04 Mars 2021

Inflacioni vjetor i Bashkimit Evropian shënon rënie në mars

Bruksel, 17 prill - Inflacioni vjetor i Bashkimit Evropian (BE) në mars ishte 1.2 për qind, nga 1.6 për qind sa ishte në shkurt, bëri të ditur sot zyra e statistikave të bllokut.

Në mars 2019, niveli vjetor i inflacionit të BE-së ishte 1.6 për qind. "Krahasuar me shkurtin, inflacioni vjetor ra në 26 shtete anëtare dhe u rrit vetëm në një shtet", sipas Eurostat.

Normat më të ulëta vjetore janë regjistruar në Spanjë, Itali, administratën Qipriote Greke dhe Portugali (të gjitha 0,1 për qind), ndërsa normat më të larta ishin në Hungari, Poloni (të dyja 3.9 për qind) dhe në Çeki (3.6 për qind).

Ndërkohë, në mars, kontributi më i lartë i normës vjetore të inflacionit në zonën e euros erdhi nga sektori i shërbimeve i ndjekur nga ushqimi, alkooli dhe duhani, mallrat industriale jo-energjike dhe energjia.

Që nga viti 2008, niveli më i ulët vjetor i inflacionit në BE ishte në janar 2015 në minus 0.5 për qind, kur çmimet ishin në një rënie të vërtetë, kurse më i lartë u regjistrua në korrik të vitit 2008, me 4.4 për qind.

Kalendari

Ngjarjet e datës 4 Mars 2021

 - Guvernatori i BQK-së Femi Mehmeti takohet me përfaqësuesit e bankave. (Ndërtesa e BQK-së, ora 10:00 - mediat mund te marrin pamje)

- Oda e Mjekëve të Kosovës ndan mirënjohje për mjekët në pension dhe për institucionet shëndetësore që kanë kontribuar në luftën kundër Covid-19. (Amfiteatri i Telemjekësisë në QKUK, ora 10:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve shpall rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve të parakohshme për Kuvendin e Republikës së Kosovës, të cilat u mbajtën më 14 shkurt 2021. (selia e KQZ-se, ora 11:00) 

- Me rastin e ndarjes nga jeta të Enver Krasniqi, Prokuror i Prokurorisë Speciale të Republikës së Kosovës, sistemi prokurorial organizon mbledhje komemorative. (Amfiteatri i ndërtesës të ish-Rilindjes, ora 11:00)

- Guvernatori i BQK-së Femi Mehmeti takohet me shoqatat e bizneseve. (Ndërtesa e BQK-së, ora 14:00 - mediat mund te marrin pamje)

- Dogana e Kosovës organizon konferencë për shtyp ku do të paraqiten rezultatet e doganës gjatë dy muajt e parë të vitit 2021 dhe luftimi i kontrabandës dhe informalitetit në muajt e fundit. (Drejtoria e doganës në lagjjen Emshir, ora 14:00)   

- Guvernatori i BQK-së Femi Mehmeti mban konferencë për media. (Ndërtesa e BQK-së, ora 15:00)