simbolik për Pavarësi. (Sheshi “Skënderbeu”, ora 14:00) 

- Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, dhe ministri i Kulturë, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi, përurojnë Palestrën Sportive në Shtime. (Shtime, ora 15:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj pret në takim delegacionin 17-anëtarësh nga Shtetet  e Bashkuara të Amerikës, të kryesuar nga Senatori James Inhofe. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 15:00) 

- Komuna e Lipjanit organizon koncert festiv për 11-Vjetorin e Pavarësisë. (Qendra e Kulturës “Tahir Sinani”, Lipjan, ora 15:00)

- Ansambli Kombëtar i Këngëve dhe Valleve “Shota” mban koncert festiv për Pavarësi. (Sheshi “Zahir Pajaziti”, Prishtinë, 18:00)

- Për 11-vjetorin e Pavarësisë së Kosovës bëhet ndezja e organizuar e fishekzjarrëve. (Sheshi “Zahir Pajaziti”, Prishtinë, ora 18:30)

- Me rastin e 11-vjetorit të Pavarësisë së Kosovës organizohet pritja shtetërore nën përkujdesjen kryeministrit Ramush Haradinaj. (Hotel “Venus”, magjistralja Prishtinë-Ferizaj, ora 19:30)

- Mbahet koncerti festiv për nder të 11-vjetorit të Pavarësisë së Kosovës. (Sheshi “Zahir Pajaziti”, Prishtinë, ora 20:00)