19 Mars 2018

OTKT dhe MÜSİAD Balkan nënshkruan Memorandum Bashkëpunimi

Prishtinë, 30 nëntor - Oda Tregtare Kosovaro Turke (OTKT) dhe Shoqata e Pavarur e Industrialistëve dhe Biznesmenëve (MÜSİAD Balkan)  nënshkruan një Memorandumin të Bashkëpunimit. 

Memorandumi i Bashkëpunimit u nënshkrua nga kryetari i OTKT-së Ayhan Demirkıran dhe kryetari i MÜSİAD  Ballkan Bilal Kara sot një ceremoni  të organizuar në zyrat e OTKT, ku  e ftuar ishte edhe ambasadorja e Republikës së  Turqisë në Prishtinë z. Kıvılcım Kılıç. 

KTTO dhe MUSIAD Balkan, të cilët janë dy akterë të rëndësishëm ekonomikë në rajon, përmes këtij Memorandumi parashikojnë të shkëmbejnë informata ekonomike, të zhvillojnë dhe zbatojnë projekte të përbashkëta, të mbështesin njëri-tjetrin në aktivitete të ndryshme, të rrisin bashkëpunimin në të gjitha nivelet si dhe të sigurojnë mbështetje dhe koordinim të ndërsjellët.

Ambasadorja e Republikës së Turqisë në Prishtinë, njëkohësisht kryetarja e nderit e OTKT-së, Kıvılcım Kılıç,  në fjalimin e saj në ceremoninë e nënshkrimit të Memorandumit të Bashkëpunimit  tha se marrëdhëniet ekonomike midis Kosovës dhe Turqisë janë të mira, por potenciali i bashkëpunimit mund të jetë edhe më i madh.

Ambasadorja Kılıç foli rreth mekanizmave të cilat mund të mobilizohen edhe më tutje me theks të veçantë Marrëveshja e Tregtisë së Lirë, si the shprehi kënaqësinë e bashkëpunimit  të sektorit privat.

Ajo po ashtu theksoi rëndësinë e këtij Memorandumi ku me nënshkrimin e kësaj marrëveshjeje tha se të dyja organizatat do të  jenë pjesë e aktiviteteve të rëndësishme. 

Kryetari i OTKT-së Ayhan Demirkıran, shprehu kënaqësinë e bashkëpunimit institucional me shumë biznesmenë me të cilët është takuar më herët në shumë platforma. 

Nga ana tjetër, Kryetari i organizatës Müsiad Balkan Bilal Kara  theksoi se Müsiad Balkan po punon me ritëm të thellë pavarësisht nga themelimi i tyre i ri në Balkan dhe tha se  do të vazhdojnë bashkëpunimin edhe më tutje me OTKT-në.

Oda Tregtare Kosovaro Turke (OTKT) e cila u themelua në vitin 2008 në Prishtinë  ka për qëllim zhvillimin e marrëdhënieve ekonomike mes dy vendeve.

 E themeluar me iniciativën e biznesmenëve kosovarë dhe atyre turq, Oda vazhdon aktivitetet e saj në tërheqjen e investimeve turke në Kosovë, duke rishikuar mjedisin e biznesit dhe duke rritur në mënyrë reciproke vëllimin tregtar. 

MÜSİAD është një organizatë biznesi  e cila u themelua në vitin 1990 në Stamboll të Turqisë dhe sot përbëhet nga 11 mijë anëtarë.  MÜ SİAD Balkan është themeluar në Shkup  si dega ballkanike e këtij institucioni të madh. MUSIAD Balkan si një organizatë biznesi  vazhdon aktivitetet e saj  kryesisht në vendet e Ballkanit. 
 
OTKT dhe MÜSİAD Balkan do të  vazhdojnë të mbështesin njëri-tjetrin në mënyrë që të arrijnë qëllimet e përbashkëta në çështjet e zhvillimit ekonomik rajonal

Kalendari

Ngjarjet e datës 20 Mars 2018 - Kryetari i Komunes, Lutfi Haziri do të organizojë pritje për përfaqesuesin më të lartë politik, të Misionit Diplomatik të Japonisë në Kosovë. (Ndërtesa e Komunës së Gjilanit, ora 9:00)

- Shefi i Njësisë për Kosovën në Drejtorinë e Përgjithshme për Fqinjësi dhe Negociata të Zgjerimit të BE-se, në Komisionin Evropian, David Cullen do të vizitojë Kosovën ku do të marrë pjesë në punëtorin për Programin e BE-së për konkurrueshmëri të ndërmarrjeve dhe NVM-ve. (Hotel Afa, ora 9:30)

- Lansohet Fondacioni Jahjaga ku si qëllim ka të sjellë një qasje të re në angazhimin dhe përfaqësimin efikas dhe domethënës të grupeve të margjinalizuara, me theks të veçantë të grave dhe të rinjve në Kosovë. (Hotel Emerald, ora 9:30)

