19 Shkurt 2018

Qeveria e gatshme të ofroj partneritet për investitorët e huaj

Prishtinë, 27 tetor - Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, takoi sot afaristët Bashkim Ulaj dhe Selim Turhan Rusi, sipërmarrës dhe investitorë të mëdhenj me origjinë shqiptare, nga Shqipëria dhe Maqedonia, në SHBA dhe njëkohësisht edhe në vendet e rajonit.

Kryeministri Haradinaj dhe bashkëbiseduesit folën për mundësitë e investimeve në Kosovë dhe krijimin e kushteve më të mira për zhvillim ekonomik të vendit. Kryeministri Haradinaj tha se Kosova ka mundësi, kapacitete dhe kushte më të mira për zhvillim ekonomik, më shumë se sa vendet tjera në rajon.

Ai i siguroi afaristët Ulaj dhe Rusi se qeveria e Kosovës është e hapur dhe e gatshme që të ofrojë të gjitha mundësitë për investime në vend.

Kryeministri Haradinaj tha se qeveria e Kosovës është e gatshme t’u ofrojë partneritet sipërmarrësve shqiptarë kudo dhe njëkohësisht edhe investitorëve të huaj me qëllim të zhvillimit ekonomik të vendit.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 19 Shkurt 2018  - Pjesëmarrësit e konferencës Ndërkombëtare e Pan Europa-Kosova zhvillojnë një vizitë në Katedralën e re “Nëna Terezë”. (Objekti i Katedralës, ora 10:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj pret në takim Bruno Questel, përfaqësues zyrtar i Presidentit të Francës, Emmanuel Macron. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 11:00 - vetëm pamje)

- Presidenti Thaçi pret në takim ministrin e Punëve te Jashtme te Bangladeshit , Shahriar Alam. (Kabineti i presidentit, ora 11:00)

- Lëvizja Vetëvendosje! mban konferencë për media. (Zyrët e Lëvizjes Vetëvendosje, ora 12:00)

- Ndihmës Administratorin e USAID-it për Evropë dhe Evroazi, Brock Bierma takohet me Presidentin e Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi. (Zyra e Presidentit, ora 15:00 - vetëm pamje)

- Shkrimtari Stan Lee i njohur edhe si zevendes president dhe publicist i kompanisë Marvel dhe i cili eshte bashkëkrijues i heronjve të filmave, Spider-Man, Hulk, Doctor Strange, Fantastic Four, Iron Man, Thor, Daredevil, etj, kesaj radhe vjen me tregimin mbi heroin e ri T’Challa si mbret dhe Panterë e Zezë ne filmin “Black Panther” -aksion, aventurë, fantastiko-shkencor. (Kino ABC, ora 15:15)

- Presidenti Thaçi pret në takim Senatorin Ron Johnson. (Kabineti i presidentit, ora 16:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj pret senatorin amerikan Ron Johnson. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 16:45 - vetëm pamje, ndryshim orari, ora 14:30)