01 Dhjetor 2020

Rënia e çmimit të naftës, deri 50 miliardë dollarë më pak të hyra për Rusinë

Moskë, 28 prill - Sipas të përditshmes ruse “Kommersant”, viti 2020 pritet të jetë vit i vështirë për ekonominë ruse, e cila është shumë e varur nga eksporti i naftës dhe gazit, të cilat së bashku marrin pjesë me mbi 60% të të gjithë eksportit rus.
 
Industria ruse e naftës pritet të ketë rreth 18 miliardë dollarë të hyra më pak sesa parashikimet paraprake për vitin 2020.

Pos humbjeve që pritet t’i ketë industria ruse e naftës, humbjet për buxhetin e Rusisë, bazuar edhe në tarifën për eksploatimin e naftës, pritet të jenë rreth tri herë më të mëdha dhe pritet të shkojnë deri në 50 miliardë dollarë.

Kjo analizë është bërë duke u bazuar në çmimet e naftës të tremujorit të parë, çmime të cilat në tremujorin e dytë pritet të jenë edhe më të ulëta.

Nëse vazhdon trendi i rënies së çmimeve të naftës, eksploatimi i naftës ruse, e njohur si Ural, pritet të jetë ekonomikisht i padobishëm, pasi që fitimi neto duke i përjashtuar kostot operative, pritet të jetë minus 3 dollarë për fuçi. Dhe, nëse do të vazhdojë kështu, rafineritë ruse do të punojnë me humbje, çka do të qojë në ndërprerjen e prodhimit.

Kriza për industrinë ruse të naftës pritet të jetë edhe më e madhe, ku pos humbjeve nga eksporti pritet të ketë humbje edhe në tregun e brendshëm, si pasojë e rënies së madhe të kërkesës për karburante që ka ardhur nga pandemia COVID-19.

Kjo do të thellojë humbjet e industrisë Së naftës dhe do të ndikojë edhe në zvogëlimin e mëtejmë të të hyravet për buxhetin e Federatës së Rusisë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 1 Dhjetor 2020 - Komisioni Hetimor Parlamentar lidhur me procesin e privatizimit në Kosovë në të cilën do të behët plotësimi i listës së dëshmitarëve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 9:00)

- Drejtorit të AKI-së raporton para Komisionit për Mbikëqyrjen e Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë lidhur me gjendjen e sigurisë në vend. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 9:30)

- Campus France, Ambasada Frnceze në Kosovë, Aleanca Franceze e Prishtinës dhe Universiteti i Prishtinës organizojnë Panairin e tretë Universitar Francez në Kosovë. (online -https://tourneebalkanskosovo.com, ora 10:00)

- Mbahet edicioni i 5-të virtual i Green Business Expo. (Businessexpo.greenkosovo.com, ora 10:30)

- Ministri i Shëndetësisë Armend Zemaj raporton para Komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike lidhur me raportin e auditimit për Pasqyrat Vjetore Financiare të vitit 2019, për Ministrinë e Shëndetësisë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 11:00)

- Komisioni për Ekonomi, Punësim, Tregti, Industri, Ndërmarrësi dhe Investime Strategjike diskuton lidhur me rekomandimet e dala nga “Raporti për vendin për vitin 2020, i Komisionit Evropian” me të ftuar ministrat dhe përfaqësuesit e agjencive të pavarura. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N506, ora 11:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar mbi procesin e licencimit, operimit, mbikëqyrjes dhe aplikimit për lejet e hidrocentraleve në Republikën e Kosovës interviston drejtorin e Departamentit të mjedisit dhe ujërave Muhamet Malësiu dhe drejtorin e Autoritetit të Rajonit të Pellgjeve Lumore, nga Ministria e Ekonomisë dhe Ambientit, Gani Berisha lidhur me lejet e lëshuara për operimin e dy hidrocentraleve nga kompania “Kelkos Energy”. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N225, ora 11:00)

- Nënkryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, njëkohësisht, kryetari i Degës së PDK-së në Prizren, Shaqir Totaj, i shoqëruar nga deputetja Eliza Hoxha, mbajnë konferencë për media në të cilën do të flasin për shtatoren e re të Skënderbeut, punën e dobët artistike dhe lokacionin jo adekuat. (Zyret e PDK-së në Prizren, ora 11:00)  

- Komisioni Hetimor Parlamentar mbi procesin e licencimit, operimit, mbikëqyrjes dhe aplikimit për lejet e hidrocentraleve në Republikën e Kosovës interviston kryetarin e Komunës së Deçanit, Bashkim Ramosaj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N225, ora 13:00)

- Partia Demokratike e Kosovës, Dega në Prishtinë, do të mbajë konferencë për medie. (Te stacioni i autobusëve urbanë “Katedralja”, ora 13:00)

- Zyrtarët e Agjencisë së Ushqimit dhe Veterinarisë raportojn para Komisionit për Bujqësi, Pylltari, zhvillim Rural, Infrastrukturë dhe Mjedis rreth importimit të vajit të palmës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 13:00)

- Instituti Demokraci për Zhvillim (D4D) mban diskutimin “Rimëkëmbja nga viti 2020: Si të rindërtojmë ekonominë dhe politikat sociale në vitin 2021?”. (Hotel Sirius, ora 17:00)