26 Shkurt 2021

Dogana konfiskon rreth 7300 litra naftë të kontabanduar

Prishtinë, 26 korrik - Gjatë ditës së djeshme Dogana e Kosovës në bashkëpunim me Policinë e Kosovës, kanë kapur 6 raste të kontrabandimit me mallra në rajonin e Mitrovicës.

Rreth orës 00:30 në Mitrovicë njësite anti-kontrabandë të Doganës kanë ndalur një automjet të tipit  VW  Passat për të cilin ngasësi nuk posedonte dokumentacion, ku gjatë kontrollit në automjet njësite Doganore kane arritur të gjejnë të ngarkuar derivate të naftës rreth 1080 litra, që dyshohet të jetë kontrabanduar pasi që ngasësi nuk posedonte dokumentacion përkatës për ta dëshmuar prejardhjen e mallit të dyshuar.

Malli i dyshuar është konfiskuar dhe ë është dorëzuar autoriteteve për procedure të mëtejme. Rasti i dytë është regjistruar po ashtu në Mitrovicë, pas ndaljes së automjetit të tipit Opel Astra targat e të cilit ishin të falsifikuara dhe menjëherë është konfiskuar, po ashtu gjatë kontrollit kanë arritur të gjejnë derivate të naftës rreth 860 litra.

Malli i dyshuar menjëherë është konfiskuar. Po në të njëjtën kohë është zbuluar edhe një rast, ku oficeret Doganore kane arritur te gjejnë rreth 2120 litra naftë. Këto tri raste dyshohet te kenë qene ne bashkëveprim.

Po ashtu ne ketë rajon janë zbuluar edhe dy raste, pas kontrollit të dy prej automjeteve të rastit janë zbuluar në njërën 780 litra nafte si dhe tjetrën 750 litra po ashtu derivate të naftës.

Po ashtu edhe automjetet me te cilat lëviznin janë konfiskuar njëra e llojit VW Vento për të cilën nuk posedonin kurrfarë dokumenti. Po ashtu edhe automjeti tjetër Audi B4 I cili nuk posedonte targa.

Një rast ishte zbuluar ne fshatin Rudovc te Zveqanit, ku u gjetën 1620 litra nafte, qe ishte braktisur nga persona te paidentifikuar.

Sasia e tërësishme ishte 7300 litra si dhe 5 automjete te konfiskuara, mallrat e zbuluara do ti nënshtrohen procedurës për kundërvajtje Doganore.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 Shkurt 2021

- Mbahet mbledhja e dytë e rregullt e Kuvendit Komunal të Rahovecit. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal në objektin e ri të komunës, ora 10:00)

- Këshilli Organizues ''Pranvera Shqiptare 81'' do të bëj nderime dhe do të vendos lule te varri i varri i Adem Demaçit. (Velani, ora 11:00)

- Organizata Etea, përmbyllë fazën e parë të projektit “Biblioteka Qarkulluese me strategjitë e lexim kuptimit”. (Kino Armata, ora 11:00)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit organizon ceremoninë e ndarjes së çmimeve në fushën e trashëgimisë kulturore. (Parku arkeologjik "Ulpiana", ora 12:00)

- Këshilli Organizues ''Pranvera Shqiptare 81'' organizon tryezëm përkujtimore për Adem Demaçin në 85 vjetorin e lindjes. (Instituti Albanologjik në Prishtinë, ora 13:00)

- Partia Socialdemokrate do të mbaj një aktivitet pranë objektit të Komunës së Prishtinës. (Objekti i Komunës së Prishtinës, ora 13:00)

- Qendra për Raste Gjyqësore Strategjike platformë e themeluar nga Grupi për Studime Juridike dhe Politike mban konferencën për media me rastin e dorëzimit të Padisë për Konflikt Administrativ kundër Lejes Ujore për Hidrocentralin Brezovica në Shtërpcë të Lëshuar nga Autoriteti Rajonal i Pellgjeve Lumore në kuadër të Ministrisë së Ekonomisë dhe Ambientit. (Para Pallatit të Drejtësisë, Ndërtesa A, ora 14:00)

- Zëdhënësi i KQZ-së, Valmir Elezi mban konferencë lidhur me progresin në procesin e rinumërimit dhe të aktiviteteve tjera që po zhvillohen në këtë qendër. (Qendra e Numërimit dhe Rezultateve, ora 15:00)