09 Shkurt 2023

Rritet çmimi i naftës për shkak të humbjes së vlerës së dollarit

New York, 25 nëntor - Çmimi i naftës në tregun botëror u rrit sot pasi investitorët u inkurajuan nga rënia e dollarit amerikan, sepse për ta kjo do të thotë naftë më e lirë e indeksuar në dollarë.

Megjithatë, përkeqësimi i situatës me pandeminë e COVID-19 në Kinë frenoi rritjen e mëtejshme të çmimeve të naftës.

Çmimi i referencës ndërkombëtare të naftës Brent ishte 85,59 dollarë për fuçi mëngjesin e sotëm, pas një rritjeje prej 0,29 për qind.

Standardi i SHBA-së West Texas Intermediate (WTI) u tregtua me 78,39 dollarë për fuçi, pasi u rrit me 0,57 për qind.


Kalendari

Ngjarjet e datës 9 shkurt 2023

- Kuvendi i Republikës së Kosovës mban seancë plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Këshilli Gjyqësor i Kosovës mban mbledhjen e radhës. (Objekti i KGJK-së, ora 10:00)

- Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, viziton Komunën e Podujevës, ku do të pritet nga kryetari Shpejtim Bulliqi. (Podujevë, ora 10:00)

- Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, dhe kryetari i Podujevës, Shpejtim Bulliqi, do të përurojnë Qendrën e Mjekësisë Familjare në Gllamnik. (Fshati Gllamnik, Podujevë, ora 11:00)  

- Komuna e Prizrenit nënshkruan Agjendën e Kontratës Sociale për Prizrenin, që është zotim i përbashkët i Komunës dhe qytetarëve për përmirësimin e komunikimit, bashkëpunimit dhe veprimeve kolektive. (Këndi Amerikan në Prizren, ora 11:00)

- Federata e Boksit organizon ceremoninë e ndarjes së çmimeve “Laureatët e viti 2022”. (Hotel Sirius, ora 17:00)