02 Mars 2021

Greqia mbeti pa karburant

Athinë, 28 korrik - Greva e kontrollorëve grekë ndikon keq në planin për fluturime në qiellin e Athinës, ndërsa për shkak të protestave të vozitësve të kamionëve, stacionet e benzinave mbetën pa karburant.

Të hënën u vonuan 42 fluturime, ndërsa kontrollorët e kufizuan edhe numrin e fluturakeve që hyjnë në hapësirën ajrore greke, transmetoi Danas.hr.

Sindikata kryesore punëtorë prej fillimit të shkurtit mbajti një varg grevash kundër masave  qeveritare për kursim dhe reformat që Qeveria i kontraktoi me Bashkimin Evropian (BE) dhe Fondin Monetar Ndërkombëtar (FMN) prej të cilave Greqia fitoi 110 miliardë euro ndihmë.

Greva goditi sektorin turistik – njëri prej faktorëve kryesorë për zhvillimin e ekonomisë greke.

Rende të gjata të makinave mund të vërehen para stacioneve të benzinave në disa qytete të vendit ku protestojnë vozitësit e kamionave.

Mijëra vozitës të hënën mbushën rezervuaret me karburant duke parashikuar mungesë të karburantit.

Kamionistët kundërshtojnë reformat që janë harmonizuar me rregullativat e BE-së, ndërsa qëllimi i të cilave është vendosja e konkurencës në këtë sektor.

Kalendari

Ngjarjet e datës 2 Mars 2021

- U.d. Presidentja Vjosa Osmani pret në takim të ngarkuarin e BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak. (Kabineti i Presidentes, ora 8:00)

- Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Enver Hoxhaj pret në takim përfaqësuesin e BE-së për dialogun Kosovë - Serbi, Miroslav Lajçak. (Zyret e Selisë Qendrore të PDK-së, ora 9:50 - mediat të marrin pamje nga ky takim)

- Komisioni Rregullativ i Prokurimit Publik dhe USAID në Kosovë, lansojnë dy module të reja të prokurimit elektronik. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

-  Koalicioni ad-hoc i organizatave të shoqërisë civile dhe aktivistëve mbajnë konferencë për media, me ç’rast do të bëhet dorëzimi i përgjigjes në padinë e ngritur nga kompania KelKos Energy Sh.p.k ndaj aktivistes Shpresa Loshaj.  (Para objektit të Gjykatës Themelore, dega Deçan, ora 11:00)  

- Naša Inicijativa organizon protestë paqësore kundër uzurpimit të vendeve të garantuara në parlament si pasojë e një procesi jodemokratik zgjedhor dhe të kompromentuar nga manipulime në zgjedhjet e parakohshme parlamentare më 14 shkurt 2021. (Pikënisja e protestës fillon nga Hotel Grandi, ora 12:00)