14 Dhjetor 2018

OPEC bën përpjekje për të zbutur shqetësimet e rritjes së çmimit të naftës

Vjenë, 14 janar - Organizata e Vendeve që Eksportojnë Naftë (OPEC) po bën të gjitha përpjekjet për të zbutur shqetësimet rreth rritjes së çmimit të naftës kohët e fundit.

Ministri i Energjisë së Emirateve të Bashkuara Arabe, Suhail Al Mazrouei, tha se importuesit e naftës, të tilla si Kina, nuk duhet të shqetësohen për shifrat e fundit të çmimeve, të cilat janë rritur me 15 për qind që nga dhjetori.

"Unë nuk jam i shqetësuar. Tregu ka fazat e tij dhe ne jemi në një fazë të lartë të kërkesës. Ne po monitorojmë OPEC-un dhe tregun gjithashtu. Ne ishim të vetëdijshëm kur mbyllëm marrëveshjen një vjeçare, për ta vazhduar marrëveshjen për një vit, se ishim në rangun prej 60 dollarësh dhe jemi ende në atë rang, mesatarisht, në 60 dollarë më shumë ", tha Mazrouei.

Anëtarët e OPEC-ut, si dhe anëtarë të tjerë të rëndësishëm jashtë OPEC-ut, si Rusia, janë përpjekur t'i përmbahen zotimit për të vazhduar reduktimin e prodhimit të përgjithshëm.

Kalendari

Ngjarjet e datës 14 dhjetor 2018

- Mbahet seanca plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës në të cilën do të behët shqyrtimi i dytë i Projektligjit për Ministrinë e Mbrojtjes, shqyrtimi i dytë i Projektligjit për Forcën e Sigurisë së Kosovës dhe shqyrtimi i dytë i Projektligjit për shërbim në Forcën e Sigurisë së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)  

- Në kuadër të “Javës Kundër Korrupsionit 2018” mbahet turneu kundër Korrupsion “Kosova Open 2018”. (Kino “Armata”,  ora 10:00)

- Misioni i Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë në bashkëpunim me Asociacionin e Gazetarëve të Kosovës organizojnë tryezën "Roli i medias dhe shoqërisë civile në luftimin e korrupsionit". (Swiss Diamond Hotel, ora 10:00)

- Në kuadër të “Javës Kundër Korrupsionit 2018” mbahet tryeza me temë "Lufta Kundër Korrupsionit në Ballkan. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Në kuadër të Javës Kundër Korrupsion, Demokraci Plus organizon debatin publik në lidhje me gjetjet e monitorimit të prokurimit publik në Komunën e Prishtinës. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Let's Do It organizon aksion pastrimi në Plemetin të Obiliqt në kuadër të Fushatës "Ta Pastrojmë Kosovën". (Plemetin, ora 11:00)

- Aleanca Kosovare e Bizneseve dhe Qendra Tregtare "Plus Center “ organizon hapjen e ekspozimit dhe promovimit të prodhimeve vendore në kuadër të “Javëve të Biznesit Kosovar 2018” me moto: Unë Konsumoj Produkte Vendore, Po JU?. (Objekti i Qendrës Tregtare "Plus Center“ ne Ferizaj, ora 12:00)

- Koalicioni i OJQ-ve “Java Kundër Korrupsionit 2018” do të mbajë ngjarjen përmbyllëse të “Javës Kundër Korrupsionit 2018”, ku do të jenë prezent Ambasadorët e Shteteve Anëtare të QUINT, BE dhe Koalicioni i OJQ-ve. (Përpara Teatrit Kombëtar, ora 15:00)

- Fondi për të Drejten Humanitare organizon ligjëratën publike “Sot, 20 vite më parë: Rasti Panda”. (Qendra e Dokumentimit në bibliotekën Hivzi Sulejmani, rruga “Sadik Bekteshi” nr 16, ora 16:30)

- Federata Kosovare e Atletikës organizon manifestimin sportiv të atletikës "Laureatët e vitit – Gala Athletics2018”. (Miracle Beni Dona, Zona Industriale, ora 18:30)

- Shfaqet drama jokonvencionale e Mark Ravenhill lidhur me dy vëllezër identikë të cilët ritakohen pasi që janë rritur ndarazi më Gjermaninë lindore dhe perëndimore. (Ambienti i fondacionit “Shtatëmbëdhjetë”, rruga e Muzeu Etnologjik, ora 20:00)