27 Maj 2019

Nënshkruhet marrëveshja për promovimin e eksportit

Prishtinë, 17 shtator - Sot, Klubi i Prodhuesve te Kosovës ka nënshkruar një marrëveshje bashkëpunimi me EYE- Enhancing Youth Emloyment, për implementimin e projektit për ngritjen e kapaciteteve për eksportin e produkteve ‘Made in Kosova’ në tregjet jashtë vendit. Projekti EYE i Agjencisë  Zvicerane për Zhvillim dhe Bashkëpunim (SDC) implementohet nga HELVETAS Swiss Intercooperation dhe MDA. 

Prioriteti kryesor i KPK-së është zhvillimi i qëndrueshëm ekonomik i Kosovës dhe përfshirja në tregjet ndërkombëtare si pjesë e këtij zhvillimi.

Kompanitë kosovare kanë kapacitete prodhuese dhe janë të gatshme të rrisin këto kapacitete edhe për tregjet jashtë vendit. Të dhënat tregojnë që kompanitë të cilat eksportojnë janë më konkurruese, më produktive si dhe janë më inovative krahasuar me kompanitë të cilat fokusohen vetëm në tregun e brendshëm.  

Kosova si një ndër ekonomitë më të hapura, eksportet e saj kanë filluar të zgjerohen në tregjet të cilat kanë potenciale të mëdha, e për këtë arsye është mese e nevojshme krijimi i lidhjeve të rëndësishme tregtare.

Me anë të këtij projekti të dy palët të cilat sot nënshkruan këtë marrëveshje bashkëpunimi dakordohen që në kuadër të fuqizimi të sektorit të prodhimit, është e rëndësishme edhe gjetja e tregjeve të reja për produktet ‘Made in Kosova’.

Astrit Panxha, drejtor ekzekutiv i Klubit të Prodhuesve të Kosovës, tha që “Roli i jonë është të ndihmojmë kompanitë kosovare dhe produktet ‘Made in Kosova’ të kenë qasje dhe të arrijnë sukses si në tregjet rajonale, po ashtu edhe në ato globale.

KPK në vazhdimësi ka punuar për fuqizimin e sektorit të prodhimit, dhe tanimë është në fazën e krijimit të një programi i cili do të mundësonte ndihmë dhe mbështetje direkte për kompanitë të cilat dëshirojnë të eksportojnë në tregjet e Amerikës Veriore dhe BE, vendet e CEFTA-së duke përfshirë edhe regjionin e Turqisë, si dhe tregjet  Lindjes së Mesme dhe Afrikës Veriore”.

KPK në kuadër të këtij programi do të ofrojë këto shërbime për kompanitë prodhuese, si Hulumtime të tregjeve për eksporte, strategji për eksportet, zhvillim të brendit, strategji për shitje dhe marketing, përfshirja në panaire të ndryshme, si dhe përgatitjen e dokumenteve të nevojshme strategjike. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 maj 2019 - Shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura të Malit të Zi, Dragutin Dakic pritet me ceremoni ushtarake në Ministrinë e Mbrojtjes ku edhe do te takohet me Gjeralin e FSK-se Rrahman Rama. (Objekti i Ministrisë së Mbrojtjes, ora 9:00)

- Shefja e Zyrës së Bashkimit Europian, Nataliya Apostolova do të marrë pjesë në ngjarjen e nisjes të fazës së dytë të projektit Harmonizimi i Arsimit me Tregun e Punës. (Hotel Emerald, ora 9:15)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi merr pjesë në hapjen e ditës Olimpike në Ferizaj. (Ferizaj, ora 9:30)

- Në organizim të Komitetit Olimpik të Kosovës e në bashkëpunim me DKRS-në dhe me Drejtorinë e Arsimit të komunës së Mitrovicës do të organizohet Dita Olimpike e Kosovës dhe me këtë rast do të mbahet një vrapim në të cilin do të marrin pjesë të gjithë nxënësit e moshës 11 vjeçare të shkollave fillore të qytetit të Mitrovicës. (Sheshi “Adem Jashari” në Mitrovicës, ora 9:30)

