19 Shtator 2018

KE miraton kundërmasat ndaj tarifave të ShBA-së për çelikun dhe aluminin

Bruksel, 9 mars - Komisioni Europian (KE) miratoi një plan të hollësishëm kundërmasash pas shtimit nga ShBA-ja të tarifave për çelikun dhe aluminin e importuar.

Megjithatë, komisionarja për Tregtinë e BE-së Cecilia Malmström shprehu shpresën se presidenti amerikan Donald Trump do ta rishqyrtojë planin e shtimit të tarifave, për ta shmangur luftën tregtare.

Duke folur në një konferencë shtypi pas një mbledhjeje të rregullt të Komisionit Europian ku u miratua propozimi për këto kundërmasa, Cecilia Malmström tha:

"Kemi dyshime të thella për arsyetimin e 'sigurisë kombëtare'. Nuk mund të kuptojmë se si Bashkimi Europian, që është mik dhe aleat i NATO-s, përbën kërcënim për sigurinë kombëtare të SHBA-së. Mendojmë se ky hamendësim është shumë e padrejtë."

Presidenti Donald Trump u shpreh më 1 mars se ShBA-ja do të shtojë përkatësisht me 25 % dhe 10% tarifat për çelikun dhe aluminin e importuar, gjë që solli pakënaqësinë e fortë të BE-së.

Sipas të dhënave statistikore, ShBA-ja është vendi më i madh importues i çelikut në botë. Në vitin 2016, vlera e çelikut që ShBA-ja importoi nga vendet e BE-së arriti 6.2 miliardë dollarë.

Mediat kanë njoftuar që, nëse qeveria amerikane shpall zyrtarisht shtimin e tarifave ndaj çelikut dhe aluminit të importuar, BE-ja do të shtojë 25% tarifën për mallrat e importuara nga SHBA-ja, që përfshijnë artikujt shtëpiakë, produktet industriale dhe të çelikut etj.

Cecilia Malmström theksoi se këto masa përputhen me rregullat e Organizatës Botërore të Tregtisë.

"Nga sa dimë, ShBA-ja është e motivuar nga mbrojtja e ekonomisë dhe jo e sigurisë kombëtare. Prandaj, BE-ja ka të drejtën që të ndërmarrë masa sipas marrëveshjes së OBT-së për ta ekuilibruar interesat. Ne e kemi bërë një gjë të tillë edhe në të kaluarën ndaj SHBA-së."

Malmström-i iu referua në këtë mënyrë masave proteksioniste për çelikun e importuar të marra në vitin 2002 nga qeveria amerikane, të cilat shkaktuan marrjen e kundërmasave tregtare nga BE-ja, duke sjellë humbjen e mijëra vendeve të punës në SHBA.

Kalendari

Ngajrjet e datës 19 shtator 2018  - Mbahet mbledhja e Komisionit për Shëndetësi, Punë dhe Mirëqenie Sociale në të cilën do të behët shqyrtimi në parim i Projektligjit për Inspektoratin e Punës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- Nataliya Apostolova, së bashku me Ministrin e Zhvillimit Ekonomik, Valdrin Lluka, do të marrin pjesë në një konferencë me kryetarët e komunave të të gjitha komunave të Kosovës, lidhur me zbatimin e Ligjit të ri për Efiçiencën e Energjisë dhe themelimin e Fondit për Efiçiencë të Energjisë në Kosovë. (Hotel Swiss Diamond,ora 10:00)

- Në kuadër të Ditës Evropiane të Sigurisë në Rrugë me moton “ Rrugë pa aksidente”,  Ministria e Infrastrukturës në bashkëpunim me Departamentin për Siguri Rrugore dhe Departamentin e Automjeteve,  të organizojë  testimin e frenimit të automjeteve falas për qytetarët e Kosovës. (Kontrollimi Teknik “Reforma” në Shkabaj, magjistralja Prishtinë-Mitrovicë, ora 10:00)

