22 Maj 2018

Rregullorja botërore e tregtisë duhet të rishikohet për ushqim me të shëndetshëm

Romë, 9 maj - Tregtia globale e ushqimit është thelbësore për të gjitha vendet, por rregullorja botërore e tregtisë duhet të rishikohet me synim nxitjen e tregtisë së ushqimit që është i shëndetshëm e me vlera ushqyese dhe jo thjeshtë i lirë, tha sot drejtori i FAO, José Graziano da Silva.

Lehtësimi i eksportit të mallrave për të ushqyer botën ishte një detyrim i pasluftës, rëndësia e të cilit ka ndryshuar pasi "mallrat u bënë sinonim i ushqimit të përpunuar industrial " dhe kërcënimi nga obeziteti është po aq i madh sa ai nga uria, tha ai. "Tani gjërat po ndryshojnë plotësisht."

Modeli i njohur i “prodhimit të fermës për ushqim´në tavolinë” i zinxhirit ushqimor nuk përfshin realitetet komplekse të sistemeve ushqimore, tha ai. "Shumica e gjërave të rëndësishme që bëjmë është përtej tryezës".

Kuadri ligjor rregullator i ushqimit, që përfshin ligjet, standardet, protokollet e prodhimit, subvencionet dhe protokollet e zbulimit, duhet rishikuar dhe rishkruar "për të mbrojtur ushqimin e shëndetshëm dhe jo thjesht sigurimin e ushqimit në përgjithësi", tha Graziano da Silva. "Promovimi i ushqimit të shëndetshëm është pjesë e mandatit të FAO dhe unë do ta quaja edhe një detyrim".

Ai foli në prezantimin e Raportit Botëror të Politikave Ushqimore 2018 që u publikua nga Instituti Ndërkombëtar i Kërkimeve Ushqimore (IFPRI) në Romë. Edicioni I këtij viti fokusohet në mënyrën sesi mund të frenohet pakënaqësia që buron nga globalizmi.  

"Ne kemi nevojë për tregtinë, pasi të gjitha vendet, pa asnjë përjashtim, duhet të shkëmbejnë produkte për të ushqyer popullsinë e tyre. Pyetja është se çfarë lloj shkëmbimi na duhet?", tha Graziano da Silva.

Duke vënë në pah përhapjen e tensioneve tregtare në lidhje me prodhimet e freskëta në veçanti, ai sugjeroi që mbetej thuajse arkaike të "zbatohet e njëjta rregullore për një eksport të produktit nga Brazili në Japoni për diçka që prodhohet aty afër dhe është gati për shitje në tregun e një fermeri në të njëjtin qytet. "

Si rezultat, ushqimet e përpunuara në masë, shpesh të mbushura me yndyra shtesë të ngopura, kripë dhe sheqer, në të vërtetë janë të favorizuara nga rregullat aktuale.

"Për të siguruar që sistemet ushqimore në të ardhmen do të ofrojnë ushqim të shëndetshëm për të gjithë njerëzit ne  kemi nevojë për një ndryshim të madh", tha Graziano da Silva, duke vënë në dukje se kjo do të hapte shumë punë për organet e përcaktimit të standardeve siç është Codex Alimentarius. "Ne do të duhet të mendojmë shumë nëse dëshirojmë vërtet ta bëjmë këtë ndryshim".

Raporti i IFPRI

Tregtia ka një rol thelbësor për të luajtur në përmbushjen e qëllimeve globale të çrrënjosjes së urisë, tha Fan i IFPRI.

Tregtia ndërkombëtare rrit nivelin e disponueshmërisë së ushqimit dhe mund të ndihmojë në rritjen e diversitetit të ushqimit, siç ndodh kur frutat tropikale dërgohen në vendet me temperature të ulta gjatë dimrit dhe drithërat dërgohen në drejtimin tjetër, vuri në dukje ai.

Gjatë 40 viteve të fundit, sipas këtij raporti, pjesa e kalorive të ushqimit në nivel botëror që kalojnë kufijtë ndërkombëtarë u rrit nga rreth 12 për qind në më shumë se 19 për qind.

Tregtia e ushqimeve ndikon në çështje përtej kalorive dhe konsumit. Fan përmendi shembullin kinez të importit të “ujit virtual" nëpërmjet importeve ushqimore nga Brazili, Kanadaja dhe Shtetet e Bashkuara, pa të cilat mund të zbrazen zonat ujëmbajtëse dhe lumenjtë e Kinës.

Për të siguruar që ndikimi i tregtisë të jetë më shumë positive sesa negativ, është e rëndësishme të krijohet një mjedis gjithëpërfshirës, ​​veçanërisht për fermerët e vegjël, tha ai.

