28 Shkurt 2020

GAP prezanton efektet ekonomike të taksës ndaj Serbisë

Prishtinë, 12 maj - Instituti GAP organizon sot konferencën për media ku prezanton analizën “Taksa 100 %: a po e ndihmon apo dëmton ekonominë e Kosovës?”.  

Vendimi i Qeverisë së Kosovës për taksë 100% ndaj prodhimeve me origjinë nga Serbia dhe Bosnje e Hercegovina ka ngjallur reagime të shumta politike.

Ndikimi i tij në tregti ka qenë i menjëhershëm. Brenda pesë muajve, importet nga Serbia shënuan një rënie prej 88%, kurse ato nga Bosnja u zvogëluan për 83%.

Por cilat shtete të tjera përfituan në vend të tyre? Dhe akoma më me rëndësi, çfarë po përfiton Kosova nga një vendim i tillë? A janë duke përfituar prodhuesit vendor? A ka pasur rritje të punësimit? Apo vetëm ngritje të çmimeve të konsumit dhe thëllim të varfërisë?

Në këtë konferencë për media, Instituti GAP do të prezantojë se cilat kanë qenë efektet ekonomike të taksës deri më sot dhe nëse një vendim i tillë duhet të vazhdojë për një kohë edhe më të gjatë. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 29 shkurt 2020 - Drejtoria e Shëndetësisë së bashku me Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare, do të ofrojnë kontrolle të përgjithshme mjekësore pa pagesë për sëmundje të traktit urinar ku me pas do të ketë prononcim për media nga drejtori i Drejtorisë së Shëndetësisë, Visar Shehu. (Qendra Kryesore e Mjekësisë Familjare, ora 10:00)

- Federata e pingpongut të Kosovës do të organizojë Kampionatin Individual të Kosovës për Seniorë “Adem Jashari”. (Shkolla fillore Tefik Çanga në Ferizaj, ora 10:00)

- Mbahet Kuvendi i Punës i Federatës i Basketbollit i Kosovës (FBK). (Hotel International Prishtina & SPA, ora 10:00)

- Qendra e Levizjes në Prishtinë mban konferencë për media. (Zyret qendrore të Lëvizjes në Arbëri, ora 11:00)

Anibar International Animation Festival organizon bashkëlexim dhe diskutim në Klubin e Kinemasë “Jusuf Gërvalla” në Pejë. (Kinema “Jusuf Gërvalla”, në Pejë ora 12:00)

- Mbahet ceremonia përmbyllëse për Garën Kombëtare për Kitarë, ku do të shpallen rezultatet dhe fituesit që do ta përfaqësojnë Kosovën në Garën Ndërkombëtare që do të mbahet në Qershor 2020, në Monheim në Gjermani. (Amfiteatri i Pallatit të Rinisë, ora 18:00)