18 Janar 2018

OKB kufizon furnizimin me naftë të Koresë së Veriut

New York, 12 shtator - Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara miratoi një rezolutë të re për Korenë e Veriut pas provës së gjashtë të bombës me hidrogjen, duke ndaluar eksportin e tekstileve dhe kufizuar importimin e naftës bruto.

Rezoluta e sotme, e treta e kaluar nga Këshilli i Sigurimit brenda pesë javëve, e kufizon me 30 për qind furnizimin me karburant.

Ndërkohë ndalimi i eksporteve të tekstileve do t'i kushtojë Koresë së Veriut 800 milionë dollarë. Rezoluta ndalon gjithashtu dërgimin e remitancave nga jashtë.

Me hyrjen në fuqi të sanksioneve të reja, 90 për qind e eksporteve të Koresë së Veriut janë tani të ndaluara.

Rezoluta e mëparshme ndaloi eksportimin prodhimeve të detit.

Pas rezolutës të së hënës, Ministria e Jashtme e Kinës, deklaroi se vendi e mbështet Këshillin e Sigurimit të OKB-së të marrë masat e nevojshme në lidhje me provat bërthamore të Koresë së Veriut. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 Janar 2018 - Ministri i Arsimit,Shkencës dhe Teknologjisë, Shyqiri Bytyqi do të zhvilloi një takim me kryetarin e komunës Gazmend Muhaxheri. (Rezidenca e kryetarit Muhaxheri në Pejë, ora 9:30)

- Mbahet mbledhja e Kuvendit Komunal të Prishtinës, ku do të formohet Komiteti për Politikë dhe Financa si dhe do të caktohen anëtarët e komisioneve të aksionarëve nëpër ndërmarrjet publike komunale. (Objekti i Komunës, ora 10:00)

- Demokracia Plus në bashkëpunim me CoDe organizon tryezën me temë “Roli i Grupeve Jo formale të Grave në Politik Bërje – Shkëmbimi i përvojave në mes të grupeve jo formale të grave në nivel lokal dhe institucioneve qendrore”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Koalicioni i OJQ–ve për Mbrojtjen e Fëmijëve në Kosovë - KOMF organizon konferencën e lançimit kombëtar të Indeksit për Mbrojtjen e Fëmijës 2.0. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Hapen punimet e punëtorisë me temë  “ Profilizimi i mësimdhënësve të klasave  I -V ”,  të organizuar nga MAShT dhe ku do të jenë të pranishëm drejtorët e Drejtorive Komunale të Arsimit në rajonin e Pejës  si dhe të gjithë drejtorët e Sh.F.M.U-ve së bashku me dy mësimdhënës të klasave  I –V dhe nga një mësimdhënës i shkollave të fshatrave. (Shkolla fillore “Shaban Spahija “ në Pejë, ora 10:00)

- Ministri i Infsrastrukturës, Pal Lekaj, do të zhvillojë vizitë inspektuese në Autostradën “Arbën Xhaferi”. (Autostrada në fshatin Doganaj, ora 10:30)

- Në kuadër të lansimit të programit Zhvillim Rajonal, Ministria për Zhvillim Rajonal,  nesër më 18 janar, 2018,  nga ora 13:30, organizon takimin me kryetarët e Komunave të Republikës së Kosovës me qëllim të informimit të komunave lidhur me këtë programin për Zhvillim Rajonal dhe mundësit e zhvillimit socio- ekonomik rajonal. (Ndërtesa e Qeverisë, salla e takimeve P-38 në, ora 13:30) 

- Mbahet mbledhja për themelimin e komisionit për bashkëpunim ndërkombëtar dhe kordinim vendor në fushën e Shkencës së Astronomisë në kuadër të Asociacionit për Mbështetjen e Arsimit dhe Aftësimit Profesional të Republikës së Kosovës. (Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, ora 15:00)