18 Janar 2021

Ministri Krasniqi i përkushtuar për të thelluar bashkëpunimin me ADA-në

Prishtinë, 2 dhjetor - Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Vesel Krasniqi, priti në takim përfaqësuesit e Agjencisë Austriake për Zhvillim (ADA), ku diskutuan për vazhdimin e bashkëpunimit të ndërsjellë.
 
Ministri Krasniqi theksoi se në takim kanë biseduar për bashkëpunimin ndërmjet Agjencisë Austriake për Zhvillim (ADA) dhe Ministrisë së Tregtisë dhe Industrisë, në veçanti për fushën e ekonomisë, për digjitalizimin e regjistrimeve të bizneseve në Agjencinë e Regjistrimit të Bizneseve të Kosovës, si dhe për ofrimin e shërbimeve digjitale për Ndërmarrjet Mikro të Vogla dhe të Mesme (NMVM).
 
Ministri Krasniqi është shprehur se është i përkushtuar për të thelluar edhe më tutje bashkëpunimin me Agjencinë Austriake për Zhvillim për t’i mbështetur projektet dhe iniciativat e Ministrisë së Tregtisë dhe Industrisë në përkrahje të zhvillimit të bizneseve.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 Dhjetor 2020 - Ministria e Punëve të Brendshme bën përurimin e aneks-objektit të Agjencisë së Kosovës për Forenzikë. (Objekti i Agjencisë, që gjendet afër ish-fabrikës së amortizatorëve, ora 9:30)

- Mbahet seanca gjyqesore ndaj te pandehures Mimoza Pajaziti. (Gjykata Themelore në Ferizaj, Salla nr.II, ora 9:30)

- Me rastin e fillimit të gjysëmvjetorit të dytë të vitit shkollor kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka dhe drejtoresha e Drejtorisë Komunale të Arsimit, Xhemile Thaçi Vezgishi, do të vizitojnë shkollën fillore "Lekë Dukagjini" dhe Gjimnazin "Remzi Ademaj", ora 10:00. (Nisja e organizuar nga Shtëpia e Bardhë, ora 9:40)

- Këshilli Prokurorial i Kosovës mban takimin e 193-të në të cilin pritet të votohet për Kryesuesin dhe Zëvendëskryesuesin e ri të Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Online, ora 10:00)

- Mbahet seanca gjyqesore ndaj te pandehurit Emin Stublla për vrasje në tentativë. (Gjykata Themelore në Ferizaj, Salla nr.II, ora 10:00)

- Ministri në detyrë i Drejtësisë, Selim Selimi do të mbajë konferencë për media. (Holli i Ministrisë së Drejtësisë, ora 11:00)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi do të ndajë çmimin vjetor “Anton Çetta”. (Ambientet e Bibliotekës Kombëtare të Kosovës, ora 11:00)

- Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, prezenton Programin Zgjedhor 2021-2025. (Biblioteka Kombëtare, ora 15:00)