20 Tetor 2021

Eksportet dhe importet e Bashkimit Evropian shënojn rritje

Bruksel, 17 shtator - Eksportet dhe importet e Bashkimit Evropian (BE) janë rritur në nivel vjetor në muajin korrik, gjegjësisht me 10.3 për qind dhe 18.7 për qind, treguan sot shifrat zyrtare.

Eksportet e bllokut prej 27 anëtarësh arritën në 186.1 miliardë euro ndërsa importet në 170.4 miliardë euro, theksoi autoriteti statistikor Eurostat.

Kursi mesatar i këmbimit euro/dollar amerikan ishte 1.18 në muaj.

Bilanci tregtar i Unionit regjistroi bilanc pozitiv prej 15.7 miliardë euro, nga 25.1 miliardë euro në të njëjtin muaj të vitit të kaluar.

Tregtia brenda BE-së po ashtu është rritur me 15.8 për qind në 277.7 miliardë euro në nivel vjetor në korrik.

Gjatë shtatë muajve të parë të këtij viti, eksportet e BE-së u rritën me 13.2 për qind në 1.23 trilionë euro ndërsa importet u rritën me 14.7 për qind për të arritur në 1.13 trilionë euro.

Kina ka qenë partneri kryesor tregtar i bllokut në periudhën janar-korrik, me 130.7 miliardë euro importe nga Unioni dhe 246.5 miliardë euro eksporte.

Bilancet tregtare treguan se BE-ja ka pësuar deficitin më të madh me Kinën, 115.8 miliardë euro dhe suficitin më të lartë me SHBA-në, 98.2 miliardë euro gjatë së njëjtës periudhë.

Turqia është partneri i gjashtë më i madh tregtar i BE-së gjatë periudhës katër mujore me 43.6 miliardë euro importe nga unioni dhe 45 miliardë euro eksport.

Kalendari

Ngjarjet e datës 20 Tetor 2021  - Kryeministri Albin Kurti dhe ministrja e Ekonomisë Artane Rizvanolli, vizitojnë ndërmarrjen “Trepça”. (Zyra e menaxhmentit të “Trepçës”, Parku Industrial, ora 8:00)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Raportin Vjetor Financiar te Bankës Qendrore, Fondit të Kursimeve Pensionale, raportin e Qeverisë për Buxhetin e së Kosovës dhe Agjencisë për Krahasim dhe Verifikim të Pronës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e dhjetë e Komiteti për Politik dhe Financa e Komunës së Rahovecit. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal të Rahovecit, ora 10:00)

- Lëvizja FOL vazhdon serinë e debateve FOL Hapur me Ministren e Ekonomisë Artane Rizvanolli. (Hotel Opera në Prishtinë, ora 11:00)

- Rektori i Universitetit të Prishtinës Naser Sahiti dhe Dimitrija Sekovski, përfaqësues i SKAT Consulting nënshkruajnë marrëveshje bashkëpunimi për implementimin e programit studimor Master në Menaxhimin e Integruar të Resurseve Ujore në Kosovë. (Rektorati i UP-së, ora 11:00)

- Koalicioni ad-hoc i organizatave të shoqërisë civile dhe aktivistëve mjedisor ju ftojnë në konferencën për media, ku do të njoftoheni me zhvillimet e fundit që ndërlidhen me paditë për shpifje të ushtruara kundër aktivistëve Shpresa Loshajt dhe Adriatik Gacaferi, nga kompania Kelkos si dhe operimet e kësaj kompanie në Deçan. (Para objektit të Qeverisë ish-Rilinjda, ora 13:00)

- Baleti Kombëtar i Kosovës mban konferencë për medie me rastin e Premierës së shfaqjes “Tanzminiaturen” & “Tangata” me koreografi nga Ricardo Fernando.  (Teatri Kombëtar i Kosovës, ora 13:00)