20 Nëntor 2018

Ekonomia botërore në prag të luftës tregtare

New York, 2 qershor - Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA) kanë bërë të ditur se taksat e reja doganore duke prekur veçanërisht aleatët e saj, të cilët kanë filluar të kundërpërgjigjen duke e drejtuar ekonominë botërore në prag të luftës tregtare, pikërisht në momentin e takimit të G7-s në Kanada.

Këto tarifa doganore shtesë prej 25% për importet e çelikut dhe 10% për ato të aluminit të importuar nga Bashkimi Europian si dhe nga Kanadaja dhe Meksika kanë hyrë sot zyrtarisht në fuqi.

Duke dhënë një goditje më të ashpër kundër aleatëve të saj, në emër të sigurisë kombëtare, SHBA-ja ngjalli indinjatë dhe keqkuptime brenda Partisë Republikane të presidentit amerikan, Donald Trump.

“Vendimi prek aleatët e SHBA-së ndërkohë që ne duhet të punojmë me ata për të na ndihmuar për praktikat tregtare të padrejta të vendeve si Kina”, theksoi presidenti i Dhomës së Përfaqësuesve, Paul Ryan.

Otava ka qenë një prej partnerëve të parë që është përgjigjur konkretisht duke njoftuar taksa mbi 16,6 miliardë dollarë kanadezë (12,8 miliardë dollarë) prodhime amerikane.

Duke i cilësuar këto taksa si të papranueshme, kryeministri kanadez, Justin Trudeau theksoi se ato ishin një fyerje për partneritetin ekzistues të sigurisë mes Kanadasë dhe SHBA-së dhe një fyerje për mijëra kanadezë që kanë luftuar dhe kanë humbur jetën përkrah vëllezërve të tyre të ushtrisë kanadeze.

Trump është kundërpërgjigjur në një komunikatë ku ka theksuar qartë për Trudeau se SHBA-ja do të pranonte vetëm një marrëveshje të drejtëm ndryshe nuk do të ketë marrëveshje.

“Nuk mund të kuptojmë, se ne, aleatët e SHBA-së, mund të goditemi nga tarifat amerikane”, theksoi ministri francez i Ekonomisë, Bruno Le Maire.

“Ky vendim është një gabim dhe është i paligjshëm”, theksoi presidenti francez, Emmanuel Macron për presidentin amerikan gjatë një bisede telefonike.

“Nacionalizmi ekonomik është lufta”, ishte shprehur në këtë bisedë presidenti francez.

Kancelarja gjermane, Angela Merkel kishte theksuar se një ky ishte një përshkallëzim që do të dobësonte të gjithë botën.

“SHBA-ja nuk na ka lënë zgjedhje tjetër përveç paraqitjes së këtij konflikti para OBT-së (Organizata Botërore e Tregtisë) dhe vendosjes së tarifave doganore shtesë për prodhimet që vijnë nga SHBA-ja”, reagoi presidenti i Komisionit Europian. Jean-Claude Juncker.

“Ne kemi pasur diskutime me Komisionin Europian edhe ndonëse kemi bërë progrese, nuk kemi arritur deri në pikën ku do të kishte qenë e justifikuar si zgjatja e përjashtimit të përkohshëm ashtu dhe një përjashtim i përhershëm”, theksoi sekretari amerikan i Tregtisë, Wilbur Ross.

“Kam takuar këtë mëngjes, Wilbur Ross dhe i kam bërë të qartë se vendet e Bashkimit Europian nuk do të pranojnë kurrë të negociojnë nën presion”, nënvizoi Bruno Le Maire.

Në Berlin, qeveria gjermane premtoi përveç të tjerave se tashmë përgjigjja për Amerikën do të ishte Europa e Bashkuar.

