22 Mars 2018

Prodhuesit hasin vështirësi në eksportimin e materialeve ndërtimore në Maqedoni

Prishtinë, 14 mars - Klubi i Prodhuesve të Kosovës (KPK) ka bërë të ditur se po vazhdojnë vështirësitë e prodhuesve Kosovar në eksportimin e produkteve të tyre në tregjet e rajonit. Si pengesë e radhës për këta prodhues janë kërkesat për dokumente shtesë, të cila janë vetëm një ndër barrierat e shumta që iu vihen prodhuesve të Kosovës.

KPK ben te ditur se rasti i fundit ka të bëjë me eksportimin e materialit ndërtimor nga argjila, siç janë bllokat, oxhaqet, kanaloret, montat dhe produktet të tjera nga ky material për në tregun e Maqedonisë.

"Duhet të theksohet fakti se këta prodhues kanë pasur shkëmbime të rregullta me tregun maqedon dhe deri më tani kanë nuk kanë pasur probleme të tilla."

"Mirëpo, ditëve të fundit doganat e Maqedonisë, kanë filluar që këtyre prodhuesve të ju kërkojnë dokumente shtesë. Më saktësisht autoritetet doganore që nga dita e djeshme, prodhuesve vendas të cilët eksportojnë në Maqedoni ju ka kërkuar të kenë edhe certifikatën CE Mark", thekson KPK.

Duhet të sqarohet që një certifikatë e tillë është e kërkuar vetëm nga vendet të cilat janë pjesë e Bashkimit Evropian, por jo edhe nga vendet qe e kanë të nënshkruar marrëveshjen e CEFTA-së. Prodhuesit vendor produktet e njëjta i eksportojnë edhe në Shqipëri dhe vendet tjera që janë nënshkruese të marrëveshjes së CEFTA-së dhe asnjëherë nuk i ju është kërkuar një certifikatë e tillë.

Klubi i Prodhuesve të Kosovës me anë të kësaj komunikate shpreson në reagimin e institucioneve të Kosovës për të bërë presion në autoritet e Maqedonisë për largimin e të gjitha barrierave dhe respektimin e marrëveshjeve të nënshkruara të CEFTA-së.   

Kalendari

Ngjarjet e datës 22 Mars 2018 - Instituti Gap organizon debatin "Dhjetë vjet shtetësi e kontestuar në një fqinjësi të trazuar". (Hotel Swiss Diamond, ora 9:00)

- Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor me rastin e Ditës  Botërore të ujit do të realizojë shpërndarjen e materialeve promovuese me moton botërore “Natyra për Ujin” në Prishtinë. (Sheshi Skënderbeu në Prishtinë, ora 9:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në takimin e nivelit të lartë për Arsim. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)

- Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor organizon një aktivitet në Kompleksin e Akumulacionit në Përlepnicë të Gjilanit ku grupe nxënësish të komunës do të vizatojnë me temën “Natyra për Ujin”. (Përlepnicë, Gjilan, ora 9:30)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione në të cilën do të behët shqyrtimi i Projektligjit për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për Lirinë Fetare në Kosovë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-I, ora 10:00)

- Fondin Kosovar për Garanci Kreditore së bashku me KfW-në e mbështetur nga Bashkëpunimi Gjerman për Zhvillim organizojnë ceremoninë e lansimit të dritares agro. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

- Kuvendi Komunal i Gjilanit mban seancën e radhes, ku në rend dite është edhe miratimi i ndryshimeve dhe plotësimeve në statutin e Komunës. (Salla e Kuvendit, ora 10:00)

- Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor me rastin e Ditës  Botërore të ujit do të realizojë shpërndarjen e materialeve promovuese me moton botërore “Natyra për Ujin” në Gjilan. (Gjilan, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e tretë e Kuvendit Komunal të Prishtinës. (Ndërtesa e Komunës së Prishtinës, ora 10:00)

- Ministrit të Financave, Bedri Hamaz raporton para Komisioni për Buxhet dhe Financa lidhur me Shpenzimet e Paparashikuara për vitin 2018. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 203, ora 11:00)

- Zyra e BE-së në Kosovë dhe Ministria e Tregtisë dhe Industrisë mbajn konferencë për media lidhur me projektin "Asistenca për Zbatimin e Marrëveshjes së Stabilizim Asociimit, Direktiva e Shërbimeve të BE-së". (Hotel Swiss Diamond, ora 11:00)

- Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor organizon tryezën me temën “Natyra për Ujin” në kontekst të Planit Zhvillimor Komunal për Gjilanin. (Hotel Kristal, Gjilan, ora 13:00)

- Mbahet manifestimi i 20 vjetorit të Epopesë së Dukagjinit të ngjarjes së 24 marsit 1998 - pengmarrjes së dy mësuesve të ish-shkollës fillore "Hasan Prishtina", tash "Heronjtë e Dukagjinit", në Gllogjan të Deçanit. (Salla e Asamblesë së Komunës së Deçanit, ora 13:30)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në konferencën "Java e gruas 2018", organizuar nga Instituti Demokratik Kombëtar (NDI), me mbështetjen e USAID-it. (Hotel Emerald, ora 13:45)

- Galeria e Ministrisë së Kulturës organizon hapjen e ekspozitës “Një jetë bardh e zi,” të autorit Avni Pantina. (Galeria e Ministrisë së Kulturës, ora 19:00)