10 Prill 2021

Tregu i automjeteve komerciale në BE tkurret me 7.2 për qind në janar

Bruksel, 24 shkurt - Tregu i Bashkimit Evropian për automjetet komerciale vazhdoi të tkurret në muajin e parë të vitit 2021, me rënie të regjistrimeve të reja prej 7.2 për qind.

Numri i regjistrimeve të automjeteve komerciale ishte 141.462 njësi muajin e kaluar, njoftoi Shoqata Evropiane e Prodhuesve të Automjeteve (ACEA).

"Kërkesa u tkurr në të gjitha segmentet, megjithëse rënia e shitjeve të furgonëve të rinj kishte ndikimin më të madh, pasi ky segment përbënte më shumë se 80 për qind të regjistrimeve totale të automjeteve komerciale të BE-së", theksoi ACEA.

Me përjashtim të Francës (plus 5.7 për qind), të gjithë tregjet kryesore të BE-së si Spanja (minus 29.3 për qind), Gjermania (minus 17.1 për qind) dhe Italia (minus 6.7 për qind) regjistruan rënie muajin e kaluar.

Gjatë muajit të parë të vitit 2021, segmenti i automjeteve të lehta tregtare u tkurr me 7.1 për qind, me 116.177 automjete të reja të regjistruara në të gjithë BE-në.

Franca, tregu kryesor për nga vëllimi, ishte tregu i vetëm kryesor i furgonëve që pa rritje (plus 7.4 për qind) në janar.

Kërkesa e BE-së për kamionë të rinj të mesëm dhe të rëndë shënoi rënie me 5.8 për qind në 22.795 njësi.

Përveç autobusëve të mesëm dhe të rëndë, kërkesa për kamionë të rinj në të gjithë BE-në shënoi rënie deri në 24.1 për qind në periudhën e njëjtë.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 10 Prill 2021

- Ervehe Gashi, Prokurore e Krimeve të Rënda në Prokurorinë Themelore në Prizren mban konferencë për media, në të cilën do ta shpalosi të vërtetën, mbi gjithë manipulimrt e transmetuar ne emisionin “KallxoPërnime”.   (Hotel Sirius, ora 11:00)  

- Grupi për Studime Juridike dhe Politike (GLPS) mban konferencë për medie me temë: “Disa nga veprimet më urgjente për Qeverinë Kurti II”. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Deputeti i Kuvendit të Republikës së Kosovës nga AAK-ja, Shemsedin Dreshaj, mban konferencë për medie, me temën: “Menaxhimi i pandemisë dhe vaksinat”. (Selia Qendrore e AAK-së, ora 12:00)