15 Dhjetor 2017

Eksportet turke u rritën me 9 për qind

Ankara, 1 dhjetor - Eksportet e Turqisë në tetor janë rritur me 9% në krahasim me të njëjtin muaj të vitit të mëparshëm.

Instituti i Statistikave të Turqisë (TUIK) publikoi të dhënat në lidhje me tregtinë e jashtme në tetor.

Sipas këtyre statistikave në tetor Turqia ka bërë 13 miliardë e 942 milionë dollarë eksport.

Kurse eksporti 10-mujor është rritur me 10,3% në krahasim me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar dhe është realizuar në shifrën e 129 miliardë e 34 milionë dollarëve.

Pjesa që zënë vendet e Bashkimit Evropian (BE) në këto eksporte nga 48,4% që ka qenë tetorin e vitit të kaluar, sivjet është regjistruar në nivelin e 49,5%.

Eksportet turke drejt BE-së në tetor kapën vlerën e 6 miliardë e 900 milionë dollarëve, duke shënuar një rritje prej 11,4% në krahasim me tetorin e 2016-s.

Në mesin e vendeve anëtare të BE-së Gjermania dallohet si vendi që ka importuar më shumë mallra nga Turqia në tetor, 1 miliardë e 455 milionë dollarë. Gjermania ndiqet nga Anglia me 890 milionë dollarë, Shtetet e Bashkuara të Amerikës (ShBA) me 771 milionë dollarë dhe Italia me 746 milionë dollarë.

Mjetet motorike, traktorët, biçikletat, motoçikletat dhe automjetet e tjera tokësore përbëjnë edhe zërin më të madh në eksportet e tetorit, në vlerën 2 miliardë 192 milionë e 999 mijë dollarë, ku hyjnë edhe pjesët e ndërrimit dhe aksesorët. Në vend të dytë vijnë kazanët, makinat, aparaturat mekanike dhe pajisjet e këtyre, pjesë për reaktorë bërthamorë, si dhe pjesët e ndërtimit të këtyre me 1 miliardë e 299 milionë e 623 mijë dollarë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 15 Dhjetor 2017 - Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 8:00)

- Komisioni për Zhvillim Ekonomik, Tregti dhe Industri i Kuvendit të Kosovës, do të takojë Janez Kopac, drejtor i Sekretariatit të Komunitetit të Energjisë, me seli ne Vjenë ku do te bisedoj lidhur me gjendjen aktuale të përputhshmërisë me Traktatin e Komunitetit të Energjisë, nga ana e Kosovës. (Ndërtesae Kuvendit, salla N-303, ora 9:00)

- Ministrit të Punëve të Brendshme Flamur Sefaj raporton para Komisionit për Punë të Brendshme, Siguri dhe Mbikëqyrjen e Forcës së Sigurisë së Kosovës rreth zbatimit të Planit Kombëtar për Zbatimin e MSA-së dhe Marrëveshjeve të Brukselit mes Kosovës dhe Serbisë;. (Ndërtesae Kuvendit, salla N 302, ora  10:00)

- Caritas Kosova do të dhurojë 25 shtretër me dyshekë dhe komodina, donacion për Qendrën Klinike Universitare të Kosovës. (Objekti i Klinikës së Kirurgjisë, ora 11:00)

- Organizatat e dala nga lufta e UÇK-së, do të fillojnë me nënshkrimin e Peticionit, përmes të cilit kërkojnë që Kuvendi i Kosovës të bëjë ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit Nr.05/L-053 për Dhomat e Specializuara dhe Zyrën e Prokurorit të Specializuar, për çështjen diskriminuese ndaj Kosovës. (Sheshi Skenderbeu, ora 11:00)

- ARDA organizon ceremoninë e hapjes së Panarit Dimëror në Prishtinë. (Sheshi Skënderbeu, ora 11:00)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit organizon ceremoninë e ndajres së certifikatave për 200 të rinj për pjesëmarrjen e tyre në trajnimin “Ndërmarrësi për të rinjtë e Kosovës”. (Ish Instituti i Historisë, tani ndërtesa e administratës së UP-së, afër Institutit Albanologjik të Kosovës, ora 11:30)

- Mbahet një konferencë për media lidhur me deklaratën e përbashkët të dhjetëra subjekteve joqeveritare për Projekt-ligjin për Dhënien në Shfrytëzim dhe Këmbim të Pronës së Paluajtshme të Komunës, i cili është duke u draftuar nga Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal dhe parashihet t'i dërgohet Kuvendit të Kosovës. (Qendra Informative dhe Kulturore e BE-se, ora 13:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj takim me punonjësit e Administratës Tatimore të Kosovës. (Hotel Swiss Diamond, ora 14:00)

- Rrjeti Ballkanik i Gazetarise Hulumtuese, BIRN Kosova, ne bashkepunim me Qendren e Avokimit per Kulture Demokratike, ACDC, do te organizoje nje koktej rasti per ceremonine e ndarjes se çmimeve per 3 storiet me te mira gazetareske, ne kuader te iniciatives se perkrahur nga Ambasada Holandeze ne Kosove. (Kafe-librari, Dit' e Nat', 18:00)

- Qendra Kinematografike e Kosovës shfaq premierën e mbyllur të filmit të shkurtër ‘Një Muaj’ nga Zgjim Terziqi. (Cineplexx, salla nr. 5., ora 18:00)

-  Hapet ekspozita "Bri plagomës prej nga derdhet dhimbja" me fotografi të refugjatëve nga Kosova në Kukës gjatë luftës së vitit 1999, të autorit Fatos Lubonja. (Modelariumin e Arkitekturës mbrapa Ministrisë së Arsimit, ora 19:00)