20 Maj 2022

Tregjet globale në alarm

New York, 20 janar - Përderisa rritja e tensioneve midis Rusisë, SHBA-së dhe NATO-s mbi Ukrainën ka shkaktuar shitje të mëdha në tregjet globale të aksioneve të martën, investitorët do të fokusohen në shifrat e inflacionit të Britanisë së Madhe dhe Gjermanisë.

Ndërkohë që pritshmëritë se bankat qendrore do të shtrëngojnë më shpejt politikat e tyre monetare vazhdojnë të ndikojnë negativisht në perceptimin e rrezikut të investitorëve, numri në rritje i rasteve me variantin Omicron të COVID-19, veçanërisht në vendet aziatike, mbetet në axhendë.

Nënkomisionet e Parlamentit Evropian për marrëdhëniet e jashtme, sigurinë dhe mbrojtjen mbajtën një takim të përbashkët të martën në lidhje me krizën e vazhdueshme ukrainase ndërsa zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë, Jen Psaki tha se të gjitha opsionet janë në tryezë në rast se Rusia pushton Ukrainën, duke shtuar se Rusia mund të sulmojë Ukrainën çdo moment.

Ndërkohë, presidenti rus Vladimir Putin dhe homologu i tij iranian Ebrahim Raisi do të takohen sot në Moskë për të diskutuar marrëveshjen bërthamore të Iranit.

Gjithashtu, Rusia, Irani dhe Kina do të zhvillojnë stërvitje të përbashkëta detare në Gjirin Persik.

Mes rreziqeve gjeopolitike në rritje, çmimi i naftës Brent arriti në 88.4 dollarë për fuçi, niveli më i lartë që nga tetori 2014.

Pavarësisht rritjes së çmimeve të naftës, indeksi i sistemit tregtar të Rusisë (RTS) e mbylli ditën me një rënie prej 7.3 për qind në 1.367,5 pikë, pasi arriti nivelin më të ulët që nga dhjetori 2020 me 1.355,25 pikë.

Humbjet në stoqet ruse u përhapën në bursat botërore, veçanërisht në ato në zhvillim.

Kontributi i obligacioneve 10-vjeçare të SHBA-së mbajti pozicionin e tij në pikun e dy viteve duke u testuar 1.9 për qind për shkak të shqetësimeve për inflacionin dhe pasigurive të vazhdueshme për aktivitetin ekonomik.

Fitimi neto i bankës amerikane, Goldman Sachs, e cila shpalli bilancin e saj të martën, u ul me 13 për qind në tremujorin e fundit të 2021 krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë, duke arritur në 3.94 miliardë dollarë.

Ndërsa aksionet e bankës humbën gati 7 për qind pas bilancit të saj më të keq se sa pritej, në bursën e New Yorkut u ndoq një kurs i orientuar drejt shitjeve.

Indeksi "Dow Jones" ra me 1.51 për qind, indeksi S&P 500 ra me 1.84 për qind ndërsa indeksi Nasdaq ra me 2.6 për qind në fund të ditës.

Në anën evropiane, indeksi i pritjeve ekonomike të ZEW zbuloi se perspektiva ekonomike është përmirësuar dukshëm që nga fillimi i vitit të ri.

Rritja e çmimeve të naftës dhe shqetësimet për tensionet Rusi-Ukrainë dhe furnizimin me energji shkaktuan rënie në bursat. Të gjithë indekset kryesore evropiane e mbyllën ditën me alarm.

Në Azi, rritja e numrit të rasteve me COVID-19 mbetet fokusi i axhendës, pasi vendet vazhdojnë të shtrëngojnë masat, veçanërisht në Kinë, Australi dhe Japoni.

Tregjet aziatike u mbyllën të martën me humbje ndërsa tendenca negative vijoi në hapjen e së mërkurës.

Indeksi "Borsa Istanbul" i Turqisë u ndikua gjithashtu nga zhvillimet globale dhe ra me 5.08 për qind duke u mbyllur në 1979.83 pikë të martën.

Kalendari

Ngjarjet e datës 20 maj 2022

- Për herë të parë në Kosovë organizohet Dita Internacionale të Burimeve Njerëzore. (Amfiteatri i Fakultetit Ekonomik,  ora 9:30)

 - Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti diskuton rreth performances së përgjithshme të Kosovës në fushën e energjisë elektrike ne raport me kërkesat e Komunitetit të Energjisë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, znj.Vjosa Osmani Sadriu, Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj marrin pjesë në ceremonisë së betimit  të ushtarëve të rijnë  FSK-së. (Kazerma e Komandës dhe Doktrinës në Ferizaj, ora 10:00)

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, pret në takim ambasadoren e Greqisë, Heleni Vakali. (Kabineti i kryetarit, ora 10:00)

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, pret në takim Komisionin e Venecias për Vetting. (Kabineti i kryetarit, ora 11:15 - Mediat mund të marrin pamje në fillim të takimeve)

- Në shënim të përvjetorit të masakrës së Dubravës, Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu së bashku me studente nga Universiteti i Prishtinës, zhvillon një vizitë në Dubravë. (Dubravë, ora 11:30)

- Bashkimi i Sindikatave të Pavarura të Kosovës organizon protestë. (Sheshi Zahir Pajaziti, ora 13:00)

- Në kuadër të Ditëve të Gjuhës Gjermane organizohet piknik me poezi. (Pakru i qytetit të Prishtinës, ora 15:00)

- Në vazhdën e aktivitete për promovimin e lëvizjes së lirë nëpër Kryeqytet, Komuna e Prishtinës në bashkëpunim me “Qendra Marrëdhënie” në Tiranë, organizojnë aktivitetin “Festë n ‘ Rrugë” për të përjetuar së bashku lirimin e rrugëve afër shkollave për të mirën e fëmijëve tanë dhe gjithë komunitetit përreth. (Rruga “Zejnel Salihu”, përball Shkollës Fillore “Elena Gjika”, ora 17:00)

- Mbahet koncerti përmbylles i Ditëve të Gjuhës Gjermane. (Amfiteatri i Biblotekës Universitare, ora 19:00)