- Ministria e Zhvillimit Ekonomik në bashkëpunimme USAID-in organizojnë Forumin e Tretë të Nivelit të Lartë për Energji “Investimet në Infrastrukturën e Energjisë”. (Hotel Swis Diamond, ora 9:30)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në Forumin e Tretë të Nivelit të Lartë për Energji “Investimet në Infrastrukturën e Energjisë”, organizuar nga Ministria e Zhvillimit Ekonomik në bashkëpunim me USAID-in. (Swiss Diamond, ora 9:30)

- Instituti Demokraci për Zhvillim (D4D) ka kënaqësinë të ju ftoj që të përcillni lansimin e punimit “Gjendja e vullnetarizmit në Kosovë: Sfidat dhe perspektivat”. (Dit’ e Nat’, ora 10:00)

- Oda Ekonomike Amerikane në Kosovë organizon një tryezë diskutimi lidhur me Ligjin e ri për Sponsorizimet, me qëllim të diskutimit të të gjitha aspekteve të tij të cilat mbesin të panjohura për bizneset dhe për publikun. (Qendra e Konferencave Orion, ora 10:00)

- Ambasadori i Japonisë në Austri përgjegjës për Kosovën Kiyoshi Koinuma dhe Sekretari i parë pranë kësaj Ambasade Mitsunori Ogasawar vizitojn Odën Ekonomike të Kosovës ku do të priten nga Kryetari Safet Gërxhaliu. (Objekti i Odës Ekonomike, ora 10:20)

- Ministri i  Ministrisë së Administrimit të Pushtetit Lokal, Ivan Todosijevic do të vizitoj komunën e Novo Bërdës dhe me këtë rast do të takoj dhe të nënshkruaj marrëveshjen e mirëkuptimit me Kryetarin, Svetislav Ivanovic. (Komuna e Novo Bërdës, ora 11:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës organizon konferencën për media në të cilën do të paraqitet një vlerësim rreth punës së deritashme të legjislaturës së gjashtë të Kuvendit të Kosovës. (Zyrat e KDI-së, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini, Sporte, Inovacion dhe Ndërmarrësi në të cilën do të behët shqyrtimi i Projektligjit për Inspektoratin e Arsimit në Republikën e Kosovës dhe shqyrtimi i Projektligjit për Inovacion Shkencor dhe Transfer të Dijes dhe Teknologjisë(Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 11:00)

- Ministri i  Ministrisë së Administrimit të Pushtetit Lokal, Ivan Todosijevic do të vizitoj fshatin Prekovc të komunës së Novo Bërdës. (Fshati Prekovc, ora 11:40)

- Ministri i  Ministrisë së Administrimit të Pushtetit Lokal, Ivan Todosijevic manastirin Draganac të komunës së Novo Bërdës ku me pas do të jap edhe një deklarat për media. (Manastirin Draganac, ora 12:30)

- Zyra e BE-së në Kosovë dhe Ministria e Integrimit Evropian organizojnë prezantimin e Projektit të Binjakëzimit “Mbështetja e institucioneve të Kosovës në zbatimin e MSA-së”. (Hotel Sirius, ora 13:00)

- Ambasadori Delawie do të jetë folësi kryesor në panelin “Korrupsioni si Kërcënim ndaj Demokracisë” që do të mbahet në ditën e dytë të aktivitetit vjetor “Java e Grave”. (Hoteli Emerald, ora 13:00)

- Lansimi i Raporti i monitorimit për Kosovën për administratën publike, SIGMA 2017. (Hotel International Prishtinë, ora 14:00)

- Me rastin e ceremonisë së dhurimit dhe nënshkrimit të dokumenteve për pranim-dorëzim të një sërë përfitimesh dhuruar Prokurorisë Themelore të Gjilanit, përfshirë këtu pajisje për video konferenca, arkivë, dublikues DVD-sh dhe pajisje përkthimi, Drejtoresha e Zyrës për Europë dhe Azi pranë Byrosë për Çështje Ndërkombëtare të Narkotikëve dhe Zbatimit të Ligjit të Departamentit të Shtetit, Erin Sawyer. (Prokuroria Themelore në Gjilan, ora 14:30)

- Zëvendësja e Ndihmës Administratorit për Europë dhe Euroazi pranë USAID-it, Gretchen Birkle, do të flasë me rastin e hapjes së punëtorisë kreative “makerspace” në shkollën e mesme Xhevdet Doda. (Shkolla e mesme Xhedet Doda, ora 15:00)

- Kuvendi i Republikës së Kosovës mban seancën e jashtëzakonshme në të cilën do të bëj shqyrtimin e Projektligjit për ratifikimin e Marrëveshjes për Kufirin Shtetëror në mes të Republikës së Kosovës dhe Malit të Zi. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 16:00)

- Fondacioni Kosovar Trashëgimia Kulturore pa Kufij, CHwB Kosova organizon debatin publik me temë "Hapësirat e braktisura të Kosovës". (Parku arkeologjik - Lapidariumi i Muzeut të Kosovës,  ora 18:00)