19 Mars 2018

Mbi 5 mijë produkte vendëse në Javët e Biznesit Kosovar

Prishtinë, 29 nëntor - Aleanca Kosovare e Bizneseve në një ceremoni të organizuar sot bëri hapjen solemne të “Javëve të Biznesit Kosovar 2017”.

Agim Shahini, kryetar i AKB-së, tha se ky manifestim tradicional, po mbahet për të pesëmbëdhjetën herë në Kosovë dhe jashtë saj.

Sipas tij "Javët e Biznesit Kosovar", nuk janë vetëm projekt i AKB-së, por  mbar popullor dhe shtetror.

"Kjo demostron pronësinë nacionale, por edhe përkushtim konkret i shtetit për të mbështet  promovimin  e prodhimtarisë  vendëse  duke i dhënë fuqi  të qëndrueshme ekonomisë prodhuese dhe asaj përpunuese në Kosovë", tha Shahini.

Kryetari i Aleancës Kosovare të Bizneseve, tha se  objektivi i AKB-së që nga viti 2003 është që të promovoj ekonominë vendore, të rritet konsumi i prodhimeve vendëse, të stimulohen prodhuesit dhe të inkurajohet  qeveria për krijimin e një mjedisi më të favorshëm  për zhvillim më të hovshëm ekonomik.

Shahini , shtoi se kryeministri Haradinaj, pati guxim të madh që sistemin fiskal ta fus në reforma të thella, duke i hequr taksat për të gjitha teknologjit dhe lëndën e parë prodhuese, kërkesë ko e kahmotshme e AKB-së dheqë  presim rezultate nga një janari i vitit 2018.

Sipas tij politikat zhvillimore duhet të jenë të kujdesshme dhe  më të favorshme  dhe në udhëtim  do të jemi bashkarisht.

"Duke konsumuar prodhimet vendëse të gjithë bëhemi pjesë e zhvillimit ekonomik të Kosovës, prania institucionale, është për ne një mesazh i qartë  mbështetës se ky vend po ec përpara", tha kryetari i AKB-së Agim Shahini.

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj, tha se vetëm s'mundemi e bashkë mundemi. duhet të krijohet një vetëdije  kombëtare që prodhimet vendëse të kenë përparësi nga të gjithë, si nga tregtari ashtu edhe nga konsumatori. Pra produkteve vendore ti jepet prioritet.

"Tregtarët nuk humbin, nëse  konsumohen prodhimet vendore dhe bëjë apel që  në secilën familje e shtëpi  ti jepet prioritet produkteve vendore dhe t'i zëvendësojnë ato të importuarat", tha kryeministri Haradinaj.
Kreu i qeverisë,  ofroi mbështetje të parezervë ndaj bizneseve sidomos atyre prodhuese.

Kryeministri Haradinaj, theksoi se përkushtimin për të ndihmuar prodhuesit e kemi dëshmuar që në veprimet e para, me dialogun e filluar me prodhues, me të cilët është biseduar për hapat që duhet ndërmarrë për të lehtësuar prodhimin në vend.

Dardan Gashi, ministër i Diasporës dhe Investimeve  Strategjike, kërkoi që prodhimet e Kosovës të konsumohen sa më shumë, sepse janë më të mira e ku përfitues do jenë të gjithë.
 
Besim Beqaj, ministër i Inovacionit dhe Ndërmarrësisë, tha se me konsumimin e prodhimeve vendëse do kemi zhvillim më të madh, punësim  e mirëqenie më të mirë.

Ai premtoi se idet e bizneseve  që  kanë qëllim zhvillimin ekonomik e punësimin do ti mbështesin.

Kabil Kurti, kryetar i Klubit të Biznesit Anamali, tha se është shumë e rëndësishme që prodhimet vendëse të konsumohen sa më shumë se ato të importuarat, ku pos zhvillimit, rritet edhe punësimi e mirëqenia  dhe ndalet eksporti i parave jashtë.

Ai ftoi bizneset nga Kosova e viset tjera që të investojnë edhe në Ulqin, ku ka resurse të bollshme.

Ardita SInani nga Lugina e Preshevës,  tha se është me rëndësi jetike konsumimi i prodhimeve vendore, gjë të cilën duhet ta bëjë secili.

Ajo inkurajoj bizneset që të shkojnë e investojnë edhe në trevat shqiptare në Luginën e Preshevës.

Kalendari

Ngjarjet e datës 20 Mars 2018 - Kryetari i Komunes, Lutfi Haziri do të organizojë pritje për përfaqesuesin më të lartë politik, të Misionit Diplomatik të Japonisë në Kosovë. (Ndërtesa e Komunës së Gjilanit, ora 9:00)

- Shefi i Njësisë për Kosovën në Drejtorinë e Përgjithshme për Fqinjësi dhe Negociata të Zgjerimit të BE-se, në Komisionin Evropian, David Cullen do të vizitojë Kosovën ku do të marrë pjesë në punëtorin për Programin e BE-së për konkurrueshmëri të ndërmarrjeve dhe NVM-ve. (Hotel Afa, ora 9:30)

