29 Shkurt 2020

OEK, Dogana, ATK dhe AUV diskutojnë për problemet e bizneseve në eksport - import

Prishtinë, 5 shkurt - Oda Ekonomike të Kosovës (OEK) sot mban takim me agjencionet shtetërore si Dogana e Kosovës, Administrata Tatimore e Kosovës (ATK) dhe Agjencia e Ushqimit dhe Veterinarisë (AUV).

OEK bën të ditur së ketë takim e ka organizaur duke konsideruar që në këtë vit komuniteti i biznesit kosovar mund të përballet me barriera të natyrës administrative doganore, sistemit të taksave dhe procedurave, aspektet që lidhen me fushëveprimtarinë e AVUK, veçanërisht ato që lidhen me eksport - import - tranzit.

Njëherit OEK thekson që të gjatë këtij takimi mund të diskutohet edhe për problemet aktuale me të cilat sektori privat ballafaqohet në fushëveprimin dhe mandatin e agjencioneve të lartë cekura.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 29 shkurt 2020 - Drejtoria e Shëndetësisë së bashku me Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare, do të ofrojnë kontrolle të përgjithshme mjekësore pa pagesë për sëmundje të traktit urinar ku me pas do të ketë prononcim për media nga drejtori i Drejtorisë së Shëndetësisë, Visar Shehu. (Qendra Kryesore e Mjekësisë Familjare, ora 10:00)

- Federata e pingpongut të Kosovës do të organizojë Kampionatin Individual të Kosovës për Seniorë “Adem Jashari”. (Shkolla fillore Tefik Çanga në Ferizaj, ora 10:00)

- Mbahet Kuvendi i Punës i Federatës i Basketbollit i Kosovës (FBK). (Hotel International Prishtina & SPA, ora 10:00)

- Qendra e Levizjes në Prishtinë mban konferencë për media. (Zyret qendrore të Lëvizjes në Arbëri, ora 11:00)

Anibar International Animation Festival organizon bashkëlexim dhe diskutim në Klubin e Kinemasë “Jusuf Gërvalla” në Pejë. (Kinema “Jusuf Gërvalla”, në Pejë ora 12:00)

- Mbahet ceremonia përmbyllëse për Garën Kombëtare për Kitarë, ku do të shpallen rezultatet dhe fituesit që do ta përfaqësojnë Kosovën në Garën Ndërkombëtare që do të mbahet në Qershor 2020, në Monheim në Gjermani. (Amfiteatri i Pallatit të Rinisë, ora 18:00)