19 Korrik 2018

Koreja e Jugut pezullon tarifat ndaj importeve nga ShBA-ja

Seul, 7 prill - Koreja e Jugut do të pezullojë koncesionet tarifore për disa mallra që importon nga Shtetet e Bashkuara.

Veprimi bëhet në përgjigje të tarifave të vendosura nga Shtetet e Bashkuara mbi qelizat diellore dhe makinat larëse nga Koreja e Jugut, me vlerë rreth 1.4 miliardë dollarë amerikanë në vit.

Megjithatë, Seuli nuk ka detajuar se cilat produkte të ShBA-së do të jenë subjekt i taksave të reja.

Pala amerikane njoftoi në janar se do të vendoste tarifa deri në 50 për qind për makinat larëse të importuara nga Koreja e Jugut për tre vjetët e ardhshëm, dhe deri në 30 për qind për qelizat dhe modulet diellore për katër vjetët e ardhshëm.

Pala koreanjugore thotë se planifikon t'i zbatojë tarifat e reja deri kur ShBA-ja të ndalojë masat e saj.

Kalendari

Ngjarjet e datës 19 Korrik 2018

 - Rektori i Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina”, prof. dr. Marjan Dema nesër do të vizitojë studentët të cilët do t’i nënshtrohen provimit pranues në Universitetin e Prishtinës. (Kampusi i UP-së, ora 9:00)

- Bëhet nënshkrimi i kontratave dhe shpërndarja e tyre për të rinjtë përfitues të shpalljes së fundit nga ana e Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit, për Edukim Jo-Formal. (Kabineti i ministrit Kujtim Gashi. ora 10:00)

- Mbahet seanca plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Ministri i Kulturës, Rinise dhe Sportit, Kujtim Gashi, viziton Parkun Arkeologjik Ulpiana ku do të njoftohet me ecurinë e punimeve që po ndërmerren nga Instituti Arkeologjik. (Parkun Arkeologjik Ulpiana, ora 11:00)

- Kryetari Gjykatës Themelore të Gjilanit, Ramiz Azizi do të mbajë një konferencë për media në të cilën do të prezantohet raporti gjashtë mujor i Gjykatës Themelore të Gjilanit, së bashku me Degët e saja. (Objekti i Gjykatës Themelore të Gjilanit, ora 13:00)

- Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës, Berat Rukiqi viziton kompaninë “Albi Group”. (Albi Mall, Veternik, ora 13:00)  

- Organizata për Rritjen e Cilësisë në Arsim organizon aksionin për avancimet akademike në Universitetin e Prishtinës. (Para Rektoratit, ora 14:00)

- Ministri i Kulturës, Rinise dhe Sportit, Kujtim Gashi, viziton Federatën e Xhudos në Pejë ku në një ceremoni të organizuar do t’u ndajë ceqet xhudisteve Nora Gjakova, Distria Krasniqi dhe Driton Kuka. (Federata e Xhudos në Pejë, ora 14:00)

- Kosova 2.0 organizon një bisedë tëshkurtër me temën “diaspora” për të njohur realitetet komplekse dhe shumë-shtresore të kosovarëve qëjetojnë jashtë shtetit. (Innovation Centre Kosovo, ora 18:00)