05 Mars 2021

Kosova eksporti 32.1 milionë Euro, ndërsa importi 252 milionë euro

Prishtinë, 23 prill - Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) ka publikuar të dhënat lidhur me rrjedhat e eksportit dhe importit për muajin mars 2020.

Të dhënat nga Tregtia e Jashtme e Mallrave në Kosovë tregojnë për një deficit tregtar më të ulët për -15.3% në muajin mars 2020, në raport me periudhën e njëjtët të vitit 2019, gjegjësisht në vlerë prej 219.9 milionë Euro, krahasuar me deficitin prej 259.6 milionë Euro në vitin 2019. Eksporti mbulon importin me 12.8%.

Eksporti i mallrave në muajin mars 2020 kishte vlerën 32.1 milionë Euro, ndërsa importi 252.0 milionë Euro, që është një rritje prej 8.8% për eksport, dhe një rënie prej (-12.8%) për import, duke krahasuar me periudhën e njëjtë të vitit 2019.
 
Sipas të dhënave të grupeve kryesore të eksportit: 43.8% të eksporteve e përbëjnë metalet bazë dhe artikujt prej tyre; 12.6% e përbëjnë plastika, goma dhe artikujt prej tyre; 7.8% e përbëjnë ushqimet e përgatitura, pijet dhe duhani; 6.9% e përbëjnë produktet minerale; 5.9% e përbëjnë artikujt e ndryshëm të prodhuar; 5.3% e përbëjnë makineritë, pajisjet mekanike dhe elektrike, etj.

Ndërsa, sipas të dhënave të grupeve kryesore për import: 14.6% e përbëjnë ushqimet e përgatitura, pijet dhe duhani; 12.8% e përbëjnë makineritë, pajisjet mekanike dhe elektrike; 10.1% e përbëjnë produktet e industrisë kimike; 9.9% e përbëjnë produktet minerale; 8.6% e përbëjnë metalet bazë dhe artikujt prej tyre; 8.2% e përbëjnë produktet bimore; 6.7% e përbëjnë plastika, goma dhe artikujt prej tyre; 6.6% e përbëjnë mjetet e transportit, etj.

Eksportet e Kosovës në vendet e BE-së arritën në 12.8 milionë Euro, ose rreth 39.8% e eksporteve të përgjithshme, me një rritje prej 3.2%. Partnerët kryesorë për eksportin e mallrave në BE janë: Gjermania (7.9%), Britania e Madhe (6.0%), Italia (4.9%), Suedia (4.6%), Holanda (4.6%), etj.

Importet e Kosovës nga vendet e BE-së ishin rreth 134.7 milionë Euro, ose 53.5% e importeve të përgjithshme, me një rënie prej (-7.2%). Importet me pjesëmarrje më të lartë ishin nga: Gjermania (13.5%), Italia (5.8%), Greqia (4.7%), Kroacia (4.3%), Polonia (4.1%), Sllovenia (3.8%), etj.

Në muajin mars 2020, eksportet e Kosovës me vendet e CEFTA-s arritën në 15.8 milionë Euro, ose 49.3% të eksporteve të përgjithshme, me një rritje prej 13.4%. Partnerë kryesorë për eksport nga vendet e CEFTA-s ishin: Shqipëria (29.3%), Maqedonia e Veriut (9.5%), Mali i Zi (5.1%), dhe Serbia (4.0%).

Ndërsa, importet nga vendet e CEFTA-s, në muajin mars 2020, arritën në 28.8 milionë Euro, ose 11.5% të importeve të përgjithshme, me një rënie prej (-33.7%). Vendet me pjesëmarrje më të lartë për import ishin: Maqedonia e Veriut (5.7%), Shqipëria (4.3%), dhe Serbia (0.8%).

Ndërkaq, eksportet e Kosovës me vendet e tjera të botës arritën në 3.4 milionë Euro, ose 10.9%. Si partnerë më të rëndësishëm nga këto vende për eksport vlen të përmenden: Zvicra (5.6%) dhe Turqia (1.8%).
 
Ndërsa, importet e Kosovës me vendet e tjera të botës arritën në 88.4 milionë Euro, ose 35.1%. Vendet me pjesëmarrje më të lartë për import në këtë grup ishin: Turqia (13.1%) dhe Kina (7.8%).
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 5 Mars 2021  - Kuvendi komunal i Prishtinës mban seancë solemne për nder të shënimit të Epopesë së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. (Objekti i komunës së vjetër, ora 9:00)

- Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Enver Hoxhaj me bashkëpunëtorë do të bëjnë homazhe në Kompleksin Memorial në Prekaz në nderim të sakrificës së Familjes Jashari, në 23 vjetorin e "Epopesë së UÇK-së". (Kompleksi Memorial në Prekaz, ora 9:45)

- Komuna e Prizrenit do te mbajë seancë solemne me rastin e 23 vjetorit të Epopesë së UÇK-së. (Salla e Kuvendit e Komunës në Shtëpinë e Bardhë, ora 10:00)

- Kuvendi komunal i Pejës  mban seancë solemne për nder të shënimit të Epopesë së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. (Salla e Kuvendit Komunal të Pejës, ora 10:00)

- Mbahet ceremonia e nënshkrimit të Memorandumit të Mirëkuptimit ndërmjet Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina” dhe Projektit “Heras Plus”. (Rektorati i UP-së, ora 10:00)

- Mbahet seanca solemne e Kuvendit të Komunës së Gjilanit, e cila mbahet për nderë të shënimit të Manifetimit “Epopeja e UÇK-së”. (Salla e mbledhjeve të KK-Gjilan, ora 10:00)

- Kryetar i Partisë Liberale Egjiptiane dorëzon ankesë në PZAP lidhur me procesin zgjedhore dhe orkestrimin e votave nga Lista Serbe duke e mbështetur  kunderligjshëm ' Romani Iniciativa". (PZAP, ora 10:00)

- Komuna e Prishtinës mban konferencë për media në të cilën do të behët prezentimi i planit te renovimit te soliterave në lagjen "Ulpiana". (Ndërtesa e vjeter e Komunës, ora 11:00)

- Fondi për Popullsi i Kombeve të Bashkuara lanson kampanjën “bashkë kundër covid-19”. (Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike, ora 11:00)

- Hapet ekspozita “Kujtesa e Kosovës - Adem Jashari - rrëfime për të bëmat dhe heroizmin”. (Biblioteka Kombëtare “Pjetër Bogdani”, ora 11:00)

- Në Gjykatën Speciale mbahet seanca e radhës ndaj Salih Mustafës. (Selia e gjykatës në Hagë, ora 11:00)

- Mbahet manifestimi qendror, Parada e FSK-së, për nder të 23 - vjetorit të Epopesë së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, në kujtim të Komandantit Legjendar Adem Jashari, familjes Jashari dhe të gjithë Dëshmorëve të kombit, si dhe të gjithë të rënëve për liri. (Kazerma ''Adem Jashari'' të FSK-së në Prishtinë, ora 12:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, dr. Vjosa Osmani Sadriu dhe Kryeministri në detyrë, Avdullah Hoti do të marrin pjesë dhe do të mbajë një fjalë rasti në ceremoninë e FSK-së cila organizohet për nder të “Epopesë së UÇK-së”. (Kazerma “Adem Jashari” në Prishtinë, ora 12:00)

- Mbahet turniri në futsall. (Pallati i Rinisë, Prishtinë, ora 18:00)