20 Tetor 2021

Tregu i automjeteve të pasagjerëve në BE regjistroi rritje prej 11.2 për qind

Bruksel, 17 shtator - Shoqata Evropiane e Prodhuesve të Automjeteve (ACEA) ka bërë të ditur se tregu i automjeteve të pasagjerëve në Bashkimin Evropian regjistroi rritje prej 11.2 për qind në tetë muajt e parë të vitit 2021 në krahasim me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar.

Regjistrimet e automjeteve në bllokun prej 27 anëtarësh ishin 6.8 milionë njësi në periudhën janar-gusht, tha ACEA në një deklaratë.

"Megjithë performancën e dobët të tregjeve të BE-së gjatë muajve të verës, fitimet e konsiderueshme në fillim të vitit mbajtën rritjen kumulative në zonën pozitive", thuhet më tej.

Pothuajse të gjitha tregjet e BE-së shënuan rezultate pozitive në periudhën tetë mujore. Greqia shënoi rritjen më të fortë me 41.9 për qind e ndjekur nga Kroacia (36.7 për qind) dhe Italia (30.9 për qind).

Ndër shitjet e grupeve prodhuese në BE, ngritjen më të madhe postuan Hyundai Group, pronar i markave Kia dhe Hyundai si dhe Toyota Group, Toyota dhe Lexus, të dyja me një rritje prej 26.1 për qind.

Mitsubishi, Honda, Renault Group (Renault, Dacia, Alpine, Lada), Nissan dhe Ford postuan shifra negative në periudhën tetë mujore.

Muajin e kaluar, shitjet e automjeteve regjistruan një rënie prej 19.1 për qind në 622.993 njësi.

"Tregjet më të mëdha të automjeteve regjistruan rënie dyshifrore: Spanja (-28.9 për qind), Italia (-27.3 për qind), Gjermania (-23.0 për qind) dhe Franca (-15.0 për qind)", bëri të ditur ACEA.

BE-ja është tregu kryesor i eksportit të automojeteve për Turqinë, ku prodhohen automjetet kryesore ndërkombëtare: Ford, Honda, Hyundai, Mercedes, Renault dhe Toyota.

Kalendari

Ngjarjet e datës 20 Tetor 2021  - Kryeministri Albin Kurti dhe ministrja e Ekonomisë Artane Rizvanolli, vizitojnë ndërmarrjen “Trepça”. (Zyra e menaxhmentit të “Trepçës”, Parku Industrial, ora 8:00)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Raportin Vjetor Financiar te Bankës Qendrore, Fondit të Kursimeve Pensionale, raportin e Qeverisë për Buxhetin e së Kosovës dhe Agjencisë për Krahasim dhe Verifikim të Pronës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e dhjetë e Komiteti për Politik dhe Financa e Komunës së Rahovecit. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal të Rahovecit, ora 10:00)

- Lëvizja FOL vazhdon serinë e debateve FOL Hapur me Ministren e Ekonomisë Artane Rizvanolli. (Hotel Opera në Prishtinë, ora 11:00)

- Rektori i Universitetit të Prishtinës Naser Sahiti dhe Dimitrija Sekovski, përfaqësues i SKAT Consulting nënshkruajnë marrëveshje bashkëpunimi për implementimin e programit studimor Master në Menaxhimin e Integruar të Resurseve Ujore në Kosovë. (Rektorati i UP-së, ora 11:00)

- Koalicioni ad-hoc i organizatave të shoqërisë civile dhe aktivistëve mjedisor ju ftojnë në konferencën për media, ku do të njoftoheni me zhvillimet e fundit që ndërlidhen me paditë për shpifje të ushtruara kundër aktivistëve Shpresa Loshajt dhe Adriatik Gacaferi, nga kompania Kelkos si dhe operimet e kësaj kompanie në Deçan. (Para objektit të Qeverisë ish-Rilinjda, ora 13:00)

- Baleti Kombëtar i Kosovës mban konferencë për medie me rastin e Premierës së shfaqjes “Tanzminiaturen” & “Tangata” me koreografi nga Ricardo Fernando.  (Teatri Kombëtar i Kosovës, ora 13:00)