- Ushtruesja e detyrës së Zëvendësdrejtorit të Misionit të USAID-it, Christina Davies, do të flasë në hapjen e edicionit të tretë të Festivalit të Gjelbër. (Salla “1 Tetori”, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Integrime Evropiane  Sociale në të cilën do të behët shqyrtimi i Projektligjit për lirin e asociimit në Organizata Joqeveritare. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 11:00)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi, do ta viziton Komunën e Hanit të Elezit, ku do të nënshkruhen dy memorandume, ai i Rregullimit të Stadiumit dhe ai i Ndërtimit të Qendrës Kulturore. (Objekti i Komunës së Hanit të Elezit, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Buxhet dhe Financa në të cilën do të behët shqyrimi i Projektligjit për ratifikimin e Marrëveshjes për hua ndërmjete Republikës së Kosovës dhe Bankës Evropiane për Investime për projektin e Autostradës Prishtinë-Pejë, segmenti Kijevë-Zahaq, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 203, ora 11:00)

- 19 shtatori 1938 është data e cila shënon themelimin e bibliotekës së Gjilanit, prandaj në kuader të ditëlindjes se 80-të, sot Gjilani ka aktivitete të ndryshme. (Ambientet e Bibliotekës se Gjilanit, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit me kryetarët e grupeve parlamentare. (Ndërtesa e Kuvendit, salla   N-10, ora 11:00)

- Drejtori i përgjithshëm i Shërbimit Spitalor dhe Klinik Universitar të Kosovës, dr. Basri Sejdiu, do të mbajë konferencë për medie. (Ndërtesa e re e administratës, salla e konferencave, drejtoria e përgjithshëm e SHSKUK-së, ora 11:30)

- Ushtrues i Detyres se Ministrit te Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Fatmir Matoshi  së bashku me Kryeshefat Ekzekutiv të Kompanive Rajonale të Ujësjellësit do të nënshkruajnë Memorandume të Bashkëpunimit për pagesën e takses ujore. (Kabinetin i Ministrit, ora 13:00)

- Mbahet mledhja e Komisionit për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit në të cilën do të behët votimi i Raportit për Projketligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për Statistikat Zyrtare të Republikës së Kosovës, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 10, ora 13:00)

-  Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në ceremoninë e fillimit të punimeve të projektit “Bashkimi i Qytetit”, projekt i Ministrisë së Infrastrukturës dhe Komunës së Ferizajt. (Nënkalimi afër Xhamisë së Madhe në Ferizaj, ora 13:00)  

- Ministria e Drejtësisë, me mbështetjen e projektit të financuar nga Bashkimi Evropian “Mbështetje Kodit Civil – faza 2”, organizon seminarin e kampanjës informuese “Ndikimi i një Kodi Civil modern në rendin ligjor në Kosovë”. (Gjykatorja në Fakulteti i Drejtësisë, në Universitetin e Prishtinës, ora 13:30)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi do të qëndron në Komunën e Kaçanikut, ku do të inspektojë punimet në Palestrën e Sportit të këtij qyteti. (Palestra e Sportit në Kaçanik, ora 14:00)

- Kryetari i Klubit te Basketbollit 'Prishtina', Blerand Stavileci mban konferencën e parë për shtyp në prag të ndeshjes kualifikuese për Ligën e Kampionëve mes Z Mobile Prishtina dhe kampionit holandez Donar Groningen. (Salla e konferencave të Klubit në Pallatin e Rinisë, ora 15:00)

- Kryesia e Organizatës së Veteranëve të Luftës së UÇK-së, lidhur me çështjen e veteranëve mban konferencë për media. (Selia qendrore e Organizatës, ora 15:00)

- Misioni i OSBE-së dhe Policia e Kosovës organizojnë pritje për nder të çmimit ndërkombëtar për lidership Kolonele Canollit. (Hotel Swiss Diamond, ora 18:00)