27 Shkurt 2020

Ngritja e tarifave dëmton rritjen ekonomike të brendshme dhe atë globale

Washington, 23 gusht - Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) publikoi një artikull në blogun e vet, ku thekson se ngritja e tarifave dypalëshe s'mund të pakësojë çekulibrin e përgjithshëm tregtar, por do të ulë besimin dhe investimet e kompanive, do të çrregullojë zinxhirin global të furnizimit dhe do të shtojë koston e prodhuesve e të konsumatorëve, duke dëmtuar rritjen ekonomike të brendshme dhe atë globale.

Sipas këtij artikulli, tensionet e rritura tregtare do t'i sjellin ekonomisë globale ndikime negative, duke u bërë një ndër arsyet e uljes së parashikimit të rritjes ekonomike globale.

Në këtë artikull theksohet edhe se politikat e lirshme monetare kanë efekte të kufizuara për përmirësimin e çekuilibrit tregtar.

Megjithëse këto masa mund të nxitin zhvlerësimin e monedhës kombëtare, duke shtuar forcën konkurruese të mallrave të eksportuara dhe duke pakësuar kërkesat e importit, ato s'mund të shkaktojnë zhvlerësimin e vazhdueshëm dhe të madh të monedhës.

Sipas artikullit, zgjidhja e problemeve të strukturës makroekonomike është metoda më e mirë për zgjidhjen e problemeve të çekuilibrit tregtar.

FMN-ja sugjeron që vendet me deficit tregtar si ShBA-ja etj. duhet të ulin deficitin buxhetor, të shtojnë investimet për kualifikimin e punëtorëve dhe të inkurajojnë kursimet për fondet e pensioneve.

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 shkurt 2020 - Kryeministri Albin Kurti pret në takim Komandantin e KFOR-it, Michele Risi. Ndërtesa e Qeverisë, ora 8:40 - vetëm pamje)

- Shefja e Zyrës së Bashkimit Evropian në Kosovë, Nataliya Apostolova do të marrë pjesë në eventin përmbyllës të projekti të BE-së për mbështetjen e shërbimeve korrektuese dhe sprovuese të Kosovës, i cili do të mbahet në Prishtinë. (Hotel Emerald, ora 9:00)

- Nën organizimin e Sindikatës së Pavarur të Sektorit Privat të Kosovës, punëtorët e sigurimit fizik të Rektoratit të Universitetit të Mitrovicës do të protestojnë për shkeljet e tyre ligjore nga ana e kompanisë e cila edhe pse është vërtetuar që ju ka borxh punëtorëve asaj nuk i intereson kjo. (Para Rektoratit të Universitetit të Mitrovicës, ora 10:00)

- Mbahet  seanca e Kuvendit të Komunës së Gjilanit. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit të Komunës së Gjilanit, (ish objekti i gjykatës. ora 10:00)

- Kryeministri Albin Kurti pret në takim zëvendës presidentin e Parlamentit Evropian, Rainer Wieland. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 10:00 - vetëm pamje)

- Koalicioni i OJQ-ve për Mbrojtjen e Fëmijëve në partneritet me rrjetin Kraeeyn organizon konferencën për publikimin e “Politikës rekomanduese për zhvillimin në fëmijërinë e hershme”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e rregulltë e Kuvendit Komunal të Mitrovicës. (Salla e Kuvendit të Komunës së Mitrovicës, ora 10:00)

- Zyra e Bashkimit Evropian në bashkëpunim me komunën e Prishtinës do ta përuroj çerdhen në lagjen Kalabria në Prishtinë. (Lagjja Kalabria, ora 10:30)

-  OJQ-së Aktiv bën prezentimin e letrës ‘Vlerësimi i të drejtave dhe lirisë në komunitetet Serbe të Kosovës’, mbështetur nga Qendra Ndërkombëtare Olof Palme. (Hotel Sirius, ora ora 11:00)

- Komisioni për Integrim Evropian bën shqyrtimin e draft-planit të punës së komisionit për vitin 2020. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 204, ora 11:00)

- Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, dr. Vjosa Osmani, pret në takim nënkryetarin e Parlamentit Evropian, Rainer Wieland, (Kabineti i kryetares Osmani, ora 11:30 - vetëm pamje)

- Nënkryetari i Komunës së Gjilanit, Arbër Ismajli, me bashkëpunëtorët pret në takim zëvendësministren e Arsimit, Sportit dhe Rinisë të Shqipërisë, Lorena Haxhiu. (Zyra e kryetarit, ora 13:30)

- Mbahet mbledhja e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 16:00 shtyher per nese)

- Fondacioni Shtatëmbëdhjetë organizon hapjen e Ekspozitës INFRARED: Additions në Fushë Kosovë. (Rr. e Pejës të rrethi në Fushë Kosovë, ora 18:00)