21 Janar 2020

ShBA rivendos tarifat mbi çelikun dhe aluminin nga Brazili e Argjentina

Washington, 3 dhjetor - Presidenti i ShBA-së Donald Trump është shprehur se ShBA-ja do të rivendosë tarifat mbi çelikun dhe aluminin e importuar nga Brazili dhe Argjentina, të cilat "do të hyjnë në fuqi menjëherë".

Kreu i Shtëpisë së Bardhë ka ushtruar trysni ndaj Rezervës Federale që të ulë normat e interesit dhe të lehtësojë politikën monetare, me mënyrë që sipas tij vendet e tjera "të mos përfitojnë më" nga dollari i fortë.

Presidenti brazilian Jair Bolsonaro tha se do ta diskutojë çështjen me ministrin e Ekonomisë Paulo Guedes dhe do të zhvillojë bisedime me homologun e vet amerikan nëse është e nevojshme.

Më parë, Brazili dhe Argjentina kanë arritur marrëveshje me ShBA-në për t'u përjashtuar nga tarifat e çelikut dhe aluminit. Njoftimi i papritur i Trump-it bëhet pas fillimit të bisedimeve tregtare në korrik mes Brazilit dhe ShBA-së.

Me gjithë kundërshtimin e fortë, administrata e Trump-it filloi të vendosë tarifa për çelikun dhe aluminin e importuar globalisht vitin e kaluar, për shkak të shqetësimeve për sigurinë kombëtare.

Në maj Trump-i hoqi tarifat për Kanadanë e Meksikën, me shpresën se Kongresi i ShBA-së do të ratifikonte Marrëveshjen ShBA-Meksikë-Kanada, një marrëveshje tregtare e arritur në fund të vitit të kaluar.

Kalendari

Ngjarjet e datës 21 janar 2020 - Komuna e Rahovecit mban mbledhjen e parë të rregullt të Komiteti për Politik dhe Financ. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal të Rahovecit, ora 10:00)

- Me rastin e 14-vjetorit të vdekjes së Presidentit Historik Dr. Ibrahim Rugova bëjnë homazhe te varri i tij. (Velani, ora 10:30) 

- Kryeministri në detyrë Ramush Haradinaj bën homazhe te varri i ish-Presidentit të Kosovës, Ibrahim Rugova, në përvjetorin e vdekjes së tij. (Velani, ora 10:30)

- Anëtarë të Kryesisë së Lidhjes Demokratike vizitojnë Familjen Rugova. (Velani, ora 10:45)

- Qendra e Lëvizjes në Prishtinë mban konferencë për media në lidhje me projektet e ndërtimit në Liqenin e Badovcit. (Qendra e Lëvizjes në Prishtinë, ora 11:00)

- Komuna e Prishtinës shënon Ditën e Arkivit me promovimin e katallogut të dokumenteve Osmane në Arkivin Komunal të Prishtinës. (Salla e Kuvendit Komunal, ndërtesa e vjeter e Komunës, ora 11:00)

- Prokuroria Themelore në Prizren mban konferencë për media ku do të prezantohet raporti i punës për vitin 2019 dhe objektivat e kësaj prokurorie për vitin 2020. (Zyra e Kryeprokurorit në Prokurorinë Themelore në Prizren, rruga William Walker, ora 11:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës organizon Akademi Përkujtimore për Presidentin Historik Dr. Ibrahim Rugova. (Hotel Emerald, ora 12:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë të Lidhjes Demokratike e Kosovës. (Selia e LDK-së, ora 14:00)

- Fondacioni Kosovar Trashëgimia Kulturore pa Kufij, CHwB Kosova organizon prezantimin e librit "Qyteti në Miniaturë". (Shkolla speciale për të verbër në Pejë, ora 14:00)

- Komuna e Gjilanit organizon Akademi Përkujtimore për Presidentin Historik Dr. Ibrahim Rugova. (Teatri i qytetit te Gjilanit, ora 16:30)

- Komuna e Rahovecit organizon debat publik me banor të fshatit Opterushë dhe fshatrave për rreth për krijimin e Zonës Ekonomike. (Objekti i Shkollës Fillore të Mesme të Ulët ”Lidhja e Prizrenit” në fshatin Opterushë, ora 17:00)