02 Mars 2021

Maqedoni, Banka Komerciale me fitim rekord

Shkup, 5 gusht - Njëra prej bankave më të mëdha në vend në gjashtë muajt e parë të këtij viti realizoi fitim prej tetë milionë eurove.

Krahasuar me periudhën e njëjtë të vitit të kaluar, fitimi i “Bankës Komerciale” është më i madh për 47,4 për qind.

 

Në gjashtë muajt e parë të vitit të kaluar Banka kishte fitim prej 5,46 milionë eurove.

Neto të ardhurat e realizuara prej interesave shënojnë rritje prej 6,1 për qind krahasuar me periudhën e njëjtë të vitit të kaluar, ndërsa rritja kreditore e Bankës gjatë periudhës janar-qershor të vitit 2010 arrin 1,5 për qind.

Shpenzimet e Bankës shënojnë zvogëlim prej 5,3 për qind, ndërsa humbjet për shkak të investimeve në plasmane “të këqija” shënojnë zvogëlim prej 21,4 për qind. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 2 Mars 2021

- U.d. Presidentja Vjosa Osmani pret në takim të ngarkuarin e BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak. (Kabineti i Presidentes, ora 8:00)

- Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Enver Hoxhaj pret në takim përfaqësuesin e BE-së për dialogun Kosovë - Serbi, Miroslav Lajçak. (Zyret e Selisë Qendrore të PDK-së, ora 9:50 - mediat të marrin pamje nga ky takim)

- Komisioni Rregullativ i Prokurimit Publik dhe USAID në Kosovë, lansojnë dy module të reja të prokurimit elektronik. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

-  Koalicioni ad-hoc i organizatave të shoqërisë civile dhe aktivistëve mbajnë konferencë për media, me ç’rast do të bëhet dorëzimi i përgjigjes në padinë e ngritur nga kompania KelKos Energy Sh.p.k ndaj aktivistes Shpresa Loshaj.  (Para objektit të Gjykatës Themelore, dega Deçan, ora 11:00)  

- Naša Inicijativa organizon protestë paqësore kundër uzurpimit të vendeve të garantuara në parlament si pasojë e një procesi jodemokratik zgjedhor dhe të kompromentuar nga manipulime në zgjedhjet e parakohshme parlamentare më 14 shkurt 2021. (Pikënisja e protestës fillon nga Hotel Grandi, ora 12:00)