20 Tetor 2018

Rriten çmimet e naftës pas skandalit të korrupsionit në Arabinë Saudite

Riad, 7 nëntor - Çmimet e naftës u rritën pas arrestimit të 11 princave, katër zyrtarëve qeveritarë dhe 11 ish-zyrtarë mbrëmjen e së shtunës në Arabinë Saudite.

Kryetar i Komisionit Suprem i Antikorrupsionit është princi i kurorës Mohammed bin Salman.

Çmimet e naftës u rritën në nivelin më të lartë në dy vjet, ndërkohë që analistët thanë se rreziku gjeopolitik në Lindjen e Mesme ka ndikuar në në treg.

Ndërkohë, dobësimi i dollarit pati gjithashtu ndikim tek rritja e çmimeve të naftës të së hënës.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 21 tetor 2018

- Shoqëria Civile e Ferizajt organizon MiniMaratonen 5 km "Vrapo për Tetorin" e cila mbahet për tu sensibilizuar me të gjitha vajzat dhe gratë që janë të prekura me kancer të gjirit, dhe të gjitha mjetet e grumbulluara nga ky event do të dhurohen për shërimin e tyre. (Ferizaj, ora 10:00)

- Dita e tretë e Festivalit të Rakisë vazhdon me punëtorin kreative, pjekja tradicone dhe bashkekohore e rakisë, cilësia dhe shija, krijimi i një brendi të rakisë, krijimi i një tregu të përbashkët. (Etnokompleksit të fshatit Kukaj, ora 12:00)

- Lëvizja Vetëvendosje mban konferencë për media. (Zyrat e Vetëvendosjes, ora 13:00)