- Lansohet Fondacioni Jahjaga ku si qëllim ka të sjellë një qasje të re në angazhimin dhe përfaqësimin efikas dhe domethënës të grupeve të margjinalizuara, me theks të veçantë të grave dhe të rinjve në Kosovë. (Hotel Emerald, ora 9:30)

- Ministria e Zhvillimit Ekonomik në bashkëpunimme USAID-in organizojnë Forumin e Tretë të Nivelit të Lartë për Energji “Investimet në Infrastrukturën e Energjisë”. (Hotel Swis Diamond, ora 9:30)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në Forumin e Tretë të Nivelit të Lartë për Energji “Investimet në Infrastrukturën e Energjisë”, organizuar nga Ministria e Zhvillimit Ekonomik në bashkëpunim me USAID-in. (Swiss Diamond, ora 9:30)

- Instituti Demokraci për Zhvillim (D4D) ka kënaqësinë të ju ftoj që të përcillni lansimin e punimit “Gjendja e vullnetarizmit në Kosovë: Sfidat dhe perspektivat”. (Dit’ e Nat’, ora 10:00)

- Oda Ekonomike Amerikane në Kosovë organizon një tryezë diskutimi lidhur me Ligjin e ri për Sponsorizimet, me qëllim të diskutimit të të gjitha aspekteve të tij të cilat mbesin të panjohura për bizneset dhe për publikun. (Qendra e Konferencave Orion, ora 10:00)

- Ambasadori i Japonisë në Austri përgjegjës për Kosovën Kiyoshi Koinuma dhe Sekretari i parë pranë kësaj Ambasade Mitsunori Ogasawar vizitojn Odën Ekonomike të Kosovës ku do të priten nga Kryetari Safet Gërxhaliu. (Objekti i Odës Ekonomike, ora 10:20)

- Ministri i  Ministrisë së Administrimit të Pushtetit Lokal, Ivan Todosijevic do të vizitoj komunën e Novo Bërdës dhe me këtë rast do të takoj dhe të nënshkruaj marrëveshjen e mirëkuptimit me Kryetarin, Svetislav Ivanovic. (Komuna e Novo Bërdës, ora 11:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës organizon konferencën për media në të cilën do të paraqitet një vlerësim rreth punës së deritashme të legjislaturës së gjashtë të Kuvendit të Kosovës. (Zyrat e KDI-së, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini, Sporte, Inovacion dhe Ndërmarrësi në të cilën do të behët shqyrtimi i Projektligjit për Inspektoratin e Arsimit në Republikën e Kosovës dhe shqyrtimi i Projektligjit për Inovacion Shkencor dhe Transfer të Dijes dhe Teknologjisë(Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 11:00)

- Ministri i  Ministrisë së Administrimit të Pushtetit Lokal, Ivan Todosijevic do të vizitoj fshatin Prekovc të komunës së Novo Bërdës. (Fshati Prekovc, ora 11:40)

- Ministri i  Ministrisë së Administrimit të Pushtetit Lokal, Ivan Todosijevic manastirin Draganac të komunës së Novo Bërdës ku me pas do të jap edhe një deklarat për media. (Manastirin Draganac, ora 12:30)

- Zyra e BE-së në Kosovë dhe Ministria e Integrimit Evropian organizojnë prezantimin e Projektit të Binjakëzimit “Mbështetja e institucioneve të Kosovës në zbatimin e MSA-së”. (Hotel Sirius, ora 13:00)

- Ambasadori Delawie do të jetë folësi kryesor në panelin “Korrupsioni si Kërcënim ndaj Demokracisë” që do të mbahet në ditën e dytë të aktivitetit vjetor “Java e Grave”. (Hoteli Emerald, ora 13:00)

- Lansimi i Raporti i monitorimit për Kosovën për administratën publike, SIGMA 2017. (Hotel International Prishtinë, ora 14:00)

- Me rastin e ceremonisë së dhurimit dhe nënshkrimit të dokumenteve për pranim-dorëzim të një sërë përfitimesh dhuruar Prokurorisë Themelore të Gjilanit, përfshirë këtu pajisje për video konferenca, arkivë, dublikues DVD-sh dhe pajisje përkthimi, Drejtoresha e Zyrës për Europë dhe Azi pranë Byrosë për Çështje Ndërkombëtare të Narkotikëve dhe Zbatimit të Ligjit të Departamentit të Shtetit, Erin Sawyer. (Prokuroria Themelore në Gjilan, ora 14:30)

- Zëvendësja e Ndihmës Administratorit për Europë dhe Euroazi pranë USAID-it, Gretchen Birkle, do të flasë me rastin e hapjes së punëtorisë kreative “makerspace” në shkollën e mesme Xhevdet Doda. (Shkolla e mesme Xhedet Doda, ora 15:00)

- Kuvendi i Republikës së Kosovës mban seancën e jashtëzakonshme në të cilën do të bëj shqyrtimin e Projektligjit për ratifikimin e Marrëveshjes për Kufirin Shtetëror në mes të Republikës së Kosovës dhe Malit të Zi. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 16:00)

- Fondacioni Kosovar Trashëgimia Kulturore pa Kufij, CHwB Kosova organizon debatin publik me temë "Hapësirat e braktisura të Kosovës". (Parku arkeologjik - Lapidariumi i Muzeut të Kosovës,  ora 18:00)