05 Mars 2021

Shënon ulje shitja e automobilave në Evropë

Bruksel, 21 prill - Shitja e automobilave në tremujorin e parë në krahasim me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar është ulur në Evropë.

Efektet negative të llojit të ri të epidemisë së koronavirusit (Covid-19) që preku botën, u pasqyruan në shitjet e automjeteve në muajin e fundit dhe tremujorin e parë të vitit.

Sipas raportit të vlerësimit të tregut evropian të automobilave, tregu total i vendeve të Bashkimit Evropian (BE) dhe Shoqatës Evropiane të Tregtisë së Lirë (EFTA) dhe Anglisë, në çerekun e parë të këtij viti u ulë për 26,3 për qind në krahasim me periudhën e njëjtë të një viti më parë dhe u realizua në nivel 54 mijë e 703 copë.

Ulja më e madhe u pa në Itali, e cila u ndikua më së shumti nga epidemia, me 35,5 për qind. Pas Italisë, shitjet ranë edhe në Francë me 34,1 për qind, në Austri me 32,4 për qind, në Gjermani me 20,3 për qind dhe në Spanjë dhe Angli me 31 për qind.

Vendi që shet më shumë automobila në Evropë ishte Gjermania. Ajo pasohet nga Anglia, Franca, Italia dhe Spanja.

Vendet që rritën shitjet e tyre në tremujorin e parë në krahasim me të njëjtën periudhë të vitit 2019 ishin Lituania me 5,2 për qind dhe Qiproja greke me 5 për qind.

Duke marrë parasysh vetëm muajin e kaluar, tregu i makinave në Evropë u ul me 51,8 për qind në krahasim me marsin 2019. Ulja më e madhe është regjistruar në Itali me 85,4 për qind, Francë me 72,2 për qind dhe Spanjë me 69,3 për qind.

I vetmi vend që rriti shitjet e tij ishte Islanda me 0.4 për qind.

Kalendari

Ngjarjet e datës 5 Mars 2021  - Kuvendi komunal i Prishtinës mban seancë solemne për nder të shënimit të Epopesë së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. (Objekti i komunës së vjetër, ora 9:00)

- Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Enver Hoxhaj me bashkëpunëtorë do të bëjnë homazhe në Kompleksin Memorial në Prekaz në nderim të sakrificës së Familjes Jashari, në 23 vjetorin e "Epopesë së UÇK-së". (Kompleksi Memorial në Prekaz, ora 9:45)

- Komuna e Prizrenit do te mbajë seancë solemne me rastin e 23 vjetorit të Epopesë së UÇK-së. (Salla e Kuvendit e Komunës në Shtëpinë e Bardhë, ora 10:00)

- Kuvendi komunal i Pejës  mban seancë solemne për nder të shënimit të Epopesë së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. (Salla e Kuvendit Komunal të Pejës, ora 10:00)

- Mbahet ceremonia e nënshkrimit të Memorandumit të Mirëkuptimit ndërmjet Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina” dhe Projektit “Heras Plus”. (Rektorati i UP-së, ora 10:00)

- Mbahet seanca solemne e Kuvendit të Komunës së Gjilanit, e cila mbahet për nderë të shënimit të Manifetimit “Epopeja e UÇK-së”. (Salla e mbledhjeve të KK-Gjilan, ora 10:00)

- Kryetar i Partisë Liberale Egjiptiane dorëzon ankesë në PZAP lidhur me procesin zgjedhore dhe orkestrimin e votave nga Lista Serbe duke e mbështetur  kunderligjshëm ' Romani Iniciativa". (PZAP, ora 10:00)

- Komuna e Prishtinës mban konferencë për media në të cilën do të behët prezentimi i planit te renovimit te soliterave në lagjen "Ulpiana". (Ndërtesa e vjeter e Komunës, ora 11:00)

- Fondi për Popullsi i Kombeve të Bashkuara lanson kampanjën “bashkë kundër covid-19”. (Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike, ora 11:00)

- Hapet ekspozita “Kujtesa e Kosovës - Adem Jashari - rrëfime për të bëmat dhe heroizmin”. (Biblioteka Kombëtare “Pjetër Bogdani”, ora 11:00)

- Në Gjykatën Speciale mbahet seanca e radhës ndaj Salih Mustafës. (Selia e gjykatës në Hagë, ora 11:00)

- Mbahet manifestimi qendror, Parada e FSK-së, për nder të 23 - vjetorit të Epopesë së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, në kujtim të Komandantit Legjendar Adem Jashari, familjes Jashari dhe të gjithë Dëshmorëve të kombit, si dhe të gjithë të rënëve për liri. (Kazerma ''Adem Jashari'' të FSK-së në Prishtinë, ora 12:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, dr. Vjosa Osmani Sadriu dhe Kryeministri në detyrë, Avdullah Hoti do të marrin pjesë dhe do të mbajë një fjalë rasti në ceremoninë e FSK-së cila organizohet për nder të “Epopesë së UÇK-së”. (Kazerma “Adem Jashari” në Prishtinë, ora 12:00)

- Mbahet turniri në futsall. (Pallati i Rinisë, Prishtinë, ora 18:00)