19 Janar 2019

Eksportet turke shënuan një rritje me 7,7 për qind

Prishtinë, 1 maj - Eksportet e Turqisë në mars të këtij viti kanë shënuar një rritje me 7,7 për qind në krahasim me të njëjtin muaj të 2017-s duke u realizuar në 15 miliardë e 587 milionë dollarë.

Instituti Turk i Statistikave (TUIK) publikoi të hënën shifrat e përkohshme të tregtisë së jashtme për muajin mars 2018, sipas një raporti të hartuar në bashkëpunim me Ministrinë e Doganave dhe Tregtisë.

Në bazë të këtyre statistikave, eksportet turke në çerekun e parë të 2018-s, krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë, janë rritur me 8,9 për qind duke arritur në gjithsej 41 miliardë e 185 milionë dollarë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 janar 2019

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit me kryetarët e grupeve parlamentare. (Ndërtesa e Kuvendit, salla  C-301, ora 8:30)

- Kryeministri Ramush Haradinaj pret në takim 120 studentë nga Vjena dhe Venediku nga programi i studimeve  “Europian  Master in Human Rights and Democratisation”. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00 - vetëm pamje)

- Kryetar i Sindikatës së Pavarur të Arsimit të Shqipërisë, Nevruz Kaptelli me bashkëpunëtoret e tij vizitojnë Sindikatën e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës e Kosovës të cilët së bashku me Këshillin Grevistë Qendror do t'i vizitojnë grevistët e shkollës fillore “Dardania”. (Shkolla fillore Dardania, ora 10:00)

- Qendra e Lëvizjes Vetëvendosje! në Prishtinë mban konferencë për media. (Zyrat e Vetëvendosjes, ora 11:00)

- Kryetar i Sindikatës së Pavarur të Arsimit të Shqipërisë, Nevruz Kaptelli me bashkëpunëtoret e tij vizitojnë Sindikatën e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës e Kosovës të cilët së bashku me Këshillin Grevistë Qendror do t'i vizitojnë grevistët çerdhes “Gëzimi Ynë”. (Objekti i çerdhes “Gëzimi Ynë” në Prishtinë, ora 11:00)

- Drejtori i Klinikës Emergjente, dr. Basri Lenjani, do të mbajë konferencë për medie. Në konferencë do të jepet qëndrimi zyrtar në lidhje me videon që ka qarkulluar në medie, për kinse mos ofrimin e shërbimeve shëndetësore ndaj një qytetari. (Klinika Emergjente, ora 13:00)