- Kryeparlamentari Kadri Veseli pret në takim nënkryetarin e Këshillit të Atlantikut, Damon Wilson. (Kabineti i Kryeparlamentarit, ora 9:35)

- Ministri i Mbrojtjes së Republikës së Kosovës, Rrustem Berisha takohet me Shefin e Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura të Malit të Zi, Dragutin Dakic. (Kabineti i Ministrit të Mbrojtjes, ora 9:45)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me gjendjen në PTK dhe Vala shqyrton Plotësim-ndryshimin e kërkesës për buxhet si dhe formimin e grupeve hetuese në kuadër të Komisionit. (Ndërtesa e Kuvendit, sallën N 303, ora 10:00)

- 25 kompani vendore që kanë dhënë shërbimet në ndërtimin e autostrades Arben Xhaferi protestojnë për shkak të mos kryerjes se pagesave ndaj këtyre kompanive për punën që kanë kryer. (Para kampit Bectel & Enca në Ferizaj

-  Kuvendi Komunal në Deçan mban mbledhje të jashtëzakonshme lidhur me zbatimin e vendimit të Gjykatës  Kushtetuese dhe pasojat për Zhvillimin  Ekonomik të Komunës së Deçanit. (Salla e Asamblesë Komunale, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Këshillit Gjyqësor të Kosovës. (Ndërtesa e Këshillit Gjyqësor, ora 10:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj pret në takim delegacionin nga North Atlantic, të prirë nga zv.presidenti ekzekutiv Damon Wilson. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 10:10 - vetëm pamje)

- Kryeparlamentari Kadri Veseli pret në takim ndihmës sekretarin gjeneral të OKB-së për Evropë, Azinë Qendrore dhe SHBA, Miroslav Jenca. (Kabineti i Kryeparlamentarit, ora 10:15)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi do të zhvilloj vizitë në Komunën e Ferizajit me ç’rast do të nënshkruaj memorandum bashkëpunimi për financimin e projekteve kapitale. (Komuna e Ferizajt, ora 10:30)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi mban konferencë për media. (Ambientet e Komunës, ora 11:00)

- Drejtori për Buxhet dhe Financa i Komunes se Gjilanit, Zijadin Maliqi mban konferencë për media për 5 mujorin e punës dhe planifikimin për tre-mujorin e ardhshëm. (Zyra e kryetarit të Komunës së Gjilanit, ora 11:00)

- Mbledhja e komisionit për Bujqësi, Pylltari, Zhvillim Rural, Mjedis e Planifikim Hapësinor në të cilën do të behët shqyrtimi i Projektligjit për mbrojtjen e ajrit nga ndotja. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 11:00)

- Kryeparlamentari Kadri Veseli, bashkë​ me ministrin e Shëndetësisë, Uran Ismaili, merr pjesë në ceremoninë e nënshkrimit për herë të parë në Kosovë, të Udhëzimin Administrativ për rregullimin dhe unifikimin e çmimit të barnave në nivel vendi. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi bashk me kryetarin e Komunës së Ferizajit Agim Aliu, vizitojnë punimet e Qendrës Multifunksionale në fshatin Greme. (Fshati Greme, ora 11:30)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, merr pjesë në shënimin e 20 vjetorit të operacionit “Shigjeta DO-2” dhe luftimeve në Pashtrik. (Fshati Planejë, Komuna e Prizrenit, ora 12:00)
 
- Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj dhe Ambasadori Christian Heldt do të mbajnë fjalë rasti gjatë inaugurimit të Katedrales së Novobërdës të restauruar rishtaz. (Novobërdë, afër Kalasë, ora 13:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në zbulimin e pllakës së Shtabit Lokal. (Baran- Komuna e Pejës, ora 16:30)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në zbulimin e pllakës së Betejës së 29 Majit. (Vranoc, ora 16:50)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në zbulimin e pllakës së betejës së 29 Majit. (Kryshec, ora 17:10)