20 Shkurt 2020

Projekti i tregut të gjelbërt në Gjilan do të realizohet pa penguar tregtarët

Gjilan, 28 mars - Nënkryetari i Komunës së Gjilanit, Arbër Ismajli, në orët e hershme të mëngjesit ka takuar këshillin e Tregut të Gjellbërt, më vonë edhe tregtarët, të cilët i ka informuar se projekti i Tregut do të realizohet nëpër faza dhe nuk do të pengohet veprimtaria e tyre e shitjes së produkteve, por, do të bëhet investim modern së bashku me Komisionin Europian, për të krijuar kushte më të mira në këtë hapësirë.

“Nuk ka vend për shqetësime të tregtarëve, sepse është një projekt modern dhe ky treg bëhet për tregtarët dhe për qytetarët e komunës së Gjilanit. Të hënën fillojnë punimet në treg. Ata nuk do të lëvizin prej aty, sepse operatori ekonomik punimet do t’i realizojë në faza. Mund të ketë ndonjë pakënaqësi të vogël individuale, por edhe ato do të jenë të përkohshme dhe nuk do të ketë ndalje të veprimtarisë”, ka thënë Ismajli.

Ismajli ka informuar se për shkak të ankesave të operatorëve ekonomik në OSHP, ka ndodhur kjo vonesë në fillimin e punimeve.

“Tregu ka qenë i planifikuar që të filloj të ndërtohet në vitin e kaluar, mirëpo për shkak të ankesave të ndryshme që kanë deponuar operatorët ekonomik në OSHP, ky projekt është zgjatur shumë. Komuna e Gjilanit është zotuar se përkundër fillimit të punimeve, veprimtaria e tyre do të jetë edhe më tutje e vazhdueshme dhe pa u penguar”, ka thënë ai.

Ismajli, gjithashtu, ka apeluar te të gjithë tregtarët që të jenë vigjilent dhe të mos manipulohen, sepse ky është projekt që po bëhet pikërisht për kushte më të mira për të ushtruar veprimtarinë e tyre dhe njëkohësisht për kushte më të mira edhe për konsumatorët që shërbehen në treg.

Kalendari

Ngjarjet e datës 20 shkurt 2020 - Behën homazhe në nderim te jetës dhe veprës së heroit, Selman Vojvoda. (Varri i heroit, në Llaushë të Skenderajt, ora 9:00)

- Mbahet takimi me Misionin e Komisionit Evropian për Vlerësimin e Programit për Reforma në Ekonomi dhe diskutimin mbi rekomandimet e politikave. (ndërtesa e Qeverisë salla P38,  ora 9:30)

- Administrata Tatimore e Kosovë do të mbaj seminar me tatimpaguesit e regjionit të  Prishtinës ku prezent do të jetë edhe Drejtori i Përgjithshëm i ATK-së Ilir Murtezaj. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Bëhet konstituimi i Komisionit për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 204, ora 11:00)

- Kryetari i komunës së Istogut, Haki Rugova do ta pres në takim ambasadorin bullgar në Kosovë. (Zyra e Kretarit Haziri, ora 11:00)

- Komuna e Rahovecit mban diskutimi publik lidhur me Draft Planin Komunal të Veprimit për Efiçiencë të Energjisë dhe Planin Lokal për Veprim në Mjedis. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal të Rahovecit, ora 11:00)

- Kryeministri Albin Kurti dhe Kryetarja e Kuvendit, dr. Vjosa Osmani marrin pjesë në manifestimin “ 31-vjetori i Grevës së Minatorëve të Trepçës”. (Miniera e Trepçës në Stantërg, ora 11:00)

- Bëhet konstituimi i Komisionit për Ekonomi, Punësim, Tregti, Industri dhe Investime Strategjike. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 11:00)

- Mbahet ceremonia e dorëzimit te donacionit për qerdhën “Gëzimi Ynë” në Istog nga Ambasada e Bullgarisë. (Qerdhja “Gëzimi Ynë” në Istog, ora 11:30)

- Mbahet ceremonia e promvimit të librit" Obstetrika",  të Prof. dr. Shefqet Lulaj. (Bibloteka Kombëtare "Pjetër Bogdani", ora 12:00)

- Mbahet akademi përkujtimore për dëshmorin e Kosovës, Selman Vojvoda, në 30 vjetorin e rënies së tij. (Teatri Kombëtar, ora 12:00)

- Ministri i Punëve të Brendshme dhe Administratës Publike, z. Agim Veliu do të pres në takim ambasadorin amerikan në Kosovë, z Philip Kosnett. (objekti kryesor i MPBAP-së, ora 13:00)

- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu do të mbajë konferencë për media. (Objekti I Ministrisë, ora 13:00)

- Promovohet revista “Intro”, që është produkt i punës së studentëve të vitit të tretë të Departamentit të Gazetarisë, në kuadër të lëndës "Menaxhim i medias". (Amfiteatri i Fakultetit të Filologjisë në Universitetin e Prishtinës, ora 14:00)

- Komuna e Mitrovicës mban debat publik lidhur me rregulloren për realizimin e të drejtave të fëmijëve përmes sistemit qeverisës komunal miqësor për fëmijët. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit të Komunës të Mitrovicës, ora 14:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës me rend dite rekomandim për certifikimin e kandidatëve për zgjedhjet e jashtëzakonshme për kryetar të komunës së Podujevës. . (Objekti i KQZ-së, ora 15:30)

- Zhvillohet ndeshja basketbolliste mes Kosovës dhe Islandës. (Pallati i Rinisë dhe Sportit në Prishtinë, ora 19:00)