31 Maj 2020

Parashikimet për shitjen e automjeteve bien për 14 për qind

New York, 27 mars - Agjencia ndërkombëtare e vlerësimit Moody's uli sot parashikimet e saj për shitjen e automjeteve përderisa pasojat ekonomike nga shpërthimi i koronavirusit vazhdojnë të përkeqësohet.

"Tani presim që shitjet globale të njësive të automjeteve të bien me rreth 14 për qind në vitin 2020, një rënie shumë më e shpejtë se rënia prej 2.5 për qind që kishim parashikuar në shkurt, kryesisht për shkak të rënies së mprehtë lidhur me koronavirusin dhe kërkesës së konsumatorit", tha Falk Frey, nënkryetari i Moody's.

Shitjet pritet të kthehen vitin e ardhshëm, në varësi se sa shpejtë do të përmirësohen tregjet kryesore dhe sa shpejtë do të rikuperohet kërkesa e konsumatorit, theksoi Moody's.

Agjencia parashikon se Evropa Perëndimore do të shohë tkurrjen më të lartë të kërkesës së shitjes së automjeteve me 21 për qind këtë vit, dukshëm më të dobët sesa parashikimi i saj i mëparshëm me një rënie prej 4 për qind.

Shitjet e automjeteve në Kinë do të bien me 10 për qind, sipas parashikimit të Moody's, që është shumë më i ulët se parashikimi i mëparshëm me një rënie prej 2.9 për qind.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 30 Maj 2020

- Instituti Demokratik i Kosovës / Transparency International Kosova organizon konferencën për media ku do të shpalosen gjetjet preliminare nga monitorimi i aktiviteteve të prokurimit të Ministrisë së Shëndetësisë gjatë kohës së pandemisë. (Hotel Sirius, ora 11:00)

 

- Lëvizja Vetëvendosje! mban konferencë për media. (Zyret e qendrore të Vetëvendosje, ora 17:00)