26 Shtator 2017

Indeksi i tërësishëm i çmimeve të importit pësoi rënie për 0.3 për qind

Prishtinë, 6 shtator - Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK k)a publikuar Indeksin e Çmimeve të Importit për tremujorin e dytë TM2 2017.

Indeksi i tërësishëm i çmimeve të importit në Kosovë pësoi rënie për -0.3% në TM2 2017, krahasuar me TM1 2017.

Rëniet më të mëdha të çmimeve sipas sektorëve ishin te: produktet minerale -7.0%; këpucët -2.3 %; lëkura dhe artikujt e saj -2.2%; shtazët e gjalla dhe prodhimet e shtazëve -1.7%; artikujt e ndryshëm të prodhuar -1.1%; pajisjet e makinerisë dhe pajisjet elektrike -0.6%; artikujt ushqimorë të përgatitur, pijet dhe duhani
-0.3%; dhe produktet e industrive kimike -0.1%.

Rënia u neutralizua, kryesisht nga ngritja e çmimeve sipas sektoreve te: produktet bimore 3.6%; metalet bazë dhe artikujt prej tyre 3.2%; tekstili dhe artikujt e tij 2.1%; artikujt e gurit, llaçit, produktet e qeramikës dhe të qelqit 1.6%; vajrat ushqyese 1.6%; instrumentet optike, fotografike, matëse, medicinale dhe muzikore dhe mekanizmat e orës 1.0%; mjetet e transportit 0.8%; druri dhe artikujt e tij 0.7%; plastika, kauçuku dhe artikujt e tyre 0.4%; dhe letrat dhe artikujt e saj 0.3%.

Ndërkaq, krahasuar TM2 2017 me TM2  2016, çmimet e importit u ngritën në një mesatare prej 4.1%.

Ngritje më të mëdha sipas sektorëve ishin te: produktet bimore 14.5%; produktet minerale 10.4%; metalet bazë dhe artikujt prej tyre 10.4%; instrumentet optike, fotografike, matëse, medicinale dhe muzikore, si dhe mekanizmat e orës 5.6%; lëkura dhe artikujt prej saj 5.4%; shtazët e gjalla dhe proddhimet e tyre 4.1%; tekstili dhe artikujt prej tij 3.6%; artikujt e gurit, llaçit, produktet e qeramikës dhe të qelqit 2.8%; druri dhe artikujt prej tij 2.6%; plastika, kauçuku dhe artikujt e tyre 2.3%; vajrat ushqyese 1.8%; artikujt e ndryshëm të prodhuar 1.3%; mjetet e transportit 0.6%; pajisjet e makinerisë dhe pajisjet elektrike 0.4%; dhe artikujt ushqimorë të përgatitur, pijet dhe duhani 0.1%.

Ngritja u neutralizua, kryesisht nga rënia e çmimeve sipas sektorëve te: këpucët -5.1%; letrat dhe artikujt prej saj -4.8%; dhe produktet e industrive kimike -0.6%.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 Shtator 2017

- Shoqata e pemëve “Pema” nga Kovraga me përkrahjen e programit AGRO të USAID-it organizon tryezën e rrumbullakët me temë “Prodhimtaria e mollës në Kosovë - gjendja aktuale, perspektiva dhe sfidat”. (Fshati Kovragë i Istogut, vendi ku është organizuar zakonisht “Dita e Mollës”, ora 10:30)

- Ministria e Drejtësisë organizon konferencë për media, në të cilën do të marrin pjesë, Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri dhe Kryeprokurori i Shtetit, Aleksandër Lumezi. (Ndërtesa e Ministrisë e Drejtësisë, ora 11:30)

- Ambasadori I ShBA-ve Greg Delawie do të flas në ceremonin e lansimit të Trekandit, kompania e parë e financuar dhe mbështetur  nga Gjirafa Lab. (Sheshi 21, ora 17:15)

- Muzeu i Kosovës, në kuadër të Ditëve të Trashëgimisë Evropiane me moton Ditët e Hapura hap ekspozitën me fotografi nga autori nga Turqia, Erhan Bayladi. (Muzeu i Kosovës, ora 19:00)

- Shfaqjet performanca teatrale “Copë Copë”. (Teatri i Qytetit “Adriana Abdullahu” në komunën e Ferizajit, ora 20:00)

 

Ngjarjet e fushatës zgjedhore


- Kandidati i Lidhjes Demokratike të Kosovës për kryetar të Prishtinës, Arban Abrashi, takohet me përfaqësueset e shoqatave te grave, i pranishëm do të jetë kryetari i LDK-së, Akademik Isa Mustafa. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Kandidati i AKR-së për kryetar të Prishtinës, Selim Pacolli, mban konferencën për medie për të diskutuar problemet dhe brengat e qytetarëve të Prishtinës. (Sheshi Skënderbeu, pranë ndërtesës së Qeverisë, ora 11:00)

- Dega e NISMA për Kosovën në Klinë do të bëj hapjen e fushatës elektorale për zgjedhjet lokale. (Shtëpia e kulturës “Jehona e Dukagjinit” në Klinë, ora 13:00)
 
- Dega e NISMA për Kosovën në Istog do të bëj hapjen e fushatës elektorale për zgjedhjet lokale. (Restaurant Freskia në Istog, ora 15:00)

- Lëvizja Vetëvendosje do të mbajë tubimin zgjedhor në qytetin e Vitisë, marrin pjesë kryetari Visar Ymeri, deputeti Albin Kurti, deputetja Shqipe Pantina dhe kandidati për kryetar të Vitisë, Salih Salihu. (Restaurant Lindi në Viti, ora 17:00)

- Dega e NISMA për Kosovën në Pejë do të bëj hapjen e fushatës zgjedhore. (Restaurant Universi në Pejë, ora 17:30)

- Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës mban tubim zgjedhor në Pejë, merr pjesë edhe Kryeministri dhe Kryetar i AAK-së Ramush Haradinaj. (Hotel Dukagjini, ora 18:00)

- Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës mban takim me fermerë të Pejës, merr pjesë Kryeministri dhe Kryetar i AAK-së, Ramush Haradinaj. (Restoran Koha 3, ora 19:00)

- Kandidati i Lidhjes Demokratike të Kosovës për kryetar të komunës të Prizrenit Dr. Hatim Baxhaku shpalos programin qeverisës dhe prezanton kandidatët për Asamble Komunale. (Kompleksi Lidhja e Prizrenit, ora 19:30)