Partnerja e tretë e Alenas, Kanadaja, që është mikëpritëse deri të shtunën e G7-s së Financave, synon të përfitojë nga ky takim i ministrave të Financave për të bindur administratën Trump të rishikojë vendimin. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 20 nëntor 2018 - Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Endrit Shala nënshkruan marrëveshje bashkëpunimi me IFC-në. (Holli i MTI-së, ora 10:00)
- Grupi për Studime Juridike dhe Politike organizon panelin e diskutimit, me temë “Integrimi i Gjyqtarëve dhe Prokurorëve Serb në Sistemin e Drejtësisë në Veriun e Vendit”. (Qendra e konferencave Orion, ora 10:30)

- Menaxhmenti i Universitetit te Prishtinës “Hasan Prishtina” mban konferencën ekskluzive për të informuar opinionin lidhur me rangimin e UP-së në databazën shkencore ndërkombëtare për institucione, Scimago. (Salla e Senatit në Rektorat, ora 10:30)

- Ministri për tregti dhe industri, Endrit Shala raporton para Komisionit për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti, Industri dhe Zhvillim Rajonal lidhur me realizimin e planit të punës së këtij viti dhe planifikimet për vitin e ardhshëm. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 10, ora 11:00)

- Komisioni për Mbikëqyrjen e Financave Publike shqyrton raportin e auditimit për Pasqyrat Vjetore Financiare të Ndërmarrjes Publike Hekurudhat e Kosovës - Trainkos dhe raportin e auditimit për Pasqyrat Vjetore Financiare të Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 225, ora 11:00)

- Promovohet libri i Ylli Cabiri i titulluar "Shqipëria mund të bëhët". (Biblioteka Kombëtare e Kosovës, ora 11:00)

- Në kuadër të aktiviteteve promovuese me qëllim të shënimit të Ditës Universale  të Fëmijëve Avokati i Popullit do të organizojë aktivitet me fëmijë të shkollave fillore, nga regjioni i Prishtinës, Gjakovës, Prizrenit, Gjilanit, Ferizajt, Pejës dhe Fushë Kosovës. (Zyrët Qendrore të IAP-së, ora 11:00)

- Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapesinore raporton para Komisionit për Bujqësi, Pylltari, Zhvillim Rural, Mjedis e Planifikim Hapësinor lidhur me gjendjen e mjedisit në Kosovë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 12:00)

- Zëvendës Presidenti i parë i Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim Jürgen Rigterink i takohet me Ministrin e Financave Bedri Hamza ku edhe do të mbajnë një konferencë për media. (Ndërtesa e  Qeverisë, kati 11, ora 12:30)

- Drejtoria Komunale e Arsimit në Gjilan hap Zyrën për Këshillin e Nxënësve në nivel komunal me qëllim të bashkëpunimit dhe inkorporimit të kërkesave direkte të nxënësve si harmonizim i aktiviteteve të përbashkëta. (Objekti i Drejtorisë Komunale të Arsimit në Gjilan, ora 13:00)

- Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri dhe Drejtori i Përgjithshëm i Shërbimit Korrektues të Kosovës, Nehat Thaçi raportojn para Komisionit për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit lidhur me gjendjen e institucioneve korrektuese në Republikën e Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 13:00)

- Lëvizja Vetëvendosje! mbanë konferencë për media. (Zyrët qendore të Vetëvendosjes, ora 14:00 - shtyhet, ora 15:00)

- Kryetari Shpend Ahmeti do të nënshkruaj Memorandum Mirëkuptimi me përfaqësuesit e BERZh-it, për “Pristina Green City Action Plan”. (Komuna e Prishtinës, ora 15:00)

- Në kuadër të programit “Coca-Cola përkrah Rininë” mbahet eventi i rrjetëzimit i cili do të certikoj 150 të rinj të cilët kanë ndjekur trajnimin gjatë muajve Tetor-Nëntor 2018.  (Sheshi 21, ora 16:00)

- Kosovo 2.0 organizon hapjen e ekspozitës artistike dhe instalacionit “Handle With Care,” përgatitur nga artistet Jimini Hignett and Patricia Kaersenhout. (Hapësira e re e K2.0, rr. Ferat Dragaj 60-1, pas furrës Qerimi 1, ora 18:00)

- Galera e Ministrisë së Kulturës bën hapjen e ekspozitës “Peizazhet e Sejdi Kapllanaj”.  (Galeria e Ministrisë së Kulturës, ora 19:00)