Kalendari

Ngjarjet e datës 22 Maj 2018 - Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Shyqiri Bytyqi, do të vizitojë komunën e Kaçanikut, ku do të takohet me kryetarin e Komunës, Besim Ilazi. (Zyra e kryetarit Ilazi, ora 9:00)

- Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Shyqiri Bytyqi, do të vizitojë shkollën fillore dhe të mesme të ulët “Jusuf Gërvalla” në Biqec. (Objekti i shkollës në Biqec, ora 9:45)

- Instituti për Politika Zhvillimore organizon tryezën ”Sistemi Pensional në Kosovë: sfidat dhe mundësitë”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Në kuadër të kampanjës “Drejtësia dhe biznesi” Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, së bashku me përfaqësues nga KIESA dhe Oda Ekonomike Amerikane, do të takojnë bizneset nga rajoni i Mitrovicës. (Hotel Palace në Mitrovicë, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike në të cilen do të behët shqyrtimi i raportit të Auditimit për PVF-të e Autoritetit të Aviacionit Civil, shqyrtimi i raportit të Auditimit për PVF-të e Organit Shqyrtues të Prokurimit, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 10:00)

- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi, Gjinore, Persona të Pagjetur dhe Peticione, nesër, më 22 maj 2018, viziton Burgun e Dubravës, me rastin e shënimit të përvjetorit të masakrës së vitit 1999. (Dubravë​, ora 10:15)

- Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Shyqiri Bytyqi, do të vizitojë shkollën e mesme “Feriz Guri dhe Vëllezërit Qaka”. (Objekti i shkollës, ora 10:30)

- Oda Ekonomike e Kosovës publikon studimin “Bottleneck” me qëllim identifikimin e barrierave që pengojnë të bërit biznes në vendin tonë. (Oda Ekonomike e Kosovës, ora 11:00)

- Nënshkruhet memorandum bashkëpunimi mes MKRS-së dhe OJQ George Williams Youth Association in Kosovo me qëllim financimi në projektin “Qendra e edukimit jo-formal për rini” me lokacion në fshatin Pjetërshan në komunën e Gjakovës. (Ministria e Kultures, Rinise dhe Sportit, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti, Industri dhe Zhvillim Rajonal në të cilen do të behët shqyrtimi i Raportit vjetor të Komisionit të Pavarur për Miniera dhe Minerale, shqyrtimi i Projektligjit për Masat Mbrojtëse në Importe, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Me rastin e shënimit të 19-vjetorit të masakrës së Dubravës bëhen homazhe në nderim të burgosurve të vrarë në burgun e Dubravës nga forcat paramilitare serbe. (Dubravë, ora 11:00)

- Kryetari i Gjilanit, Lutfi Haziri, pret në takim futbollistët e FC Drita, të cilët të dielën u shpallën kampion. (Zyra e Kryetarit, objekti i ish-gjykatës, ora 12:00)

- Ambasadori i Republikës së Shqipërisë në  Kosovë, Qemal Minxhozi viziton komunën e Dragashit, ku do të pritet nga kryetari i komunës, z. Shaban Shabani (Komuna e Dragashit, ora 12:30)

-  Ministri për Punë dhe Mirëqenie Sociale, Skender Reçica dhe Ministri për Komunitete dhe Kthim, Dalibor Jetviq raportojn para Komisionit për të Drejtat, Interesat e Komuniteteve dhe për Kthim lidhur me implementimin e projektit për ndërtimin e shtëpive për komunitetin joshumicë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 13:00)

- Ministrja e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor Albena Reshitaj do të vizitojë komunën e Vitisë, ku bashkë me kryetarin e komunës do të nënshkruajnë një memorandum bashkëpunimi për realizimin e një projekti në fushën e mjedisit. (Objekti i komunës së Vitisë, ora 13:00)

- Zëvendëskryeministri i Kosovës, Fatmir Limaj bashkë me shefen e Zyrës së BE-së në Kosovë, Natalyia Apostolova dhe Ambasadorin e Republikës së Shqipërisë në Kosovë, Qemal Minxhozi, marrin pjesë më inaugurimin e rrugës Krushevë-Shishtavec, e financuar nga BE.. (Krushevë, Komuna Dragashit, ora 15:00)

- Shefja e Zyrës së BE-së në Kosovë, Natalia Apostolova së bashku me autoritetet e Kosovës do të përurojnë rrugën e ndërtuar rishtas midis Krushevës dhe Shishtavecit, që lidh Kosovën dhe Shqipërinë, të financuar nga Bashkimi Evropian. (Vendkalimi kufitar mes fshtarave Krushevë dhe Shishtavec Komuna e Dragashit, ora 15:00)

- Drejtori i misionit të USAID-it Xhejms Houp do të flasë me rastin e ceremonisë zyrtare që do të shënojë partneritetin me Cacttus Education. (Cacttus Education, rr. Bashkim Fehmiu. Arberia 3, BC2/11, nr. 4,  ora 16:45)

- Dega e OVL te UÇK-së në Kaçanik në bashkëpunim me SHIL, SHFD, institucionet komunale organizon orë përkujtimore me rastin e 19 të rënies heroike të dëshmorëve: Danush Kurtaj, Mejdi Dalloshi, Tefik Raka, Avdylgafurr Luma dhe Suad Brava, të rënë në Masakrën e Dubravës së Istogut me 22 maj ’99. (Shtëpia e Kulturës “Xheladin Kurtaj” në Kaçanik, ora 17:00)

- Bëhen homazhe me rastin e 19 të rënies heroike të dëshmorëve të rënë në Masakrën e Dubravës së Istogut me 22 maj ’99. (Varrezat e dëshmorëve dhe martirëve, ora 18:30)