18 Prill 2019

Eksportet e Kinës shënojnë rënien më të ulët në tre vjet

Pekin, 8 mars - Kina është përballur me rënien më të ulët të eksporteve në muajin shkurt në tre vjetët e fundit, duke rritur shqetësimet për ekonominë e dytë më të madhe në botë.

Të dhënat zyrtare tregojnë se eksportet nga Kina kanë rënë për 20.7 për qind në krahasim me një vit më parë, derisa importet kanë shënuar rënie për 5.2 për qind.

Ekonomistët kanë thënë se të dhënat për dy muajt e parë të këtij viti mund të ndikohen nga festa e Vitit të Ri Hënor.

Ekonimisti për Kinën në Capital Economics, Julian Evans-Pritchard, ka thënë për BBC-në se pavarësisht çrregullimeve sezonale, të dhënat kanë qenë “pesimiste”.

“Tarifat janë duke ndikuar në dërgesat në SHBA”, ka thënë ai në një punim shkencor.

Shtetet e Bashkuara dhe Kina kanë vënë tarifa në mallra në vlerë të miliarda dollarëve prej muajit korrik të vitit të kaluar, duke ngritur shqetësime për luftë ekonomike globale.

Ndonëse zyrtarët kanë qenë më pozitivë rreth negociatave që po zhvillojnë këto dy shtete, Shtetet e Bashkuara kanë thënë se dështimi i arritjes së ndonjë marrëveshjeje do të rrisë tarifat amerikane në mallrat kineze.

Presidenti amerikan, Donald Trump pati arsyetuar vendimin për aplikim të tarifave duke përmendur ato që i ka cilësuar si “praktika të padrejta tregtare” të Kinës ndaj SHBA-së.

Kalendari

Ngjarjet e datës 19 prill 2019 - Klinika e Kirurgjisë së Fëmijëve në Qendren Klinike Universitare i fillon punimet Simpoziumi mbarëshqiptarë i kirurgëve të fëmijëve. (Hotel Internacional Prishtina, ora 8:40)

- Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim në bashkëpunim me Agjencinë për Menaxhimin e Emergjencave dhe partneri implementues, Kryqi i Kuq i Kosovës, do të organizojnë një ushtrim fushor në fshatin Maxhunaj në komunën e Vushtrrisë. (Fshati Maxhunaj, ora 10:00)

- Shtëpia Botuese “Faik Konica” organizon promovimin e librit të Dr. Islam Lauka, “Kosova e kërcënuar nga gjarpri i shtëpisë”. (Bibliotekën Kombëtare, ora 11:00)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi, bashkë me kryetarin e Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, do të bëjnë shpërndarjen e kontratave për 21 përfituesit e granteve nga Fondi Rinor që për qëllim kanë rritjen e punësimit për të rinjtë e vendit tonë përmes zhvillimit të ndërmarrësisë. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport, Rexhep Hoti së bashku me Kryetarin e Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, do të përcjellin garën komunale në Kreativitet Kulturor dhe Mendim Kritik. (Objekti i Gjimnazit Natyror "Xhavit Ahmeti" në​ Gjilan, ora 13:30)

- Drejtoresha e misionit të USAID-it Lisa Magno do të flasë me rastin e lançimit të faqes së re të internetit të Këshillit Gjyqësor të Kosovës (KGjK). (Sheshi 21, ora 15:00)

- Federata e Atletike të Kosovës do të mbaj konferencë për media në të cilën do të jepen informatat kryesore rreth organizimit të gjysmë maratonës së këtij viti. (Salla e shtëpisë së sporteve në Prishtinë, ora 15:00)

- Galeria e Qytetit të Gjilanit hap ekspozitën e veçantë të fotografive “Arti i Rrudhave”, të autorit Muhamed Sadriu, e cila do të shpalos fotorgafitë e 21 personave të cilët i kanë mbi 100 vjet, e që e simbolizon shekullin XXI. (Galeria e Qytetit të Gjilanit, ora 17:30)

- Galeria Kombëtare e Kosovës hap ekspoziten "Grouping - Moving - Spreading" Metaxym e cila është kuruar dhe organizuar nga The Activists dhe World Anonimous Society. (Galeria Kombëtare e Kosovës, ora 20:00)

- Lumbardhi do të prezantojë paraqitjen e parë të këngëtares dhe kompozitores amerikane Chrysta Bell në Kosovë në kuadër të turneut Feels Like Love 2019 dhe epizodit të dytë të Lumbardhi n’Behar. (Lumbardhi në Prizre, ora 21:00)